En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
26/08
Val-d'Isère
Saint-Colomban-des-Villards
149.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Gino Mäder
2u54'19"
2
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
3
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
5
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
6
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
7
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 8"
8
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 11"
9
Alejandro Osorio Carvajal
Gw Shimano
op 45"
10
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'11"
11
Marc Hirschi
Development Team Sunweb
op 2'48"
12
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
13
Mark Donovan
Team Sky
op 2'53"
14
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
z.t
15
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
16
Michel Ries
Trek - Segafredo
op 3'18"
17
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 3'41"
18
Barnabas Peak
op 3'50"
19
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
20
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
21
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
23
Harold Alfonso Tejada Canacue
EPM
z.t
24
Alessandro Monaco
z.t
25
Samuel Mugisha
Dimension Data for Qhubeka
z.t
26
Franklin Archibold
z.t
27
Kevin Geniets
op 4'18"
28
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
op 4'20"
29
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
30
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
31
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
op 5'17"
32
Hafetab Weldu
Dimension Data for Qhubeka
op 5'27"
33
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 6'00"
34
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
op 6'09"
35
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
36
Simon Guglielmi
z.t
37
Marlon Gaillard
Direct Energie
z.t
38
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
39
Andrea Bagioli
op 6'44"
40
Thomas Champion
op 7'05"
41
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
op 7'10"
42
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 7'38"
43
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 7'55"
44
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 7'58"
45
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
46
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
47
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
48
Marcelo Salvador
z.t
49
Piotr Pekala
z.t
50
Clément Didier
z.t
51
Callum Scotson
Mitchelton Bikeexchange
z.t
52
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
53
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
54
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step Floors
op 9'29"
55
Tyler Stites
Aevolo
op 9'35"
56
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
op 9'37"
57
Santiago Montenegro
Team Ecuador
z.t
58
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 10'05"
59
Daire Feeley
z.t
60
Alan Riou
op 11'38"
61
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
62
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
63
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
64
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
65
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
66
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
67
Daniel Munoz Giraldo
EPM
z.t
68
Jefferson Albeiro Cepeda
Team Ecuador
z.t
69
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
70
Joris Vincent
op 12'07"
71
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 12'55"
72
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 12'57"
73
Antonio Barac
z.t
74
David Villareal
z.t
75
Brandon McNulty
Rally Cycling
op 13'46"
76
Matthew Teggart
Team Wiggins
op 14'10"
77
Jordan Antony Cardenas Villavicencio
op 14'20"
78
Sven Burger
Tirol Cycling Team
op 14'36"
79
Juan Pedro Lopez Perez
op 15'43"
80
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
81
Samuele Battistella
z.t
82
Emilien Jeannière
z.t
83
Leo Boileau
z.t
84
Jaka Primozic
z.t
85
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
86
Anton Popov
z.t
87
Dmitrii Markov
z.t
88
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
89
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
90
Kakeru Omae
z.t
91
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
92
Tiago Antunes
z.t
93
Valentin Bricaud
z.t
94
Mark Downey
Team Wiggins
z.t
95
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
96
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
z.t
97
Darragh O'Mahony
z.t
98
Max Kanter
Team Sunweb
op 15'57"
99
Jake Stewart
op 16'33"
100
Adam Hartley
z.t
101
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
op 18'54"
102
Alberto Dainese
z.t
103
Romain Guillot
z.t
104
Szymon Tracz
One Pro Cycling
z.t
105
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
z.t
106
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
107
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
108
Antoine Debons
z.t
109
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
110
Dimitri Bussard
z.t
111
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
z.t
112
Masaki Yamamoto
Kinan Cycling Team
z.t
113
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
114
Stephen Williams
Bahrein - Merida
z.t
115
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
116
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 19'35"
117
Ayumu Watanabe
op 20'20"
118
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
119
Matthew Gibson
JLT Condor
op 23'23"
120
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 23'28"
121
Nik Cemazar
z.t
122
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
op 28'29"
123
Emile Brenans
z.t
124
Robert Stannard
Mitchelton Bikeexchange
z.t
Viktor Verschaeve
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares