En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
24/08
Saint-Flour
Brioude
144.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kristoffer Skjerping
Team Joker
3u37'31"
2
Sjoerd Van Ginneken
Metec - TKH Continental Cyclingteam
z.t
3
Asbjørn Kragh Andersen
Christina Watches - Kuma
z.t
4
Daniel McLay
op 2'21"
5
Fernando Gaviria Rendon
z.t
6
Davide Martinelli
z.t
7
Ilya Davidenok
Astana Pro Team
z.t
8
Owain Doull
An Post - Chainreaction
z.t
9
Tom Bohli
BMC Development Team
z.t
10
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi
z.t
11
Artur Fedosseyev
Continental Team Astana
z.t
12
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
13
Rok Korosec
Radenska
z.t
14
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
15
Loic Chetout
z.t
16
Timo Roosen
Rabobank Development Team
z.t
17
Anasse Ait El Abdia
z.t
18
Théry Schir
z.t
19
Federico Zurlo
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
20
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
21
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
z.t
22
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
z.t
23
Jack Haig
Avanti Cycling Team
z.t
24
Matthias Plarre
Leopard Development Team
z.t
25
Ruben Guerreiro
z.t
26
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
27
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
z.t
28
Carlos Ramirez
z.t
29
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
z.t
30
Giulio Ciccone
z.t
31
Manuel Senni
z.t
32
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
33
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sparebanken Sor
z.t
34
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
35
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
z.t
36
Jakub Kaczmarek
z.t
37
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
38
Jérémy Maison
z.t
39
Ildar Arslanov
Itera - Katusha
z.t
40
Caio Godoy Ormenese
Clube Datoro de Ciclismo - Bottecchia
z.t
41
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
42
Jeffrey Perrin
z.t
43
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
44
Michael Gogl
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
45
Logan Owen
Bissell Development Team
z.t
46
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
47
Joaquim Silva
z.t
48
Oskar Nikolai Birger Svendsen
Team Joker
z.t
49
Gianni Moscon
z.t
50
Royner Navarro
z.t
51
Bartosz Warchol
z.t
52
Tao Geoghegan Hart
Bissell Development Team
z.t
53
Dennis Paulus
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
54
Martin Otonicar
Radenska
z.t
55
Alexey Vermeulen
BMC Development Team
z.t
56
Samuel Spokes
Etixx
z.t
57
Alvaro Trueba Diego
z.t
58
Lukas Pöstlberger
Tirol Cycling Team
z.t
59
Sebastian Schönberger
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
60
Floris De Tier
z.t
61
Lukas Zeller
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
62
Yannick Eckmann
z.t
63
Sven Erik Bystrøm
Katusha
z.t
64
Pierre-Roger Latour
z.t
65
Gasper Katrasnik
z.t
66
Stefan Küng
BMC Development Team
z.t
67
Felix Grossschartner
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
68
Jaime Roson Garcia
Team Ecuador
z.t
69
Miguel Angel López Moreno
z.t
70
Daniel Rozo
z.t
71
Brayan Stiven Ramirez Chacon
z.t
72
Magnus Cort Nielsen
Cult Energy Vital Water
z.t
73
Fabian Lienhard
z.t
74
Odd Christian Eiking
Team Joker
z.t
75
Rodrigo Contreras Pinzon
z.t
76
Viktor Okishev
Continental Team Astana
z.t
77
Carlos Ribeiro
z.t
78
Domen Novak
Adria Mobil
z.t
79
Piotr Brozyna
z.t
80
Arakdiusz Owsian
Activjet Team
z.t
81
Rafael Ferreira Reis
Banco Bic - Carmim
z.t
82
Oscar Gonzalez Brea
z.t
83
Ricardo Ferreira
Radio Popular
z.t
84
Alexander Foliforov
Itera - Katusha
z.t
85
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
z.t
86
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
z.t
87
Alex Kirsch
Trek Factory Racing
z.t
88
Guillaume Martin
FDJ.fr
z.t
89
Matvey Mamykin
Team 21
z.t
90
Gabriel Chavanne
z.t
91
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
92
Louis Vervaeke
Lotto - Belisol Team
z.t
93
Till Drobisch
z.t
94
Tyler Williams
BMC Development Team
z.t
95
Daniel Pearson
z.t
96
Scott Davies
Madison Genesis
z.t
97
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
z.t
98
Derk Abel Beckeringh
Rabobank Development Team
z.t
99
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
100
Luc Turchi
op 3'25"
101
Jake Kelly
op 3'27"
102
Luka Kovacic
op 3'32"
103
Massimo Morabito
Leopard Development Team
op 3'37"
104
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
op 2'21"
105
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
z.t
106
Luka Pibernik
Radenska
z.t
107
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
op 4'25"
108
Marc Soler
op 2'21"
109
Robert Power
z.t
110
Campbell Flakemore
Avanti Cycling Team
z.t
111
Lukas Spengler
BMC Development Team
op 5'23"
112
Alex Clements
op 5'39"
113
Mads Pedersen
Cult Energy Vital Water
op 2'21"
114
Mads Würtz Schmidt
Cult Energy Vital Water
z.t
115
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Vital Water
z.t
116
Maximilian Schachmann
Development Team Giant-Shimano
z.t
117
Christian Mager
Team Stölting
z.t
118
Tiesj Benoot
Lotto - Belisol Team
z.t
119
Przemyslaw Kasperkiewicz
Bauknecht - Author
z.t
120
Iuri Filosi
z.t
121
Sven Fritsch
Team Differdange - Losch
op 15'34"
122
Patryk Stosz
op 25'36"
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares