En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
13/05
Coulogne
Dunkerque
174.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Dimitri Claeys
Cofidis
24u52'54"
2
André Greipel
Lotto - Soudal
op 1"
3
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2"
4
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 12"
5
Casper Pedersen
Aqua Blue Sport
op 41"
6
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
op 46"
7
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 50"
8
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
op 52"
9
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 53"
10
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
op 56"
11
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 57"
12
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
op 58"
13
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 1'04"
14
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
15
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
op 1'06"
16
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
z.t
17
Julien Simon
Cofidis
op 1'07"
18
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
19
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'14"
20
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 1'15"
21
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 1'17"
22
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
23
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
24
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
25
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
26
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 1'19"
27
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 1'27"
28
Paul Ourselin
Direct Energie
op 1'30"
29
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
op 1'42"
30
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 1'43"
31
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'14"
32
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
33
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
op 2'40"
34
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
op 2'43"
35
Damien Gaudin
Direct Energie
z.t
36
Jimmy Turgis
Cofidis
op 3'20"
37
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
op 3'41"
38
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'55"
39
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 4'25"
40
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
41
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
op 4'28"
42
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
43
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
44
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
z.t
45
Adrien Petit
Direct Energie
op 4'54"
46
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
op 5'48"
47
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 5'59"
48
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
op 6'31"
49
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
op 6'54"
50
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 7'42"
51
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
op 8'42"
52
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 9'18"
53
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
op 9'47"
54
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
op 12'05"
55
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
56
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
58
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
59
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 12'17"
60
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
op 12'53"
61
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
op 13'39"
62
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
op 13'51"
63
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 14'21"
64
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 14'26"
65
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
op 14'29"
66
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
op 14'38"
67
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
op 15'36"
68
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 15'39"
69
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
op 15'59"
70
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 16'09"
71
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
72
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 16'19"
73
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
op 16'33"
74
Yohann Gène
Direct Energie
op 16'52"
75
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 17'42"
76
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
op 18'13"
77
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 20'10"
78
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
79
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 20'52"
80
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
op 21'00"
81
Corentin Ermenault
Vital Concept Cycling Club
op 21'04"
82
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
op 21'32"
83
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
op 22'11"
84
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
op 22'22"
85
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 22'32"
86
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
op 22'45"
87
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
op 23'05"
88
Simon Sellier
Direct Energie
op 23'07"
89
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
op 23'54"
90
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 24'52"
91
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 25'26"
92
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 26'24"
93
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 26'58"
94
David Tanner
Veranda's Willems - Crelan
op 27'32"
95
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
op 28'37"
96
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
op 31'19"
97
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 35'13"
98
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 37'35"
99
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
op 44'11"
100
Pierre Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 44'51"
Kris Boeckmans
Vital Concept Cycling Club
DNF
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
DNF
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
DNF
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
DNF
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
DNF
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
DNF
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
DNF
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Anthony Turgis
Cofidis
DNF
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
DNS
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
DNS
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
DNS
Mickael Delage
Groupama - FDJ
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares