En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
25/08
Louhans
Arbois
146 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Caleb Ewan
3u20'19"
2
Rick Zabel
Rabobank Development Team
z.t
3
Julian Alaphilippe
Etixx - iHNed
z.t
4
Nicky van der Lijke
Rabobank Development Team
z.t
5
Viktor Manakov
Rusvelo
z.t
6
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
z.t
7
Davide Martinelli
z.t
8
Jasper Stuyven
Bontrager Cycling Team
z.t
9
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
z.t
10
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
11
Stefan Küng
BMC Development Team
z.t
12
Bakhtiyar Kozhatayev
Continental Team Astana
z.t
13
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
z.t
14
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
z.t
15
Lukas Pöstlberger
Team Gourmetfein Simplon
z.t
16
Luka Pibernik
Radenska
z.t
17
Kristian Haugaard Jensen
Leopard - Trek Continental Team
z.t
18
Kirill Yatsevich
Helicopters
z.t
19
Matej Mohoric
Sava
z.t
20
Derk Abel Beckeringh
z.t
21
Liam Bertazzo
z.t
22
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
z.t
23
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Bretagne - Séché Environnement
z.t
24
Sondre Holst Enger
Team Plussbank
z.t
25
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
26
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
472 - Colombia
z.t
27
Guillaume Martin
Sojasun
z.t
28
Patrick Konrad
Etixx - iHNed
z.t
29
Clément Chevrier
z.t
30
Adam Yates
z.t
31
Davide Formolo
z.t
32
Gavin Mannion
Bontrager Cycling Team
z.t
33
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
z.t
34
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
35
Simon Yates
z.t
36
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
z.t
37
Diego Antonio Ochoa Camargo
472 - Colombia
z.t
38
Pierre Gouault
z.t
39
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Plussbank
z.t
40
Maximilian Werda
Team Stölting
z.t
41
Toms Skujins
Rietumu - Delfin
z.t
42
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
z.t
43
Gregor Muhlberger
Tirol Cycling Team
z.t
44
Dylan van Baarle
Rabobank Development Team
z.t
45
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
z.t
46
Alistair Slater
z.t
47
Ever Alexander Rivera Guerrero
472 - Colombia
z.t
48
Adrien Chenaux
Atlas Personal - Jakroo
z.t
49
Felix Grossschartner
Team Gourmetfein Simplon
z.t
50
Antonio Pedrero Lopez
z.t
51
Samuel Spokes
Etixx - iHNed
z.t
52
Magnus Cort Nielsen
Team Cult Energy
z.t
53
Mario Gonzalez Salas
z.t
54
Dylan Teuns
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
55
Mikhail Akimov
Rusvelo
z.t
56
Nick Dougall
z.t
57
Louis Vervaeke
z.t
58
Alexis Gougeard
z.t
59
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
z.t
60
Alexander Foliforov
Rusvelo
z.t
61
Dimitri Peyskens
z.t
62
Manuel Senni
z.t
63
Fernando Orjuela Gutierrez
472 - Colombia
z.t
64
Mike Teunissen
Rabobank Development Team
z.t
65
Oskar Nikolai Birger Svendsen
Joker Merida
z.t
66
Benat Txoperena Matxikote
z.t
67
Asbjørn Kragh Andersen
Team Trefor
z.t
68
Adam Phelan
Drapac Cycling
z.t
69
Simone Andreetta
z.t
70
Mykhaylo Polikarpov
z.t
71
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
op 22"
72
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
z.t
73
Rasmus Brandstrup Sterobo
Team Cult Energy
z.t
74
Emanuel Buchmann
RNR Rad-Net Rose Team
z.t
75
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
472 - Colombia
z.t
76
Jan Dieteren
Team Stölting
z.t
77
Stephen Leace
z.t
78
Simone Sterbini
op 30"
79
Colin Chris Stüssi
op 36"
80
Maris Bogdanovics
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
81
Silvio Herklotz
Team Stölting
z.t
82
Till Drobisch
z.t
83
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
z.t
84
Kristoffer Skjerping
Joker Merida
z.t
85
Mark Dzamastagic
Sava
z.t
86
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
z.t
87
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
z.t
88
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
89
Maximilian Kuen
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
90
Michael Valgren Andersen
Team Cult Energy
op 1'00"
91
Lukas Spengler
z.t
92
Costa Seibeb
z.t
93
Johannes Christoffel Nel
z.t
94
Tim Mikelj
Sava
z.t
95
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
96
Juan Ernesto Chamorro Chitan
472 - Colombia
z.t
97
Jure Bitenc
Sava
z.t
98
Isiaka Cisse
z.t
99
Jaka Bostner
Radenska
op 1'26"
100
Oleksandr Golovash
op 1'27"
101
Vladyslav Bakumenko
ISD Continental Team
z.t
102
Gregory Daniel
Bontrager Cycling Team
z.t
103
Andzs Flaksis
Bontrager Cycling Team
z.t
104
Krists Neilands
Rietumu - Delfin
z.t
105
Tyler Williams
BMC Development Team
z.t
106
Roman Semyonov
Continental Team Astana
z.t
107
Volodymyr Dzhus
ISD Continental Team
z.t
108
Roman Katyrin
Itera-Katusha
z.t
109
Roman Buzyle
z.t
110
Lasse Norman Hansen
Blue Water Cycling
op 1'42"
111
Jeffrey Perrin
z.t
112
Calvin Watson
op 2'40"
113
Bradley Linfield
z.t
114
Dieter Bouvry
Etixx - iHNed
z.t
115
Simon Pellaud
op 3'35"
116
Krisjanis Beitans
Rietumu - Delfin
op 3'42"
117
Joseph Perrett
Team IG - Sigma Sport
op 4'20"
118
Gabriel Chavanne
Ag2r - La Mondiale
op 6'32"
119
Owain Doull
z.t
120
Sam Harrison
op 9'10"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares