En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
10/09
Vals-les-Bains
Loriol-sur-Drôme
153 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
John Degenkolb
Thüringer Energie Team
4u01'13"
2
Jesus Herrada Lopez
z.t
3
Nelson Oliveira
Xacobeo Galicia
op 1"
4
Ben(jamin) King
Trek-Livestrong U23
z.t
5
Jan Tratnik
Zheroquadro Radenska
z.t
6
Michael Matthews
Team Jayco - Skins
op 38"
7
Luke Rowe
op 39"
8
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
z.t
9
Blaz Furdi
Sava
z.t
10
Vicente Garcia De Mateos Rubio
z.t
11
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
z.t
12
Joël Zangerle
z.t
13
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
z.t
14
Jarlinson Pantano Gomez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
15
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cervélo Test Team
z.t
16
Yannick Eijssen
z.t
17
Romain Bardet
z.t
18
Marek Canecky
z.t
19
Dmitry Ignatyev
Team Katusha
z.t
20
Jean-Lou Paiani
z.t
21
Sébastien Reichenbach
Atlas Personal - BMC
z.t
22
Vladislav Gorbunov
z.t
23
Andrei Krasilnikau
z.t
24
Nikita Novikov
Itera-Katusha
z.t
25
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
26
Andi Bajc
Zheroquadro Radenska
z.t
27
David Hesselbarth
Heizomat
z.t
28
David Rösch
Atlas Personal - BMC
z.t
29
John Darwin Atapuma Hurtado
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
30
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
31
Ion Izagirre Insausti
Orbea
z.t
32
Gregory Obando Brenes
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
33
Wilco Kelderman
Rabobank CT
z.t
34
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
35
Andrew Talansky
Garmin - Transitions
z.t
36
Pawel Poljanski
z.t
37
Alex Dowsett
Trek-Livestrong U23
z.t
38
Thomas Bonnin
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Mikel Landa Meana
Orbea
z.t
40
Tom-Jelte Slagter
Rabobank CT
z.t
41
Nairo Quintana Rojas
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
42
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
43
Yoann Barbas
op 49"
44
Nick Aitken
Team Jayco - Skins
op 53"
45
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Itera-Katusha
op 1'07"
46
Martijn Keizer
Rabobank CT
op 1'57"
47
Silvan Dillier
z.t
48
Manuel Antunes Amaro
z.t
49
Guilherme Lourenco
z.t
50
Abdraimzhan Ishanov
z.t
51
Jonathan Fumeaux
z.t
52
Erick Rowsell
op 10'48"
53
Julien Vermote
z.t
54
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
op 11'56"
55
Stanislau Bazhkou
op 22'25"
56
Kamil Zielinski
CCC Polsat Polkowice
op 25'08"
57
Kuanysh Kylybayev
z.t
58
Michal Kwiatkowski
Caja Rural
z.t
59
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
60
Taylor Phinney
Team RadioShack
z.t
61
Andrew Fenn
z.t
62
Mark Christian
z.t
63
Sebastian Lander
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
64
Arthur Vanoverberghe
z.t
65
Mathias Lisson
Team Designa Køkken - Blue Water
z.t
66
Aleksey Tsatevich
z.t
67
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
68
Michael Weicht
Team Milram
z.t
69
Bert-Jan Lindeman
Cyclingteam Jo Piels
z.t
70
Martin Grunder
z.t
71
Alexandr Khlopov
z.t
72
Michaël Baer
Atlas Personal - BMC
z.t
73
Maximilian May
Thüringer Energie Team
z.t
74
Nicolas Cardepuy
z.t
75
Jerome Cousin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
76
Malcom Rudolph
Team Jayco - Skins
z.t
77
Ricky Eno Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
z.t
78
Mads Meyer
Team Energi Fyn
z.t
79
Joseph Lewis
Drapac Porsche Cycling
z.t
80
Kanstantsin Klimiankou
z.t
81
Siarhei Novikau
z.t
82
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
z.t
83
Gaetan Bille
z.t
84
Daniel Henggeler
Price - Custom Bikes
z.t
85
Marcel Aregger
Price - Custom Bikes
z.t
86
Loïc Desriac
z.t
87
Arnaud Courteille
z.t
88
Pit Schlechter
Continental Team Differdange
z.t
89
Coen Vermeltfoort
Rabobank CT
z.t
90
Tom Dumoulin
z.t
91
Blaz Jarc
Adria Mobil
z.t
92
Luka Mezgec
Zheroquadro Radenska
z.t
93
Arman Kamyshev
z.t
94
Ian Boswell
Bissell
z.t
95
Alex Howes
z.t
96
Ki Ho Choi
op 30'18"
97
Tom Thill
Continental Team Differdange
z.t
98
Tim Kennaugh
z.t
99
Nikita Stalnov
z.t
100
Jhoan Esteban Chaves Rubio
op 30'20"
101
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
z.t
102
Camilo Andres Suarez Albarracin
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
103
Geoffrey Soupe
op 31'08"
Domingos André Maciel Gonçalves
DNF
Pawel Charucki
DNF
Chan Jae Jang
DNF
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
DNF
Marko Kump
Adria Mobil
DNF
Jóni Silva Brandao
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares