En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
28/08
Bons-en-Chablais
Les Carroz-d'Arâches
101.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Dylan Teuns
BMC Racing Team
2u21'09"
2
Alexander Foliforov
Itera - Katusha
op 8"
3
Odd Christian Eiking
Team Joker
z.t
4
Robert Power
z.t
5
Miguel Angel López Moreno
z.t
6
Pierre-Roger Latour
z.t
7
Giulio Ciccone
z.t
8
Guillaume Martin
FDJ.fr
z.t
9
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
10
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
z.t
11
Jérémy Maison
z.t
12
Felix Grossschartner
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
13
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
14
Joaquim Silva
z.t
15
Louis Vervaeke
Lotto - Belisol Team
z.t
16
Tao Geoghegan Hart
Bissell Development Team
z.t
17
Ruben Guerreiro
z.t
18
Gianni Moscon
op 14"
19
Ricardo Ferreira
Radio Popular
z.t
20
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
21
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
op 17"
22
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sparebanken Sor
z.t
23
Jeffrey Perrin
op 19"
24
Michael Gogl
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
25
Matvey Mamykin
Team 21
op 25"
26
Daniel Rozo
z.t
27
Jack Haig
Avanti Cycling Team
op 29"
28
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
z.t
29
Christian Mager
Team Stölting
op 32"
30
Alexey Vermeulen
BMC Development Team
z.t
31
Luka Pibernik
Radenska
z.t
32
Sven Erik Bystrøm
Katusha
z.t
33
Marc Soler
op 38"
34
Stefan Küng
BMC Development Team
op 49"
35
Maximilian Schachmann
Development Team Giant-Shimano
op 59"
36
Derk Abel Beckeringh
Rabobank Development Team
z.t
37
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
38
Floris De Tier
op 1'06"
39
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
40
Théry Schir
op 1'12"
41
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
42
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 1'20"
43
Lukas Pöstlberger
Tirol Cycling Team
op 1'29"
44
Federico Zurlo
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
45
Campbell Flakemore
Avanti Cycling Team
op 1'50"
46
Alex Kirsch
Trek Factory Racing
op 1'59"
47
Tom Bohli
BMC Development Team
z.t
48
Logan Owen
Bissell Development Team
op 2'08"
49
Samuel Spokes
Etixx
op 2'13"
50
Mads Pedersen
Cult Energy Vital Water
z.t
51
Bartosz Warchol
z.t
52
Arakdiusz Owsian
Activjet Team
op 2'24"
53
Oscar Gonzalez Brea
z.t
54
Robin Christofer Jurado Lopez
op 2'30"
55
Domen Novak
Adria Mobil
op 2'35"
56
Patryk Stosz
z.t
57
Brayan Stiven Ramirez Chacon
op 2'40"
58
Timo Roosen
Rabobank Development Team
op 2'49"
59
Carlos Ribeiro
op 3'05"
60
Scott Davies
Madison Genesis
z.t
61
Sebastian Schönberger
RC Arbö Gourmetfein Wels
op 3'17"
62
Ildar Arslanov
Itera - Katusha
op 3'53"
63
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
op 4'08"
64
Asbjørn Kragh Andersen
Christina Watches - Kuma
op 4'38"
65
Dennis Paulus
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
66
Luka Kovacic
z.t
67
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
z.t
68
Viktor Okishev
Continental Team Astana
z.t
69
Artur Fedosseyev
Continental Team Astana
z.t
70
Royner Navarro
z.t
71
Fabian Lienhard
z.t
72
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi
z.t
73
Anasse Ait El Abdia
z.t
74
Caio Godoy Ormenese
Clube Datoro de Ciclismo - Bottecchia
op 4'54"
75
Matthias Plarre
Leopard Development Team
op 5'00"
76
Carlos Ramirez
op 6'09"
77
Lukas Spengler
BMC Development Team
op 6'21"
78
Rafael Ferreira Reis
Banco Bic - Carmim
op 7'03"
79
Gasper Katrasnik
op 7'30"
80
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
z.t
81
Sjoerd Van Ginneken
Metec - TKH Continental Cyclingteam
op 8'55"
82
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
83
Daniel Pearson
op 8'59"
84
Owain Doull
An Post - Chainreaction
z.t
85
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
z.t
86
Kristoffer Skjerping
Team Joker
z.t
87
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
88
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
z.t
89
Manuel Senni
op 9'01"
90
Loic Chetout
op 11'06"
91
Gabriel Chavanne
z.t
92
Rodrigo Contreras Pinzon
op 11'23"
93
Ilya Davidenok
Astana Pro Team
op 11'54"
94
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
95
Jake Kelly
z.t
96
Tyler Williams
BMC Development Team
z.t
97
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Vital Water
z.t
98
Tiesj Benoot
Lotto - Belisol Team
z.t
99
Lukas Zeller
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
100
Piotr Brozyna
z.t
101
Massimo Morabito
Leopard Development Team
z.t
102
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
z.t
103
Przemyslaw Kasperkiewicz
Bauknecht - Author
z.t
104
Jakub Kaczmarek
z.t
105
Jaime Roson Garcia
Team Ecuador
z.t
106
Mads Würtz Schmidt
Cult Energy Vital Water
op 13'13"
107
Magnus Cort Nielsen
Cult Energy Vital Water
z.t
108
Alvaro Trueba Diego
z.t
109
Davide Martinelli
z.t
110
Yannick Eckmann
z.t
111
Alex Clements
z.t
112
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
z.t
113
Iuri Filosi
op 13'16"
114
Rok Korosec
Radenska
z.t
115
Martin Otonicar
Radenska
z.t
116
Fernando Gaviria Rendon
op 16'59"
117
Oskar Nikolai Birger Svendsen
Team Joker
z.t
118
Luc Turchi
op 19'40"
119
Daniel McLay
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares