En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
21/08
Derval
Saumur
166.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
3u43'27"
2
Imerio Cima
op 2"
3
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
z.t
4
Rui Filipe Oliveira Alves
Axeon Hagens Berman
z.t
5
Simon Sellier
z.t
6
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
7
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
8
Mark Downey
z.t
9
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
z.t
11
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
12
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
13
Jai Hindley
z.t
14
Emmanuel Morin
z.t
15
Adrien Garel
z.t
16
Callum Scotson
BMC Development Team
z.t
17
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
18
Marc Hirschi
BMC Development Team
z.t
19
Anders Skaarseth
Joker Icopal
z.t
20
Patrick Müller
BMC Racing Team
z.t
21
Simon Guglielmi
z.t
22
Niklas Eg
Team Veloconcept
z.t
23
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
24
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal
z.t
25
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
26
Giovanni Carboni
z.t
27
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
z.t
28
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
z.t
29
James Knox
Team WIGGINS
z.t
30
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
31
Kasper Asgreen
Team Veloconcept
z.t
32
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
33
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
34
Stephen Bassett
Silber Pro Cycling
z.t
35
Dominik Neumann
z.t
36
Tiago Antunes
z.t
37
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
38
Darragh O'Mahony
z.t
39
Remy Rochas
z.t
40
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
z.t
41
Ward Jaspers
Lotto - Soudal U23
z.t
42
Gracjan Szelag
z.t
43
Aurelien Paret-Peintre
z.t
44
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
45
Michael Storer
z.t
46
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
47
Rafael Andrade Hugo Nunes
z.t
48
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Equipo de Ciclismo Coldeportes Zenu
z.t
49
Valentin Madouas
FDJ
z.t
50
Kevin Geniets
Ag2r - La Mondiale
z.t
51
Jesper Schultz
Coloquick - Cult
z.t
52
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
53
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
54
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
z.t
55
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
56
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
57
Aleksander Vlasov
z.t
58
Gino Mäder
z.t
59
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
60
Petr Rikunov
z.t
61
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
62
Victor Lafay
Cofidis
z.t
63
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
64
Matteo Fabbro
z.t
65
Francesco Romano
UAE Team Emirates
z.t
66
Masaki Yamamoto
z.t
67
Andre Carvalho
z.t
68
José Fernandes Neves
z.t
69
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
70
Daire Feeley
z.t
71
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
72
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
73
Aurélien Doleatto
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
75
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
76
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
77
Samuel Jenner
z.t
78
Roman Lehky
z.t
79
Anthony Rappo
z.t
80
Yahor Shpakouski
z.t
81
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
82
Florian Cam
z.t
83
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
84
Michel Ries
z.t
85
Jakub Otruba
SKC Tufo Prostejov
z.t
86
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
87
Takeaki Amezawa
Utsunomia Blitzen
z.t
88
Konrad Geßner
Rad-Net Rose Team
z.t
89
Léo Danes
z.t
90
Mohcine Elkouraji
z.t
91
Jiri Petrus
z.t
92
Ryan Reilly
z.t
93
Florian Nowak
z.t
94
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
96
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
97
Szymon Tracz
z.t
98
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
99
Lars Van den Berg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
100
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
101
Robert Stannard
op 22"
102
Sean Bennett
Jelly Belly p/b Maxxis
op 27"
103
Jonas Abrahamsen
UNO - X Hydrogen Development Team
op 43"
104
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
105
Ilya Volkau
z.t
106
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
op 2"
107
Atsushi Oka
Utsunomia Blitzen
op 55"
108
Tobias Foss
Joker Icopal
op 1'01"
109
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
op 1'17"
110
Szymon Wojciech Sajnok
Attaque Team Gusto
op 1'19"
111
El Houçaine Sebbahi
op 1'23"
112
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
op 2"
113
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Hydrogen Development Team
op 1'29"
114
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
z.t
115
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 2"
116
Alan Riou
Fortuneo-Oscaro
op 1'50"
117
Axel Journiaux
op 1'54"
118
Oliver Wood
Team WIGGINS
op 2"
119
Soufiane Sahbaoui
VIB Bikes
z.t
120
Lahcen Sebbahi
op 2'13"
121
Lukas Ruegg
op 2"
122
Mouhsin Annachnach
op 2'31"
123
Vlaszimir Harakhavik
op 2'45"
124
Jacob Hennessy
op 2'48"
125
Masahiro Ishigami
op 3'35"
126
Thibault Guernalec
Fortuneo-Oscaro
op 3'38"
127
Francisco Campos
op 2"
128
Nicolas Malle
op 3'53"
129
Maxime Roger
z.t
130
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
131
Wldy Sandoval
z.t
132
Vasili Strokau
op 4'15"
133
Adam Sekanina
op 5'06"
134
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
op 6'11"
135
Jan Maas
Seg Racing Academy
z.t
136
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
137
Fabio Jakobsen
Seg Racing Academy
op 6'13"
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
DNF
Leon Rohde
Team Sunweb
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares