En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP Industria & Artigianato
Result
1
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
4u26'26"
2
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
3
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
4
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
5
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
op 3"
6
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 5"
7
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 11"
8
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 16"
9
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
z.t
10
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
11
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
12
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
13
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
14
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
op 1'08"
15
Mauro Finetto
Delko
z.t
16
Biniam Girmay Hailu
Delko
z.t
17
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
z.t
18
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
19
Daniel Savini
Bardiani CSF Faizane'
z.t
20
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
21
Davide Rebellin
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 1'13"
22
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
op 1'28"
23
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
24
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
25
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
26
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
27
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
28
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana - Premier Tech
z.t
29
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
30
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 1'34"
32
Giacomo Garavaglia
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 1'48"
33
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
34
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
35
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
op 1'52"
36
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
37
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 3'20"
38
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
op 5'37"
39
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
op 5'59"
40
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
41
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Paul Wright
Mg.K Vis Vpm
z.t
43
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
45
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
46
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
47
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
48
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
49
Matteo Baseggio
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
50
Raul Colombo
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
51
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
52
Juan Ayuso Pesquera
Team Colpack Ballan
z.t
53
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
54
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
55
Jacopo Menegotto
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
56
Leonardo Tortomasi
Vini Zabù
z.t
57
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
58
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
59
Valerio Conti
z.t
60
Sergei Chernetski
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Alexandre Delettre
Delko
z.t
62
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
63
Thomas Pesenti
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
64
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
65
Manuel Senni
z.t
66
Gabriele Benedetti
z.t
67
Samuele Carpene
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
68
Leonardo Basso
Ineos Grenadiers
z.t
69
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
70
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
71
Joab Schneiter
Vini Zabù
z.t
72
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
73
Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
74
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
75
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
76
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
77
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
z.t
78
Davide Cimolai
z.t
79
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
80
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
81
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
82
Owain Doull
Ineos Grenadiers
z.t
83
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
84
Sebastian Henao Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
85
Jonas Gregaard Wilsly
Astana - Premier Tech
z.t
86
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
87
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
88
Brandon Rivera
Ineos Grenadiers
z.t
89
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
90
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
91
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
92
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
op 6'19"
93
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
op 6'21"
94
Abderrahim Zahiri
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
95
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
96
Davide Villella
Movistar Team
z.t
97
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
98
Riccardo Lucca
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
99
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Hector Carretero
Movistar Team
op 6'42"
101
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 6'54"
102
Matt Walls
Bora - HansGrohe
op 7'40"
103
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
104
Nicolo' Parisini
Beltrami Tsa Tre Colli
op 7'53"
105
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
z.t
106
Delio Fernández Cruz
Delko
z.t
107
Andrea Pietrobon
z.t
108
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
z.t
109
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
z.t
110
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
111
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
112
Veljko Stojnic
Vini Zabù
op 9'15"
113
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
op 11'29"
114
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Lorenzo Balestra
Beltrami Tsa Tre Colli
DNF
Andrea Bartolozzi
Vini Zabù
DNF
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
DNF
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
DNF
Sam Brand
Team Novo Nordisk
DNF
Yuri Brioni
Team Colpack Ballan
DNF
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
DNF
Jacopo Cortese
Mg.K Vis Vpm
DNF
Giosue' Crescioli
Beltrami Tsa Tre Colli
DNF
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
DNF
Davide De Pretto
Beltrami Tsa Tre Colli
DNF
Yacob Debesay
Delko
DNF
Benjamin Declercq
Team Arkéa - Samsic
DNF
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Filippo Dignani
Work Service - Marchiol - Dinatek
DNF
Guido Draghi
Mg.K Vis Vpm
DNF
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Marco Frapporti
Vini Zabù
DNF
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
DNF
Amanuel Gebreigzabhier
Trek - Segafredo
DNF
Kinfe Hailemichael
Delko
DNF
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
DNF
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
DNF
Brian Kamstra
Team Novo Nordisk
DNF
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
DNF
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Jakub Mareczko
Vini Zabù
DNF
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
DNF
Stefano Moro
DNF
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
DNF
Domen Novak
Bahrain Victorious
DNF
Christian Danilo Pase
Work Service - Marchiol - Dinatek
DNF
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
DNF
Barnabas Peak
Team BikeExchange
DNF
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
DNF
Lorenzo Peschi
Beltrami Tsa Tre Colli
DNF
Charles Planet
Team Novo Nordisk
DNF
Nicola Plebani
Team Colpack Ballan
DNF
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
DNF
Samuel Quaranta
Team Colpack Ballan
DNF
Raffaele Radice
Mg.K Vis Vpm
DNF
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
DNF
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Niccolo' Salvietti
Mg.K Vis Vpm
DNF
Michele Scartezzini
DNF
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
DNF
Robert Stannard
Team BikeExchange
DNF
Ricardo Tosin
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
DNF
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
DNF
Francesco Zandri
Work Service - Marchiol - Dinatek
DNF
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Result
Palmares