En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Orlen Nations Grand Prix
Stage information
Stage 1
Stage 2
02/06
Bukovina Resort
Bukowina Tatrzanska
113 km
Result
Final Classification
1
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
2u59'28"
2
Ethan Hayter
op 12"
3
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
z.t
4
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
5
Mauri Vansevenant
z.t
6
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
7
Nicolas Prodhomme
op 15"
8
Gijs Leemreize
op 17"
9
Clément Champoussin
op 45"
10
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
11
Jon Agirre Egaña
op 1'15"
12
Sébastien Grignard
Lotto - Soudal U23
op 1'16"
13
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
z.t
14
Karel Vacek
Hagens Berman Axeon
op 1'28"
15
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
op 1'29"
16
Piotr Pekala
CCC Development Team
z.t
17
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
18
Alan Boileau
z.t
19
Jonathan Bogli
z.t
20
Kristijan Hocevar
z.t
21
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
z.t
22
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 1'56"
23
Jakub Murias
op 1'57"
24
Moran Vermeulen
op 2'03"
25
Fabien Rondeau
op 2'32"
26
Wessel Krul
op 2'49"
27
Stefan Kolb
Maloja Pushbikers
op 2'57"
28
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'26"
29
Francesco Romano
Bardiani CSF
op 4'13"
30
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
31
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
op 5'10"
32
Jaka Primozic
z.t
33
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
op 5'19"
34
Meindert Weulink
z.t
35
Vojtech Repa
z.t
36
Jakob Geßner
Heizomat Rad-Net
z.t
37
Aurélien Doleatto
z.t
38
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
39
Alejandro Ropero Molina
z.t
40
Jannis Peter
Heizomat Rad-Net
z.t
41
Szymon Krawczyk
Voster Uniwheels Team
op 5'32"
42
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
op 5'50"
43
Jeppe Aaskov
Team ColoQuick
z.t
44
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 7'53"
45
Nik Cemazar
z.t
46
Henrik Pakalski
z.t
47
Evgeny Kazanov
op 8'22"
48
Johannes Adamietz
Herrmann Radteam
op 9'52"
49
Alexander Konychev
Dimension Data for Qhubeka
z.t
50
Stuart Balfour
op 11'18"
51
Joey Walker
Madison Genesis
z.t
52
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
z.t
53
Matis Louvel
z.t
54
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 13'53"
55
Bas Van Belle
Leopard Pro Cycling
z.t
56
Valère Thiébaud
Akros - Thömus
op 15'13"
57
Venantas Lasinis
op 15'15"
58
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 15'28"
59
Tomás Jakoubek
op 20'24"
60
Asier Etxeberria Zafra
z.t
61
Karel Tyrpekl
Pardus - Tufo Prostejov
op 22'58"
62
Mikhail Fokin
op 24'31"
63
Rhys Britton
Great Britain
op 25'14"
64
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
op 26'07"
65
Mateusz Kostanski
op 32'31"
66
Ivan Shakalets
op 35'53"
67
Charley Calvert
z.t
68
Justas Beniusis
z.t
Antoine Aebi
Akros - Thömus
DNF
Jasper De Plus
DNF
Artur Kiryevich
DNF
Petr Klabouch
DNF
Gleb Kugaevski
DNF
Niklas Larsen
Team ColoQuick
DNF
Dzianis Marchuk
DNF
Dzianis Mazur
DNF
Martin Messner
DNF
Manuel Michielsen
DNF
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
DNF
Timofei Sherstnev
DNF
Povilas Sideikis
DNF
Igor Sidorov
DNF
Ane Skok
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Andrei Stepanov
DNF
Aaron Van Der Beken
DNF
Ethan Vernon
Great Britain
DNF
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares