En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Orlen Nations Grand Prix
Stage information
Stage 1
Stage 2
30/05
Bialystok
Bialystok
124.6 km
Result
Final Classification
1
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
5u32'40"
2
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
op 8"
3
Pavel Bittner
Development Team DSM
op 16"
4
Mick Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
z.t
5
Tord Gudmestad
Team Coop
op 20"
6
Jakub Toupalík
Elkov - Kasper
z.t
7
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
op 25"
8
Michel Heßmann
Jumbo-Visma Development Team
op 31"
9
Casper Van Uden
Development Team DSM
op 37"
10
Gleb Syritsa
Lokosphinx
op 45"
11
Maximilian Schmidbauer
Wsa KTM Graz
op 47"
12
Lev Gonov
Lokosphinx
op 50"
13
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
op 51"
14
Luca Coati
Team Qhubeka
z.t
15
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
z.t
16
Dries De Pooter
SEG Racing Academy
z.t
17
Markus Pajur
Team Arkéa - Samsic
z.t
18
Rait Ärm
Groupama - FDJ CT
z.t
19
Kévin Vauquelin
z.t
20
Cédric Pries
Leopard Pro Cycling
op 56"
21
Mateusz Kostanski
z.t
22
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
z.t
23
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
24
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
25
Jakub Boucek
Israel Cycling Academy
z.t
26
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
z.t
27
Ludvig Fischer Aasheim
Uno-X Dare Development Team
z.t
28
Milan Paulus
SEG Racing Academy
z.t
29
Arthur De Jaeger
z.t
30
Lorenzo Quartucci
Zalf Euromobil Fior
z.t
31
Luca Colnaghi
op 59"
32
Bartlomiej Proc
op 1'04"
33
Martin Tjøtta
z.t
34
Tomas Kopecky
Tormans Cyclo Cross Team
z.t
35
Petr Kelemen
Elkov - Kasper
op 1'11"
36
Radoslaw Fratczak
op 1'12"
37
Zygimantas Matuzevicius
op 1'20"
38
Florian Kierner
Tirol KTM Cycling Team
op 1'30"
39
Damian Papierski
Voster Ats Team
op 1'32"
40
Maikel Zijlaard
SEG Racing Academy
op 2'03"
41
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
42
Ivan Smirnov
Lokosphinx
op 2'16"
43
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
op 2'23"
44
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
op 3'22"
45
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
op 3'27"
46
Maksym Bilyi
D'Amico Um Tools
z.t
47
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
48
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
z.t
49
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
z.t
50
Mario Gamper
Union Raiffeisen Radteam Tirol
z.t
51
Aivaras Mikutis
Ampler Development Team
z.t
52
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
53
Iogan Shtein
Vino-Astana Motors
z.t
54
Daniil Marukhin
Vino-Astana Motors
z.t
55
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
op 3'28"
56
Axel Laurance
z.t
57
Paul Lapeira
z.t
58
Arnaud Tendon
Swiss Racing Academy
op 3'35"
59
Sven Redmann
Team Dauner | Akkon
z.t
60
Joosep Mesi
z.t
61
William Junior Lecerf
z.t
62
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
63
Kacper Wiszniewski
z.t
64
Joosep Sankmann
op 3'41"
65
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'42"
66
Dmytro Bondarchuk
op 3'43"
67
Piotr Mierzynski
z.t
68
Radoslaw Lewandowski
z.t
69
Milosz Osko
z.t
70
Luca Jenni
Nippo-Provence-Pts Conti
z.t
71
Jakub Soszka
z.t
72
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'45"
73
Jonathan Bogli
Nippo-Provence-Pts Conti
op 3'48"
74
Artjom Mirzojev
Ampler Development Team
op 3'49"
75
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 3'53"
76
Valentin Paret-Peintre
op 3'58"
77
Gleb Karpenko
Ampler Development Team
op 4'02"
78
Andrii Movchan
Eurocar Grawe Ukraine
op 4'40"
79
Marcin Zarebski
z.t
80
Magnus Sørbø
op 4'43"
81
Mantas Bitinas
Ampler Development Team
z.t
82
Rik Karier
z.t
83
Lorenzo Balestra
Beltrami Tsa Tre Colli
z.t
84
Damian Bieniek
z.t
85
Ilkhan Dostiyev
Vino-Astana Motors
op 4'49"
86
Robin Orins
op 5'28"
87
Maksym Malinnikov
op 5'31"
88
Konrad Trzesowski
z.t
89
Jakub Musialik
z.t
90
Rokas Kmieliauskas
z.t
91
Maciej Stelczyk
z.t
92
Maximilian Kabas
Wsa KTM Graz
op 5'37"
93
Adrien Maire
z.t
94
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 5'43"
95
Adam Wozniak
op 6'02"
96
Robin Juel Skivild
Uno-X Dare Development Team
op 8'06"
97
Kacper Majewski
op 8'17"
98
Nikita Bersenev
Lokosphinx
op 8'21"
99
Jacques Lebreton
op 8'26"
100
Dmitry Mukhomediarov
Lokosphinx
op 8'35"
101
Kasper Viberg Søgaard
op 9'08"
102
Emil Schandorff Iwersen
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 10'30"
103
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
op 11'20"
104
Irgens Frederik Jensen
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
105
Mantas Januskevicius
Lviv Cycling Team
op 11'41"
106
Toon Clynhens
z.t
107
Daniil Pronskiy
Vino-Astana Motors
op 13'29"
108
Yasen Alexandrov
op 13'44"
109
Tom Paquet
z.t
110
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
111
Raphaël Kockelmann
Lviv Cycling Team
op 14'00"
112
Bauyrzhan Zhaparuly
Vino-Astana Motors
op 14'54"
113
Denys Khotulov
op 14'58"
114
Patryk Gieracki
op 15'00"
115
Antoni Olszar
op 17'19"
116
Matej Blasko
z.t
117
Kamil Szymacha
z.t
Michal Galka
Maloja Pushbikers
DNF
Gustas Raugala
DNF
Nikolas Riegler
Team Vorarlberg
DNF
Ken Conter
OTL
Anders Foldager
OTL
Nurzhan Khatpin
Vino-Astana Motors
OTL
Konstantin Marinkov
OTL
Georgi Nikolov
OTL
Linus Rosner
Rad-Net Rose Team
OTL
Karol Wawrzyniak
OTL
Antonio Puppio
Team Qhubeka
DNF
Oleksandr Shchypak
DNF
Lybomir Ilchev
OTL
Vojtech KmÍnek
OTL
Yoan Kostov
OTL
Jan Lamaszewski
OTL
Yordan Petrov
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares