En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
17/05
Fort-Mahon-Plage
Le Portel
184.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Dylan Groenewegen
Team Jumbo - Visma
60
2
Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
43
3
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
40
4
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
37
5
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
35
6
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
33
7
Roy Jans
Corendon - Circus
28
8
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
19
9
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
19
10
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
17
11
Christophe Laporte
Cofidis
16
12
Amund Groendahl Jansen
Team Jumbo - Visma
15
13
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
15
14
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
13
15
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
12
16
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
12
17
Anthony Turgis
Total Direct Energie
11
18
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
10
19
Dimitri Claeys
Cofidis
10
20
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
10
21
Elmar Reinders
Roompot - Charles
9
22
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
9
23
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
9
24
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
9
25
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
8
26
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
8
27
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
7
28
Dries De Bondt
Corendon - Circus
6
29
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
6
30
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
6
31
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
5
32
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
4
33
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
4
34
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
3
35
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
3
36
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
3
37
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
2
38
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
2
39
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
2
40
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
2
41
Alo Jakin
St Michel - Auber93
1
42
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
1
43
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
1
44
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
1
45
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
1
46
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
0
47
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
-4
48
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
-20
49
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
-23
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares