En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
4 Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
11/05
Beauvais
Amiens
152.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Benjamin Thomas
Armee de Terre
3u29'00"
2
Niccolo Bonifazio
Bahrain - Merida
z.t
3
Arnaud Démare
FDJ
z.t
4
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
5
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
6
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini
z.t
8
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
10
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
12
Clement Venturini
Cofidis
z.t
13
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
14
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
z.t
15
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
17
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
18
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
19
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
20
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
21
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
22
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
23
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
24
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
z.t
25
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
27
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
28
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
29
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
30
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
32
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
33
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
34
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
35
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
36
Marc Sarreau
FDJ
z.t
37
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
38
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
39
Heinrich Haussler
Bahrain - Merida
z.t
40
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
41
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
42
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
z.t
43
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
44
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
45
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
46
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
47
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
48
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
51
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
52
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
53
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
54
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
55
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
56
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
57
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
59
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
z.t
60
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
62
Damien Gaudin
Armee de Terre
z.t
63
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
64
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
65
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
66
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
67
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
68
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
69
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
z.t
70
Davide Cimolai
FDJ
z.t
71
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
72
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
73
David Per
Bahrain - Merida
z.t
74
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
z.t
75
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
76
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
77
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
78
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 31"
79
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 53"
80
Olivier Le Gac
FDJ
op 58"
81
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'22"
82
Borut Bozic
Bahrain - Merida
z.t
83
Marc Fournier
FDJ
op 2'35"
84
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
op 3'17"
85
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
86
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
87
Thibault Ferasse
Armee de Terre
op 3'28"
88
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 3'47"
89
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
90
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
z.t
91
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
op 3'49"
92
Yohann Gène
Direct Energie
op 4'02"
93
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
op 4'46"
94
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
95
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
96
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
97
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
98
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
z.t
99
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Fabien Grellier
Direct Energie
op 5'49"
101
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 6'23"
102
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 7'40"
103
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
z.t
104
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
105
Chun Kai Feng
Bahrain - Merida
z.t
106
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
107
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
108
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
109
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
z.t
110
Meiyin Wang
Bahrain - Merida
z.t
111
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
z.t
113
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
114
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
115
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
116
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
z.t
118
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
119
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
120
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
121
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
122
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
123
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
124
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
125
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
126
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
127
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
128
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
129
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
130
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
z.t
131
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
132
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
133
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
134
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
135
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
op 7'47"
136
Loic Chetout
Cofidis
z.t
137
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
138
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
139
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
140
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
141
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
142
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
143
Thomas Boudat
Direct Energie
op 0"
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares