En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
20/08
Missillac
Chateaubriant
125.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
2u56'05"
2
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
3
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
z.t
4
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
6
Fabio Jakobsen
Seg Racing Academy
z.t
7
Simon Sellier
z.t
8
Robert Stannard
z.t
9
Rui Filipe Oliveira Alves
Axeon Hagens Berman
z.t
10
Lukas Ruegg
z.t
11
Vlaszimir Harakhavik
z.t
12
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
13
Emmanuel Morin
z.t
14
Mark Downey
z.t
15
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
z.t
16
Atsushi Oka
Utsunomia Blitzen
z.t
17
Konrad Geßner
Rad-Net Rose Team
z.t
18
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
z.t
19
Simon Guglielmi
z.t
20
Victor Lafay
Cofidis
z.t
21
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
22
Sean Bennett
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
23
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
24
Kevin Geniets
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Niklas Eg
Team Veloconcept
z.t
26
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
z.t
27
Giovanni Carboni
z.t
28
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
z.t
29
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
30
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal
z.t
31
Gracjan Szelag
z.t
32
Marc Hirschi
BMC Development Team
z.t
33
Dominik Neumann
z.t
34
Remy Rochas
z.t
35
Jai Hindley
z.t
36
Tobias Foss
Joker Icopal
z.t
37
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
38
Kasper Asgreen
Team Veloconcept
z.t
39
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
40
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
41
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
z.t
42
Léo Danes
z.t
43
Jonas Abrahamsen
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
44
Tiago Antunes
z.t
45
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
46
Rafael Andrade Hugo Nunes
z.t
47
Anders Skaarseth
Joker Icopal
z.t
48
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
49
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
50
Valentin Madouas
FDJ
z.t
51
James Knox
Team WIGGINS
z.t
52
Aurelien Paret-Peintre
z.t
53
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
54
Francisco Campos
z.t
55
Soufiane Sahbaoui
VIB Bikes
z.t
56
Aleksander Vlasov
z.t
57
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
58
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
59
Michael Storer
z.t
60
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
61
Patrick Müller
BMC Racing Team
z.t
62
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
63
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
z.t
64
Ward Jaspers
Lotto - Soudal U23
z.t
65
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
66
Petr Rikunov
z.t
67
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
68
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
69
Aurélien Doleatto
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Imerio Cima
z.t
71
Jesper Schultz
Coloquick - Cult
z.t
72
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
73
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
z.t
74
Nicolas Malle
z.t
75
José Fernandes Neves
z.t
76
Daire Feeley
z.t
77
Mohcine Elkouraji
z.t
78
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
79
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
80
Roman Lehky
z.t
81
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
82
Florian Cam
z.t
83
Lars Van den Berg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
84
Callum Scotson
BMC Development Team
z.t
85
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
86
Yahor Shpakouski
z.t
87
Matteo Fabbro
z.t
88
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
89
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
90
Francesco Romano
UAE Team Emirates
z.t
91
Michel Ries
z.t
92
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
93
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
z.t
94
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
95
Wldy Sandoval
z.t
96
Leon Rohde
Team Sunweb
z.t
97
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Equipo de Ciclismo Coldeportes Zenu
z.t
98
Alan Riou
Fortuneo-Oscaro
z.t
99
Masahiro Ishigami
z.t
100
Axel Journiaux
z.t
101
Thibault Guernalec
Fortuneo-Oscaro
z.t
102
Samuel Jenner
z.t
103
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
104
Jakub Otruba
SKC Tufo Prostejov
z.t
105
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
106
Stephen Bassett
Silber Pro Cycling
z.t
107
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
108
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
109
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
110
Maxime Roger
z.t
111
Jan Maas
Seg Racing Academy
z.t
112
Takeaki Amezawa
Utsunomia Blitzen
z.t
113
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
114
Adam Sekanina
z.t
115
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
116
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
117
Ryan Reilly
z.t
118
Florian Nowak
z.t
119
Oliver Wood
Team WIGGINS
z.t
120
Vasili Strokau
z.t
121
Anthony Rappo
z.t
122
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
123
Andre Carvalho
z.t
124
Adrien Garel
z.t
125
Jiri Petrus
op 25"
126
Gino Mäder
op 26"
127
Ilya Volkau
op 29"
128
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
op 32"
129
El Houçaine Sebbahi
op 41"
130
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 42"
131
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
op 1'08"
132
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 1'12"
133
Szymon Tracz
op 1'14"
134
Szymon Wojciech Sajnok
Attaque Team Gusto
op 1'42"
135
Masaki Yamamoto
op 6'03"
136
Jacob Hennessy
z.t
137
Darragh O'Mahony
z.t
138
Mouhsin Annachnach
z.t
139
Lahcen Sebbahi
op 13'52"
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
DNF
Nicola Conci
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares