En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos Feminas
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/05
Sotresgudo
Lerma
119 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Demi Vollering
Team SD Worx
2u35'24"
2
Chloe Dygert
Canyon//Sram Racing
z.t
3
Lorena Wiebes
Team SD Worx
z.t
4
Tamara Dronova-Balabolina
Israel-Premier Tech Roland
op 7"
5
Elisa Balsamo
Trek - Segafredo Ladies
z.t
6
Shirin van Anrooij
Trek - Segafredo Ladies
op 10"
7
Ashleigh Moolman-Pasio
AG Insurance - Soudal Quick-Step Team
op 11"
8
Soraya Paladin
Canyon//Sram Racing
z.t
9
Marlen Reusser
Team SD Worx
op 20"
10
Agnieszka Skalniak - Sojka
Canyon//Sram Racing
op 26"
11
Kata Blanka Vas
Team SD Worx
z.t
12
Lucinda Brand
Trek - Segafredo Ladies
op 28"
13
Brodie Chapman
Trek - Segafredo Ladies
op 2'00"
14
Justine Ghekiere
AG Insurance - Soudal Quick-Step Team
op 2'10"
15
Silvia Persico
UAE Team ADQ
op 2'11"
16
Alba Teruel Ribes
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
17
Alexandra Manly
Team Jayco AlUla
op 2'14"
18
Letizia Borghesi
EF Education - TIBCO - SVB
op 2'15"
19
Claire Steels
Israel-Premier Tech Roland
op 2'17"
20
Alison Jackson
EF Education - TIBCO - SVB
op 2'18"
21
Ane Santesteban Gonzalez
Team Jayco AlUla
z.t
22
Erica Magnaldi
UAE Team ADQ
z.t
23
Cecilie Uttrup Ludwig
FDJ-SUEZ
z.t
24
Nadia Quagliotto
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
25
Karolina Kumiega
UAE Team ADQ
z.t
26
Mie Ottestad
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
27
Spela Kern
Cofidis Women Team
z.t
28
Clara Koppenburg
Cofidis Women Team
z.t
29
Marta Jaskulska
Liv Racing TeqFind
z.t
30
Usoa Ostolaza Zabala
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
31
Marie Schreiber
Team SD Worx
z.t
32
Valeria Valgonen
Massi Tactic Women's Team
z.t
33
Sara Martín Martín
Movistar Team Women
op 2'26"
34
Elizabeth Stannard
Israel-Premier Tech Roland
z.t
35
Andrea Alzate Gomez
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
36
Marte Berg Edseth
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
37
Valerie Demey
Liv Racing TeqFind
z.t
38
Babette Van Der Wolf
Lifeplus Wahoo
z.t
39
Mereia Benito Pellicer
AG Insurance - Soudal Quick-Step Team
z.t
40
Sarah Roy
Canyon//Sram Racing
z.t
41
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia - Durango
z.t
42
Josie Talbot
Cofidis Women Team
op 2'36"
43
Jade Wiel
FDJ-SUEZ
z.t
44
Sofia Bertizzolo
UAE Team ADQ
z.t
45
Michaela Drummond
Farto-Btc Women's Cycling Team
z.t
46
Lauretta Hanson
Trek - Segafredo Ladies
z.t
47
Mareille Meijering
Movistar Team Women
z.t
48
Tereza Neumanová
Liv Racing TeqFind
z.t
49
Clara Copponi
FDJ-SUEZ
op 2'46"
50
Aude Biannic
Movistar Team Women
z.t
51
Marie Le Net
FDJ-SUEZ
op 2'50"
52
Sheyla Gutierrez Ruiz
Movistar Team Women
op 3'00"
53
Grace Brown
FDJ-SUEZ
op 3'22"
54
Morgane Coston
Cofidis Women Team
z.t
55
Lina Marcela Hernandez Gomez
op 4'06"
56
Kathrin Hammes
EF Education - TIBCO - SVB
op 6'56"
57
Elinor Barker
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
58
Nora Jencusová
BePink
op 6'58"
59
Silvia Zanardi
BePink
z.t
60
Eugénie Duval
FDJ-SUEZ
z.t
61
Lucia Ruiz Perez
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
op 7'24"
62
Anouska Koster
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
op 12'09"
63
Aurela Nerlo
Massi Tactic Women's Team
z.t
64
Rachel Neylan
Cofidis Women Team
op 12'15"
65
Caroline Andersson
Liv Racing TeqFind
op 12'18"
66
Ella Wyllie
Lifeplus Wahoo
z.t
67
Ingvild Gaskjenn
Team Jayco AlUla
z.t
68
Debora Silvestri
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 12'24"
69
Silvia Magri
Israel-Premier Tech Roland
op 12'26"
70
Katrine Aalerud
Movistar Team Women
op 12'28"
71
Magdeleine Vallieres Mill
EF Education - TIBCO - SVB
op 12'33"
72
Gaia Masetti
AG Insurance - Soudal Quick-Step Team
z.t
73
Jessenia Meneses
op 12'37"
74
Susanne Andersen
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
op 12'39"
75
Letizia Paternoster
Team Jayco AlUla
z.t
76
Tayler Wiles
Trek - Segafredo Ladies
z.t
77
Laura Tomasi
UAE Team ADQ
z.t
78
Lotta Lepistö - Henttala
AG Insurance - Soudal Quick-Step Team
z.t
79
Lija Laizane
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
z.t
80
Idoia Eraso Lasa
Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi
op 12'45"
81
Eukene Larrarte Arteaga
Bizkaia - Durango
z.t
82
Chiara Consonni
UAE Team ADQ
op 12'47"
83
Cecile Lejeune
Massi Tactic Women's Team
op 15'43"
84
Urska Zigart
Team Jayco AlUla
op 15'49"
85
Maria Paula Latriglia Alarcon
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
86
Eva Buurman
Liv Racing TeqFind
z.t
87
Femke Beuling
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
88
April Tacey
Lifeplus Wahoo
op 15'53"
89
Paula Andrea Carrasco Villalba
z.t
90
Karin Soderqvist
Lifeplus Wahoo
z.t
91
Giorgia Vettorello
BePink
op 16'02"
92
Ana Vitoria Magalhaes
Bizkaia - Durango
z.t
93
Corinna Lechner
Massi Tactic Women's Team
op 16'04"
94
Valentina Basilico
BePink
z.t
95
Lara Vieceli
Israel-Premier Tech Roland
z.t
96
Alicia Gonzalez Blanco
Movistar Team Women
z.t
97
Catalina Anais Soto Campos
Bizkaia - Durango
z.t
98
Andrea Perez Figueroa
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
op 16'06"
99
Laura Ruiz Perez
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
100
Sofia Rodriguez Revert
Bizkaia - Durango
op 16'08"
101
Zoe Backstedt
EF Education - TIBCO - SVB
op 16'12"
102
Jessica Allen
Team Jayco AlUla
z.t
103
Maria Novolodskaya
Lifeplus Wahoo
op 16'18"
104
Carolina Vargas Atehortua
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
op 16'24"
105
Ayesha McGowan
Liv Racing TeqFind
op 16'26"
106
Maria Camila Atahualpa Ortiz
z.t
107
Adele Normand
Massi Tactic Women's Team
op 16'30"
108
Vera Vilaça
Massi Tactic Women's Team
z.t
109
Juliana Sara Moreno Benitez
z.t
110
Heidi Gaugain
Bizkaia - Durango
op 16'32"
111
Ariadna Gutierrez Arzaluz
Farto-Btc Women's Cycling Team
z.t
112
Agata Flis
Farto-Btc Women's Cycling Team
op 16'36"
113
Claudia San Justo Mantecon
Eneicat-Cmteam-Seguros Deportivos
z.t
114
Estefania Herrera
op 16'52"
115
Ziortza Isasi
BePink
z.t
Mercedes Carmona Ramos
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
DNF
Severine Eraud
Cofidis Women Team
DNF
Marina Garau Roca
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
DNF
Maria Del Pilar Jimenez Martinez
Farto-Btc Women's Cycling Team
DNF
Marta Perez Beti
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
DNF
Susana Perez Conejero
Cantabria Deporte - Rio Miera Women`S Cycling Team
DNF
Elena Pirrone
Israel-Premier Tech Roland
DNF
Natalia Serrano Garcia
DNF
Wilma Olausson
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
DNS
Alex Morrice
Canyon//Sram Racing
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares