En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
22/08
Bourg-en-Bresse
Autun
171.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kristoffer Halvorsen
Team Joker
4u17'09"
2
Vincenzo Albanese
z.t
3
Jonathan Dibben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
4
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
z.t
5
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
6
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
7
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
8
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
9
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
10
Ivan Garcia Cortina
Etixx - Quick Step
z.t
11
Jasper de Laat
z.t
12
Ryan Gibbons
Dimension Data
z.t
13
Logan Owen
Axeon - Hagens Berman
z.t
14
Grigoriy Shtein
Astana City
z.t
15
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
16
Jhon Anderson Rodriguez
EPM Tigo - Une Area Metropolitana
z.t
17
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
18
Antwan Tolhoek
Roompot - Oranje Peloton
z.t
19
Tao Geoghegan Hart
Axeon - Hagens Berman
z.t
20
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
z.t
21
Mohcine Elkouraji
z.t
22
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
z.t
23
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
24
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
25
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
z.t
26
Patrick Müller
BMC Development Team
z.t
27
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
28
Evgeny Zotov
z.t
29
Dusan Rajovic
z.t
30
Michal Schlegel
Klein Constantia
z.t
31
Abderrahim Zahiri
z.t
32
El Mehdi Chokri
z.t
33
Gonzalo Serrano
z.t
34
German Nicolas Tivani Perez
z.t
35
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
z.t
36
Aurelien Paret-Peintre
z.t
37
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
38
Nicholas Schultz
ORICA BikeExchange
z.t
39
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
40
Lennard Kämna
Stölting Service Group
z.t
41
Steff Cras
Lotto - Soudal U23
z.t
42
Niklas Eg
Team Trefor
z.t
43
Nikolay Cherkasov
z.t
44
Edward Ravasi
Lampre - Merida
z.t
45
Gian Friesecke
z.t
46
Caio Godoy Ormenese
z.t
47
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
z.t
48
Matteo Fabbro
z.t
49
Nans Peters
z.t
50
Adrien Costa
Etixx - Quick Step
z.t
51
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
52
Marcel Neuhauser
Tirol Cycling Team
z.t
53
Neilson Powless
Axeon - Hagens Berman
z.t
54
Tobias Foss
z.t
55
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
56
Jan Tschernoster
Rad-Net Rose Team
z.t
57
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
z.t
58
Valentin Madouas
z.t
59
Remy Mertz
Color Code - Arden'Beef
z.t
60
Nickolas Dlamini
Dimension Data for Qhubeka
z.t
61
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
62
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
z.t
63
Jhonnatan Manuel Narvaez
Klein Constantia
z.t
64
David Gaudu
FDJ
z.t
65
William Barta
Axeon - Hagens Berman
z.t
66
Miguel Eduardo Florez Lopez
Boyaca Raza de Campeones
z.t
67
Piotr Konwa
z.t
68
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
z.t
69
Scott Davies
Team Wiggins
z.t
70
Mateusz Grabis
z.t
71
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
op 21"
72
Léo Vincent
FDJ
op 0"
73
Antonio Barac
z.t
74
Adam Sekanina
z.t
75
Kilian Frankiny
BMC Development Team
z.t
76
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
James Knox
Team Wiggins
z.t
78
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
79
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
80
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
81
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
z.t
82
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
83
Michael Storer
Unisa - Australie
z.t
84
Jai Hindley
Attaque Team Gusto
z.t
85
Aleksander Vlasov
z.t
86
Iván Ramiro Sosa
z.t
87
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
z.t
88
Sergey Rozin
z.t
89
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
90
Mounir Makhchoun
z.t
91
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
z.t
92
Marek Sipos
SKC Tufo Prostejov
z.t
93
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
z.t
94
Jokin Etxabe
z.t
95
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Trefor
z.t
96
Benjamin Declercq
z.t
97
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
98
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
z.t
99
Anders Skaarseth
Team Joker
z.t
100
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
101
Samuel Jenner
z.t
102
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
103
Jan Kovar
Whirlpool - Author
op 19"
104
Ole Forfang
Team Joker
z.t
105
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
z.t
106
Sepp Kuss
Rally Cycling
z.t
107
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
108
Masahiro Ishigami
z.t
109
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
110
Takuma Akita
Shimano Racing Team
z.t
111
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
112
Lukas Spengler
BMC Development Team
op 26"
113
Matic Groselj
op 30"
114
Matthias Reutimann
op 34"
115
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
op 0"
116
Gabriel Cullaigh
op 1'47"
117
Filippo Ganna
op 3'08"
118
David Per
Adria Mobil
op 8'39"
119
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
op 9'32"
120
Morne Van Niekerk
op 10'04"
121
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
122
Juan Antonio Lopez-Cozar
z.t
123
Jon Bozic
Adria Mobil
op 19'39"
124
Geoffrey Curran
Axeon - Hagens Berman
op 19'56"
125
Simone Consonni
op 20'01"
126
Pascal Ackermann
Rad-Net Rose Team
z.t
127
Daniel Fitter
op 20'57"
128
Lucas Hamilton
Unisa - Australie
z.t
129
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant Scatto U23
op 22'39"
130
Maxim Satlikov
Astana City
op 33'09"
131
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
Takeaki Amezawa
DNF
Yuri Kobashi
Shimano Racing Team
DNF
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
DNF
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares