En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Sicilia - Tour of Sicily
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
29/09
Selinunte
Mondello
173 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
4u25'41"
2
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
3
Jakub Mareczko
Vini Zabù
z.t
4
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
z.t
5
Manuel Belletti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
6
Francesco Carollo
Mg.K Vis Vpm
z.t
7
Samuele Zambelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
8
Nicolas Nesi
D'Amico Um Tools
z.t
9
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
z.t
10
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
11
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
12
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
13
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
14
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
z.t
15
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
16
Francesco Di Felice
Mg.K Vis Vpm
z.t
17
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
18
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Alberto Serrano Alvarez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
21
Paolo Toto
Amore E Vita
z.t
22
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
23
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
24
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Romain Bardet
Team DSM
z.t
26
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
27
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
28
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
z.t
29
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
30
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
31
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
32
Maksym Bilyi
D'Amico Um Tools
z.t
33
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
34
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Davide Villella
Movistar Team
z.t
36
Lorenzo Quartucci
Zalf Euromobil Fior
z.t
37
Kevin Vermaerke
Team DSM
z.t
38
Riccardo Verza
Zalf Euromobil Fior
z.t
39
Marco Tizza
Amore E Vita
z.t
40
Alessio Martinelli
Team Colpack Ballan
z.t
41
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
z.t
42
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
43
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
44
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
45
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
46
Davide Orrico
Vini Zabù
z.t
47
Luca Rastelli
Team Colpack Ballan
z.t
48
Giacomo Garavaglia
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
49
Raul Colombo
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
50
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
51
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
52
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
53
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Marc Soler
Movistar Team
z.t
55
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
56
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
z.t
57
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
58
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
59
Samuel Quaranta
Team Colpack Ballan
z.t
60
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Asbjørn Hellemose
Trek - Segafredo
z.t
62
Stefano Gandin
Zalf Euromobil Fior
z.t
63
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
64
Matteo Zurlo
Zalf Euromobil Fior
z.t
65
Paul Double
Mg.K Vis Vpm
z.t
66
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
67
Gavin Mannion
Rally Cycling
z.t
68
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
69
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
70
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
71
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
72
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
Florian Stork
Team DSM
z.t
74
Benjamin King
Rally Cycling
z.t
75
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
76
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
77
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
79
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
81
Adriano Brogi
Giotti Victoria Savini Due
z.t
82
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
83
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
84
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Marco Brenner
Team DSM
z.t
86
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
87
Alex Tolio
Zalf Euromobil Fior
z.t
88
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
89
Marco Frapporti
Vini Zabù
z.t
90
Edoardo Faresin
Zalf Euromobil Fior
z.t
91
Sergio Meris
Team Colpack Ballan
z.t
92
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
93
Kyle Murphy
Rally Cycling
z.t
94
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
95
Charles-Étienne Chrétien
Rally Cycling
z.t
96
Nathan Brown
Rally Cycling
z.t
97
Andreas Leknessund
Team DSM
z.t
98
Kamil Gradek
Vini Zabù
z.t
99
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
100
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
101
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
102
Nicola Plebani
Team Colpack Ballan
z.t
103
Emerson Oronte
Rally Cycling
z.t
104
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
z.t
105
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
106
Francesco Zandri
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
107
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
108
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
op 1'16"
109
Keegan Swirbul
Rally Cycling
op 1'22"
110
Pavel Kochetkov
Gazprom - Rusvelo
op 0"
111
Samuele Rivi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 1'39"
112
Fabio Di Guglielmo
Mg.K Vis Vpm
z.t
113
Jacopo Cortese
Mg.K Vis Vpm
z.t
114
Alessio Acco
Zalf Euromobil Fior
op 1'55"
115
Giacomo Cassara
Amore E Vita
z.t
116
Giovanni Bortoluzzi
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
117
Mattia Benedetti
Amore E Vita
z.t
118
Eric Paties Montagner
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
119
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
op 2'19"
120
Damiano Cima
Gazprom - Rusvelo
op 0"
121
Iuri Filosi
Giotti Victoria Savini Due
op 3'31"
122
Federico Burchio
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 5'55"
123
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
op 6'32"
124
Davide Appollonio
Amore E Vita
z.t
125
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
z.t
126
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
127
Besnik Islami
D'Amico Um Tools
z.t
128
Simone Bevilacqua
Vini Zabù
z.t
129
Paul Wright
Mg.K Vis Vpm
z.t
130
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
131
Daniel Smarzaro
D'Amico Um Tools
z.t
132
Niccolo' Salvietti
Mg.K Vis Vpm
z.t
Davide Persico
Team Colpack Ballan
DNF
2023
2022
2021
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares