En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
18/08
Mauriac
Espalion
158.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alfred Wright
CCC Team
3u54'44"
2
Joel Suter
Akros - Thömus
z.t
3
Søren Wærenskjold
Joker BMI
z.t
4
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
5
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
6
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
z.t
7
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
z.t
8
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
op 14"
9
Jim Brown
op 2'05"
10
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
z.t
11
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
12
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
13
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
z.t
14
Petr Kelemen
z.t
15
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
z.t
16
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
17
Louis Lapierre
z.t
18
Biniam Girmay Hailu
z.t
19
Gage Hecht
Aevolo
z.t
20
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
21
Jens Reynders
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
22
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
z.t
23
Liam Magennis
Drapac-Cannondale Holistic Development Team
z.t
24
Nils Eekhoff
Team Sunweb
z.t
25
Alessandro Covi
Team Colpack
z.t
26
Cédric Pries
z.t
27
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
28
Ádám Kristóf Karl
z.t
29
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
z.t
30
Tom Pidcock
Team Wiggins Le Col
z.t
31
Henok Mulubrhan
z.t
32
Nicholas White
Unisa - Australia
z.t
33
Colin Heiderscheid
Leopard Pro Cycling
z.t
34
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
35
Daragh O'Mahony
z.t
36
Quentin Rossini
z.t
37
Matteo Jorgenson
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
39
Michael Hernandez
Aevolo
z.t
40
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
41
Cristian Alexander Toro Caicedo
z.t
42
Alan Boileau
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
43
Laurent Gervais
Aevolo
z.t
44
Dorian Foulon
z.t
45
Maxime Jarnet
Team Arkéa- Samsic
z.t
46
Stan Van Tricht
z.t
47
Yahor Shpakouski
z.t
48
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
49
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
z.t
50
Andrea Bagioli
Team Colpack
z.t
51
Iñigo Elosegui Momeñe
z.t
52
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
53
Mauri Vansevenant
z.t
54
Samuele Battistella
Dimension Data for Qhubeka
z.t
55
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
56
Ben Katerberg
Development Team Sunweb
z.t
57
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Movistar Team Ecuador
z.t
58
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
59
Nickolas Zukowsky
Floyd's Pro Cycling
z.t
60
Santiago Montenegro
Movistar Team Ecuador
z.t
61
Gonçalo Carvalho
z.t
62
Kristijan Hocevar
Slovenia
z.t
63
Dzianis Marchuk
z.t
64
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
65
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
66
Yacob Debesay
z.t
67
Stuart Balfour
z.t
68
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
z.t
69
Jaka Primozic
z.t
70
Einer Rubio Reyes
Colombia
z.t
71
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
z.t
72
Moran Vermeulen
z.t
73
Guilherme Mota
z.t
74
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
z.t
75
Filippo Conca
Biesse Carrera Gavardo
z.t
76
Imad Sekkak
z.t
77
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
78
Adrian Camilo Bustamante Ruda
Coldeportes Zenu
z.t
79
Vojtech Sedlacek
z.t
80
Balazs Vas
z.t
81
Jesus David Pena Jimenez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
82
Valerii Fatkullin
z.t
83
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
84
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
z.t
85
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
86
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
87
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
z.t
88
Eric Voigt
z.t
89
Attila Valter
CCC Development Team
z.t
90
Jefferson Albeiro Cepeda
Ecuador
z.t
91
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
93
Michel Ries
Kometa Cycling Team
z.t
94
Alexander Evans
SEG Racing Academy
z.t
95
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
z.t
96
Nicolas Prodhomme
z.t
97
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
98
Robel Tewelde
z.t
99
Adam Roberge
Elevate - KHS Pro Cycling
z.t
100
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
101
Clement Lalba
z.t
102
Jon Agirre Egaña
z.t
103
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
z.t
104
Jose Felix Parra Cuerda
z.t
105
Maxime Agut
z.t
106
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
z.t
107
Louis Louvet
z.t
108
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
op 2'19"
109
Harold Martin Lopez Granizo
Movistar Team Ecuador
z.t
110
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
111
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
112
Fabien Rondeau
z.t
113
Aurélien Doleatto
Team Arkéa- Samsic
z.t
114
Thomas Acosta
z.t
115
Jacob Hindsgaul Madsen
Team ColoQuick
z.t
116
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
117
Jacques Lebreton
z.t
118
Jocelyn Guillot
z.t
119
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
120
Ben Healy
Team Wiggins Le Col
z.t
121
Martin Bugge Urianstad
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
122
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
123
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
124
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
z.t
125
Wilson Steven Haro
Movistar Team Ecuador
op 2'47"
126
Robert Scott
Team Wiggins Le Col
op 3'08"
127
Morten Hulgaard
Team ColoQuick
op 3'23"
128
Johan Price-Pejtersen
Team ColoQuick
op 4'08"
129
Mikhail Fokin
op 4'17"
130
Nik Cemazar
op 4'24"
131
Pier-André Coté
Rally UCH Cycling
op 5'26"
132
Maxime Weyrich
z.t
133
Lance Haidet
Aevolo
z.t
134
Riley Sheehan
Aevolo
z.t
135
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
136
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
op 6'51"
137
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
z.t
Ethan Hayter
DNF
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
DNF
Ilya Volkau
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares