En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
27/08
Saint-Michel-de-Maurienne
Saint-Sorlin-d'Arves
72 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
David Gaudu
FDJ
23u31'51"
2
Edward Ravasi
Lampre - Merida
op 24"
3
Adrien Costa
Etixx - Quick Step
op 1'23"
4
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 2'46"
5
Jai Hindley
Attaque Team Gusto
op 3'09"
6
Tao Geoghegan Hart
Axeon - Hagens Berman
op 4'16"
7
Michael Storer
Unisa - Australie
op 4'50"
8
Michal Schlegel
Klein Constantia
op 5'15"
9
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
op 6'39"
10
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
op 8'34"
11
Pavel Sivakov
BMC Development Team
op 9'51"
12
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 10'24"
13
Matteo Fabbro
op 10'51"
14
Antwan Tolhoek
Roompot - Oranje Peloton
op 13'29"
15
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
op 16'09"
16
Léo Vincent
FDJ
op 16'11"
17
Patrick Müller
BMC Development Team
op 17'35"
18
Neilson Powless
Axeon - Hagens Berman
op 19'34"
19
Nikolay Cherkasov
op 23'35"
20
Anders Skaarseth
Team Joker
op 25'39"
21
Nans Peters
op 26'11"
22
Jan Maas
Rabobank Development Team
op 28'06"
23
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
op 28'27"
24
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
op 29'34"
25
Miguel Eduardo Florez Lopez
Boyaca Raza de Campeones
op 30'50"
26
Nicholas Schultz
ORICA BikeExchange
op 30'54"
27
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
op 32'36"
28
Caio Godoy Ormenese
op 34'05"
29
Jhon Anderson Rodriguez
EPM Tigo - Une Area Metropolitana
op 34'18"
30
Lennard Kämna
Stölting Service Group
op 35'42"
31
Valentin Madouas
op 37'38"
32
Abderrahim Zahiri
op 39'15"
33
Aleksander Vlasov
op 40'39"
34
Aurelien Paret-Peintre
op 41'51"
35
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 43'06"
36
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 43'24"
37
Jokin Etxabe
op 43'49"
38
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Trefor
op 46'30"
39
Lucas Hamilton
Unisa - Australie
op 46'43"
40
Kilian Frankiny
BMC Development Team
op 46'56"
41
Nickolas Dlamini
Dimension Data for Qhubeka
op 47'01"
42
Jhonnatan Manuel Narvaez
Klein Constantia
op 49'06"
43
William Barta
Axeon - Hagens Berman
op 49'38"
44
Mohcine Elkouraji
op 49'43"
45
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
op 49'58"
46
Niklas Eg
Team Trefor
op 50'09"
47
Ole Forfang
Team Joker
op 50'42"
48
Jan Tschernoster
Rad-Net Rose Team
op 51'24"
49
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
op 52'18"
50
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
op 55'09"
51
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 57'04"
52
Galym Akhmetov
Astana City
op 1u01'51"
53
Robin Christofer Jurado Lopez
op 1u01'55"
54
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 1u01'56"
55
Logan Owen
Axeon - Hagens Berman
op 1u02'25"
56
James Knox
Team Wiggins
op 1u02'35"
57
Iván Ramiro Sosa
op 1u05'06"
58
Jasper de Laat
op 1u05'47"
59
Gian Friesecke
op 1u07'33"
60
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
op 1u09'01"
61
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
op 1u09'31"
62
Remy Mertz
Color Code - Arden'Beef
op 1u10'06"
63
El Mehdi Chokri
op 1u10'34"
64
Piotr Konwa
op 1u10'58"
65
Gonzalo Serrano
op 1u11'14"
66
Evgeny Zotov
op 1u11'52"
67
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
op 1u11'57"
68
Martin Schäppi
BMC Development Team
op 1u12'10"
69
Vladimir Tsoy
Astana City
op 1u13'20"
70
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
op 21"
71
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
op 1u15'22"
72
Vincenzo Albanese
op 1u16'25"
73
Benjamin Declercq
op 1u16'42"
74
Sergey Rozin
op 1u17'31"
75
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
op 1u19'22"
76
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
op 1u19'31"
77
Jonathan Dibben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 1u21'10"
78
Marcel Neuhauser
Tirol Cycling Team
op 1u21'21"
79
Ryan Gibbons
Dimension Data
op 1u23'06"
80
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
op 1u23'25"
81
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
op 1u23'36"
82
Gabriel Cullaigh
op 1u24'15"
83
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 1u24'37"
84
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 1u26'07"
85
Matthias Reutimann
op 1u26'20"
86
Filippo Ganna
op 1u26'25"
87
Sergey Luchshenko
Astana City
op 1u26'30"
88
Lukas Spengler
BMC Development Team
op 1u26'36"
89
Ivan Garcia Cortina
Etixx - Quick Step
op 1u26'46"
90
Jan Kovar
Whirlpool - Author
op 1u28'34"
91
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
op 1u29'15"
92
Gorazd Per
Adria Mobil
op 1u29'23"
93
Juan Antonio Lopez-Cozar
op 1u29'32"
94
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
op 1u30'35"
95
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
op 1u30'37"
96
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant Scatto U23
op 1u31'17"
97
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
op 1u33'26"
98
Mounir Makhchoun
op 1u33'54"
99
David Per
Adria Mobil
op 1u33'58"
100
Marek Sipos
SKC Tufo Prostejov
op 1u38'34"
101
German Nicolas Tivani Perez
op 1u38'55"
102
Matic Groselj
op 1u39'06"
103
Sepp Kuss
Rally Cycling
op 1u40'50"
104
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1u45'32"
105
Simone Consonni
op 1u54'56"
106
Jon Bozic
Adria Mobil
op 2u00'28"
Antonio Barac
DNF
Adam Sekanina
DNF
Takuma Akita
Shimano Racing Team
DNF
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
DNF
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
DNF
Samuel Jenner
DNS
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
DNS
Geoffrey Curran
Axeon - Hagens Berman
DNF
Scott Davies
Team Wiggins
DNF
Masahiro Ishigami
DNF
Dusan Rajovic
DNF
Maxim Satlikov
Astana City
DNF
Grigoriy Shtein
Astana City
DNF
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Daniel Fitter
DNS
Tobias Foss
DNS
Kristoffer Halvorsen
Team Joker
DNS
Steff Cras
Lotto - Soudal U23
DNF
Mateusz Grabis
DNF
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
DNF
Pascal Ackermann
Rad-Net Rose Team
DNS
Morne Van Niekerk
DNS
Takeaki Amezawa
DNF
Yuri Kobashi
Shimano Racing Team
DNF
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
DNF
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
DNF
Sandro Dostert
DNF
Amine Ahmed Galdoune
DNF
Ziga Rucigaj
Radenska - Ljubljana
DNF
Trond Hakon Trondsen
Team Sparenbanken Sor
DNF
Ivan Venter
DNF
Nicol Carstens
DNF
Nathan Draper
DNF
Ilyass Rabihi
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares