En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
27/08
Bourg-Saint-Maurice
Albiez-Montrond
106 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Pavel Sivakov
BMC Development Team
3u03'27"
2
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
op 2'31"
3
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
op 3'01"
4
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
5
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
6
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
z.t
7
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
8
Niklas Eg
Team Veloconcept
z.t
9
Matteo Fabbro
z.t
10
Tobias Foss
Joker Icopal
z.t
11
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
12
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
13
Michael Storer
op 3'07"
14
Jai Hindley
op 3'09"
15
Michel Ries
op 3'36"
16
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 4'00"
17
James Knox
Team WIGGINS
op 4'05"
18
Gino Mäder
op 4'30"
19
Marc Hirschi
BMC Development Team
op 4'49"
20
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
op 4'51"
21
Valentin Madouas
FDJ
op 5'04"
22
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 5'43"
23
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
op 6'35"
24
Jesper Schultz
Coloquick - Cult
z.t
25
Gracjan Szelag
op 6'39"
26
Victor Lafay
Cofidis
op 7'24"
27
Anders Skaarseth
Joker Icopal
op 7'40"
28
Sean Bennett
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
29
Aurelien Paret-Peintre
op 7'53"
30
Kevin Geniets
Ag2r - La Mondiale
op 8'13"
31
Patrick Müller
BMC Racing Team
op 8'47"
32
Aleksander Vlasov
op 9'43"
33
Anthony Rappo
z.t
34
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Equipo de Ciclismo Coldeportes Zenu
op 11'28"
35
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
op 11'29"
36
Andre Carvalho
op 13'05"
37
Jonas Abrahamsen
UNO - X Hydrogen Development Team
op 13'35"
38
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 14'17"
39
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
40
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
z.t
41
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
43
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
44
Jakub Otruba
SKC Tufo Prostejov
z.t
45
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
46
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
op 15'53"
47
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 17'45"
48
Simon Guglielmi
z.t
49
Florian Cam
z.t
50
Jan Maas
Seg Racing Academy
op 18'41"
51
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
op 19'15"
52
Kasper Asgreen
Team Veloconcept
op 20'21"
53
Rafael Andrade Hugo Nunes
z.t
54
Darragh O'Mahony
z.t
55
José Fernandes Neves
z.t
56
Dominik Neumann
z.t
57
Tiago Antunes
z.t
58
Thibault Guernalec
Fortuneo-Oscaro
z.t
59
Maxime Roger
z.t
60
Callum Scotson
BMC Development Team
z.t
61
Francesco Romano
UAE Team Emirates
op 21'42"
62
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
63
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
op 24'10"
64
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
65
Petr Rikunov
op 26'33"
66
Ilya Volkau
z.t
67
Mohcine Elkouraji
z.t
68
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
69
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
z.t
70
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
z.t
71
Lahcen Sebbahi
z.t
72
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
73
Nicolas Malle
z.t
74
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
75
Léo Danes
z.t
76
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
77
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
78
Lars Van den Berg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
79
Roman Lehky
z.t
80
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
81
Samuel Jenner
z.t
82
Szymon Tracz
z.t
83
Emmanuel Morin
z.t
84
Robert Stannard
z.t
85
Simon Sellier
z.t
86
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
87
Alan Riou
Fortuneo-Oscaro
z.t
88
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
89
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal
z.t
90
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
91
Axel Journiaux
z.t
92
Stephen Bassett
Silber Pro Cycling
z.t
93
Imerio Cima
z.t
94
Florian Nowak
z.t
95
Yahor Shpakouski
z.t
96
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
98
Daire Feeley
z.t
99
Vlaszimir Harakhavik
z.t
100
Atsushi Oka
Utsunomia Blitzen
z.t
101
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
102
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
103
Takeaki Amezawa
Utsunomia Blitzen
z.t
104
Masahiro Ishigami
z.t
105
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
106
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
op 26'41"
107
Oliver Wood
Team WIGGINS
z.t
Giovanni Carboni
DNF
Wldy Sandoval
DNF
Adam Sekanina
DNF
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
DNS
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares