En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
31/08
Châtel
Plateau des Glières
134 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Julian Alaphilippe
Etixx - iHNed
3u46'25"
2
Matej Mohoric
Sava
op 51"
3
Adam Yates
op 1'39"
4
Toms Skujins
Rietumu - Delfin
op 1'44"
5
Patrick Konrad
Etixx - iHNed
z.t
6
Davide Formolo
z.t
7
Oskar Nikolai Birger Svendsen
Joker Merida
z.t
8
Bakhtiyar Kozhatayev
Continental Team Astana
op 1'47"
9
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
z.t
10
Simon Yates
op 1'59"
11
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
op 2'09"
12
Rasmus Brandstrup Sterobo
Team Cult Energy
op 2'11"
13
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
z.t
14
Dieter Bouvry
Etixx - iHNed
op 2'37"
15
Magnus Cort Nielsen
Team Cult Energy
op 2'57"
16
Gavin Mannion
Bontrager Cycling Team
op 2'59"
17
Dylan van Baarle
Rabobank Development Team
z.t
18
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
472 - Colombia
z.t
19
Pierre Gouault
op 3'05"
20
Emanuel Buchmann
RNR Rad-Net Rose Team
op 3'07"
21
Antonio Pedrero Lopez
op 3'25"
22
Guillaume Martin
Sojasun
op 3'27"
23
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
op 3'29"
24
Clément Chevrier
z.t
25
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
op 3'56"
26
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Bretagne - Séché Environnement
z.t
27
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
op 4'01"
28
Dylan Teuns
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
29
Dimitri Peyskens
z.t
30
Louis Vervaeke
op 4'20"
31
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
op 4'47"
32
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Plussbank
z.t
33
Isiaka Cisse
z.t
34
Manuel Senni
op 4'59"
35
Adam Phelan
Drapac Cycling
op 5'24"
36
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
472 - Colombia
z.t
37
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
38
Alexis Gougeard
op 5'44"
39
Michael Valgren Andersen
Team Cult Energy
z.t
40
Kristoffer Skjerping
Joker Merida
z.t
41
Roman Semyonov
Continental Team Astana
z.t
42
Luka Pibernik
Radenska
op 5'55"
43
Derk Abel Beckeringh
op 6'30"
44
Costa Seibeb
op 7'14"
45
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
op 7'29"
46
Ever Alexander Rivera Guerrero
472 - Colombia
op 7'35"
47
Till Drobisch
op 8'07"
48
Romain Guillemois
Team Europcar
op 8'23"
49
Davide Martinelli
op 9'30"
50
Stefan Küng
BMC Development Team
op 9'41"
51
Mykhaylo Polikarpov
op 11'15"
52
Benat Txoperena Matxikote
z.t
53
Fernando Orjuela Gutierrez
472 - Colombia
z.t
54
Caleb Ewan
op 11'57"
55
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
op 12'00"
56
Jasper Stuyven
Bontrager Cycling Team
op 12'12"
57
Gregory Daniel
Bontrager Cycling Team
z.t
58
Andzs Flaksis
Bontrager Cycling Team
op 12'17"
59
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
op 16'39"
60
Joseph Perrett
Team IG - Sigma Sport
z.t
61
Viktor Manakov
Rusvelo
z.t
62
Maximilian Werda
Team Stölting
op 19'23"
63
Samuel Spokes
Etixx - iHNed
z.t
64
Mike Teunissen
Rabobank Development Team
z.t
65
Adrien Chenaux
Atlas Personal - Jakroo
z.t
66
Bradley Linfield
z.t
67
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
68
Johannes Christoffel Nel
z.t
69
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
z.t
70
Rick Zabel
Rabobank Development Team
z.t
71
Simon Pellaud
z.t
72
Sondre Holst Enger
Team Plussbank
z.t
73
Colin Chris Stüssi
z.t
74
Nick Dougall
z.t
75
Jan Dieteren
Team Stölting
z.t
76
Jaka Bostner
Radenska
z.t
77
Krists Neilands
Rietumu - Delfin
z.t
78
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
79
Calvin Watson
z.t
80
Mikhail Akimov
Rusvelo
z.t
81
Alistair Slater
z.t
82
Owain Doull
z.t
83
Stephen Leace
z.t
84
Maximilian Kuen
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
85
Krisjanis Beitans
Rietumu - Delfin
z.t
86
Volodymyr Dzhus
ISD Continental Team
z.t
87
Jure Bitenc
Sava
z.t
88
Jeffrey Perrin
z.t
89
Maris Bogdanovics
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
90
Gabriel Chavanne
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Mark Dzamastagic
Sava
z.t
92
Felix Grossschartner
Team Gourmetfein Simplon
z.t
93
Kristian Haugaard Jensen
Leopard - Trek Continental Team
z.t
94
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
op 20'49"
95
Simone Andreetta
op 21'01"
96
Simone Sterbini
z.t
97
Oleksandr Golovash
op 22'02"
98
Tim Mikelj
Sava
op 22'09"
99
Mario Gonzalez Salas
op 24'03"
100
Lasse Norman Hansen
Blue Water Cycling
op 24'33"
101
Diego Antonio Ochoa Camargo
472 - Colombia
op 24'36"
102
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
op 24'58"
103
Liam Bertazzo
z.t
104
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
z.t
Sam Harrison
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares