En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
19/08
Inzinzac-Lochrist
Bignan
132.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Fabio Jakobsen
Seg Racing Academy
3u05'28"
2
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
3
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
z.t
4
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
5
Joris Nieuwenhuis
Development Team Sunweb
z.t
6
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
8
Vlaszimir Harakhavik
z.t
9
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
10
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
z.t
11
Anders Skaarseth
Joker Icopal
z.t
12
Konrad Geßner
Rad-Net Rose Team
z.t
13
Simon Guglielmi
z.t
14
Giovanni Carboni
z.t
15
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
16
Nicolas Malle
z.t
17
Valentin Madouas
FDJ
z.t
18
Neilson Powless
Axeon Hagens Berman
z.t
19
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
20
Remy Rochas
z.t
21
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
22
Marc Hirschi
BMC Development Team
z.t
23
Jonas Abrahamsen
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
24
Dominik Neumann
z.t
25
Alan Riou
Fortuneo-Oscaro
z.t
26
Kevin Geniets
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
z.t
28
Gracjan Szelag
z.t
29
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
30
Oliver Wood
Team WIGGINS
z.t
31
Tiago Antunes
z.t
32
Ward Jaspers
Lotto - Soudal U23
z.t
33
Lucas Hamilton
Mitchelton Scott
z.t
34
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
z.t
35
Roman Lehky
z.t
36
Soufiane Sahbaoui
VIB Bikes
z.t
37
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
z.t
38
Szymon Tracz
z.t
39
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
40
Atsushi Oka
Utsunomia Blitzen
z.t
41
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
z.t
42
Daire Feeley
z.t
43
Mohcine Elkouraji
z.t
44
Wldy Sandoval
z.t
45
Jan Maas
Seg Racing Academy
z.t
46
Tobias Foss
Joker Icopal
z.t
47
Gino Mäder
z.t
48
Jai Hindley
z.t
49
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal
z.t
50
Rafael Andrade Hugo Nunes
z.t
51
Jakub Otruba
SKC Tufo Prostejov
z.t
52
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
James Knox
Team WIGGINS
z.t
54
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
55
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
56
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
57
Niklas Eg
Team Veloconcept
z.t
58
Aurélien Doleatto
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
60
Stephen Bassett
Silber Pro Cycling
z.t
61
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
62
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
63
Sean Bennett
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
64
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
z.t
65
Axel Journiaux
z.t
66
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
z.t
67
Aleksander Vlasov
z.t
68
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
Yahor Shpakouski
z.t
70
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
71
Darragh O'Mahony
z.t
72
Léo Danes
z.t
73
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Equipo de Ciclismo Coldeportes Zenu
z.t
74
Florian Nowak
z.t
75
Matteo Fabbro
z.t
76
Michael Storer
z.t
77
Michel Ries
z.t
78
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
79
Ryan Reilly
z.t
80
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
81
Masahiro Ishigami
z.t
82
Steff Cras
BMC Development Team
z.t
83
Petr Rikunov
z.t
84
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
85
Adam Sekanina
z.t
86
Jiri Petrus
z.t
87
Victor Lafay
Cofidis
z.t
88
Ilya Volkau
z.t
89
Lukas Ruegg
z.t
90
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
91
Leon Rohde
Team Sunweb
z.t
92
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
94
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
95
Florian Cam
z.t
96
Lars Van den Berg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
97
Mouhsin Annachnach
z.t
98
Scott Davies
Team WIGGINS
z.t
99
Callum Scotson
BMC Development Team
z.t
100
Takeaki Amezawa
Utsunomia Blitzen
z.t
101
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
102
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
103
Vasili Strokau
z.t
104
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
105
Jesper Schultz
Coloquick - Cult
z.t
106
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
107
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
108
Samuel Jenner
z.t
109
Francesco Romano
UAE Team Emirates
z.t
110
Maxime Roger
z.t
111
Michael O'Loughlin
Team WIGGINS
z.t
112
Anthony Rappo
z.t
113
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
114
Pascal Eenkhoorn
BMC Development Team
z.t
115
Nicola Conci
z.t
116
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'08"
117
Thibault Guernalec
Fortuneo-Oscaro
op 0"
118
Emmanuel Morin
z.t
119
Szymon Wojciech Sajnok
Attaque Team Gusto
op 1'14"
120
Simon Sellier
op 0"
121
Rasmus Tiller
Joker Icopal
op 1'35"
122
Imerio Cima
op 0"
123
Aurelien Paret-Peintre
z.t
124
Rui Filipe Oliveira Alves
Axeon Hagens Berman
z.t
125
Francisco Campos
z.t
126
Andre Carvalho
z.t
127
José Fernandes Neves
z.t
128
Christopher Lawless
Axeon Hagens Berman
z.t
129
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
130
Jacob Hennessy
op 2'23"
131
Mark Downey
op 0"
132
Robert Stannard
z.t
133
Clement Russo
Ag2r - La Mondiale
z.t
134
Kasper Asgreen
Team Veloconcept
z.t
135
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
op 6'54"
136
Lahcen Sebbahi
z.t
137
Patrick Müller
BMC Racing Team
op 0"
138
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Hydrogen Development Team
op 9'53"
139
El Houçaine Sebbahi
z.t
140
Masaki Yamamoto
z.t
141
Adrien Garel
op 9'57"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares