En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
25/08
Saint-Gervais Mont-Blanc
Tignes
123.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
David Gaudu
FDJ
3u59'37"
2
Edward Ravasi
Lampre - Merida
op 14"
3
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
op 19"
4
Jhon Anderson Rodriguez
EPM Tigo - Une Area Metropolitana
op 37"
5
Michal Schlegel
Klein Constantia
op 59"
6
Jai Hindley
Attaque Team Gusto
op 1'43"
7
Adrien Costa
Etixx - Quick Step
op 2'00"
8
Lucas Hamilton
Unisa - Australie
op 2'13"
9
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 2'15"
10
Michael Storer
Unisa - Australie
op 3'09"
11
Tao Geoghegan Hart
Axeon - Hagens Berman
op 3'18"
12
Matteo Fabbro
op 3'46"
13
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
14
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
15
Patrick Müller
BMC Development Team
op 4'25"
16
Antwan Tolhoek
Roompot - Oranje Peloton
z.t
17
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
z.t
18
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'32"
19
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
op 4'43"
20
Léo Vincent
FDJ
op 5'02"
21
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 7'09"
22
Nikolay Cherkasov
op 7'37"
23
Abderrahim Zahiri
op 9'43"
24
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 10'00"
25
Anders Skaarseth
Team Joker
op 11'28"
26
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
27
Jan Tschernoster
Rad-Net Rose Team
op 11'47"
28
Jhonnatan Manuel Narvaez
Klein Constantia
op 12'16"
29
Valentin Madouas
op 12'27"
30
Niklas Eg
Team Trefor
op 13'06"
31
Caio Godoy Ormenese
op 13'29"
32
Neilson Powless
Axeon - Hagens Berman
op 14'15"
33
Miguel Eduardo Florez Lopez
Boyaca Raza de Campeones
op 14'35"
34
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
op 15'19"
35
Nans Peters
op 15'25"
36
Mohcine Elkouraji
op 17'11"
37
Aleksander Vlasov
op 18'11"
38
Jokin Etxabe
z.t
39
William Barta
Axeon - Hagens Berman
op 19'49"
40
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Trefor
z.t
41
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
42
Nicholas Schultz
ORICA BikeExchange
z.t
43
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
z.t
44
Sergey Rozin
z.t
45
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 21'28"
46
Kilian Frankiny
BMC Development Team
z.t
47
Remy Mertz
Color Code - Arden'Beef
op 23'19"
48
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
49
Nickolas Dlamini
Dimension Data for Qhubeka
z.t
50
Iván Ramiro Sosa
z.t
51
Gian Friesecke
z.t
52
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
Gonzalo Serrano
z.t
54
Logan Owen
Axeon - Hagens Berman
z.t
55
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
z.t
56
James Knox
Team Wiggins
z.t
57
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
58
Samuel Jenner
z.t
59
Aurelien Paret-Peintre
op 24'51"
60
Jonathan Dibben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 27'25"
61
Evgeny Zotov
op 27'52"
62
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
63
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
op 28'19"
64
Benjamin Declercq
op 29'23"
65
El Mehdi Chokri
z.t
66
Antonio Barac
z.t
67
Sepp Kuss
Rally Cycling
z.t
68
Piotr Konwa
z.t
69
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
70
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 31'32"
71
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
op 31'42"
72
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
73
Lennard Kämna
Stölting Service Group
op 32'02"
74
Vincenzo Albanese
op 32'35"
75
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 34'09"
76
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
z.t
77
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
78
Lukas Spengler
BMC Development Team
z.t
79
Ryan Gibbons
Dimension Data
z.t
80
German Nicolas Tivani Perez
z.t
81
Marcel Neuhauser
Tirol Cycling Team
z.t
82
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
op 21"
83
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant Scatto U23
op 34'09"
84
Ole Forfang
Team Joker
z.t
85
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
z.t
86
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
z.t
87
Adam Sekanina
z.t
88
Ivan Garcia Cortina
Etixx - Quick Step
z.t
89
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
90
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
z.t
91
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
92
Jasper de Laat
z.t
93
Jan Kovar
Whirlpool - Author
z.t
94
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
95
Matthias Reutimann
z.t
96
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
97
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 34'14"
98
Filippo Ganna
z.t
99
David Per
Adria Mobil
z.t
100
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
z.t
101
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
z.t
102
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
103
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
104
Juan Antonio Lopez-Cozar
op 34'18"
105
Simone Consonni
z.t
106
Robin Christofer Jurado Lopez
op 34'44"
107
Matic Groselj
op 34'51"
108
Takuma Akita
Shimano Racing Team
op 34'53"
109
Marek Sipos
SKC Tufo Prostejov
op 35'04"
110
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
op 35'15"
111
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
op 35'20"
112
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
113
Mounir Makhchoun
op 36'55"
114
Gabriel Cullaigh
op 37'10"
115
Jon Bozic
Adria Mobil
op 42'21"
Geoffrey Curran
Axeon - Hagens Berman
DNF
Scott Davies
Team Wiggins
DNF
Masahiro Ishigami
DNF
Dusan Rajovic
DNF
Maxim Satlikov
Astana City
DNF
Grigoriy Shtein
Astana City
DNF
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Daniel Fitter
DNS
Tobias Foss
DNS
Kristoffer Halvorsen
Team Joker
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares