En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
09/09
Ambert
Vals-les-Bains
183 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
4u33'53"
2
Romain Bardet
z.t
3
David Rösch
Atlas Personal - BMC
z.t
4
Jean-Lou Paiani
z.t
5
Michael Matthews
Team Jayco - Skins
z.t
6
John Degenkolb
Thüringer Energie Team
z.t
7
Luke Rowe
z.t
8
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
z.t
9
Aleksey Tsatevich
z.t
10
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
11
Vicente Garcia De Mateos Rubio
op 2'06"
12
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
z.t
13
Ion Izagirre Insausti
Orbea
z.t
14
Arnaud Courteille
z.t
15
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
z.t
16
Silvan Dillier
z.t
17
Coen Vermeltfoort
Rabobank CT
z.t
18
Gregory Obando Brenes
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
19
Jarlinson Pantano Gomez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
20
Nelson Oliveira
Xacobeo Galicia
z.t
21
Loïc Desriac
z.t
22
Marek Canecky
z.t
23
Yannick Eijssen
z.t
24
Sébastien Reichenbach
Atlas Personal - BMC
z.t
25
Pawel Poljanski
z.t
26
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
27
Thomas Bonnin
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Andrew Talansky
Garmin - Transitions
z.t
29
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
z.t
30
Dmitry Ignatyev
Team Katusha
z.t
31
Nikita Novikov
Itera-Katusha
z.t
32
Andrei Krasilnikau
z.t
33
Tom-Jelte Slagter
Rabobank CT
z.t
34
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
35
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
36
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
37
Jhoan Esteban Chaves Rubio
z.t
38
Mikel Landa Meana
Orbea
z.t
39
Nairo Quintana Rojas
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
40
Andi Bajc
Zheroquadro Radenska
z.t
41
David Hesselbarth
Heizomat
z.t
42
Blaz Furdi
Sava
z.t
43
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
44
Maximilian May
Thüringer Energie Team
z.t
45
Jan Tratnik
Zheroquadro Radenska
z.t
46
Yoann Barbas
op 2'17"
47
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
op 2'31"
48
Manuel Antunes Amaro
op 2'32"
49
Nikita Stalnov
op 3'05"
50
John Darwin Atapuma Hurtado
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
op 2'06"
51
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Itera-Katusha
op 3'46"
52
Guilherme Lourenco
op 4'09"
53
Camilo Andres Suarez Albarracin
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
op 4'10"
54
Jonathan Fumeaux
op 4'16"
55
Wilco Kelderman
Rabobank CT
op 2'06"
56
Tom Dumoulin
op 4'20"
57
Vladislav Gorbunov
op 5'17"
58
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
z.t
59
Sebastian Lander
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 5'48"
60
Jesus Herrada Lopez
op 7'00"
61
Blaz Jarc
Adria Mobil
z.t
62
Joseph Lewis
Drapac Porsche Cycling
op 7'45"
63
Ian Boswell
Bissell
op 11'51"
64
Gaetan Bille
z.t
65
Michal Kwiatkowski
Caja Rural
z.t
66
Pawel Charucki
op 13'11"
67
Martin Grunder
z.t
68
Abdraimzhan Ishanov
op 14'20"
69
Bert-Jan Lindeman
Cyclingteam Jo Piels
z.t
70
Malcom Rudolph
Team Jayco - Skins
op 18'33"
71
Nick Aitken
Team Jayco - Skins
z.t
72
Stanislau Bazhkou
z.t
73
Siarhei Novikau
z.t
74
Ricky Eno Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
z.t
75
Mads Meyer
Team Energi Fyn
z.t
76
Arthur Vanoverberghe
z.t
77
Julien Vermote
z.t
78
Erick Rowsell
z.t
79
Kuanysh Kylybayev
z.t
80
Mathias Lisson
Team Designa Køkken - Blue Water
z.t
81
Martijn Keizer
Rabobank CT
z.t
82
Michaël Baer
Atlas Personal - BMC
z.t
83
Ki Ho Choi
z.t
84
Kamil Zielinski
CCC Polsat Polkowice
z.t
85
Daniel Henggeler
Price - Custom Bikes
z.t
86
Michael Weicht
Team Milram
z.t
87
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cervélo Test Team
z.t
88
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
z.t
89
Pit Schlechter
Continental Team Differdange
z.t
90
Joël Zangerle
z.t
91
Arman Kamyshev
op 26'14"
92
Geoffrey Soupe
op 28'41"
93
Alex Howes
op 30'28"
94
Alex Dowsett
Trek-Livestrong U23
z.t
95
Tom Thill
Continental Team Differdange
z.t
96
Taylor Phinney
Team RadioShack
z.t
97
Marcel Aregger
Price - Custom Bikes
z.t
98
Nicolas Cardepuy
z.t
99
Jóni Silva Brandao
z.t
100
Chan Jae Jang
z.t
101
Kanstantsin Klimiankou
z.t
102
Alexandr Khlopov
z.t
103
Andrew Fenn
z.t
104
Domingos André Maciel Gonçalves
z.t
105
Tim Kennaugh
z.t
106
Jerome Cousin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
107
Mark Christian
z.t
108
Luka Mezgec
Zheroquadro Radenska
z.t
109
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
Bruno Duarte Ferreira Silva
DNF
Daniil Fominykh
DNF
Andrei Holubeu
DNF
Tom Kohn
DNF
Yauheni Lahun
DNF
Ivo Lux
DNF
Timothy Roe
Trek-Livestrong U23
DNF
Tom Schanen
DNF
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares