En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos Feminas
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
22/05
Covarrubias
Lagunas de Neila
125.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Juliette Labous
Team DSM
13u06'28"
2
Evita Muzic
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
op 17"
3
Demi Vollering
Team SD Worx
z.t
4
Kristabel Doebel-Hickok
EF Education - TIBCO - SVB
op 27"
5
Cecilie Uttrup Ludwig
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
6
Shirin van Anrooij
Trek - Segafredo Ladies
op 37"
7
Silvia Persico
Valcar Travel & Service
op 46"
8
Niamh Fisher-Black
Team SD Worx
op 56"
9
Ane Santesteban Gonzalez
Team BikeExchange - Jayco
op 1'03"
10
Paula Patino
Movistar Team Women
op 1'11"
11
Katarzyna Niewiadoma
Canyon//Sram Racing
op 1'18"
12
Elise Chabbey
Canyon//Sram Racing
op 1'44"
13
Kristen Faulkner
Team BikeExchange - Jayco
op 1'57"
14
Anna Shackley
Team SD Worx
op 2'09"
15
Margarita Victoria Garcia
UAE Team ADQ
op 2'29"
16
Tamara Dronova-Balabolina
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 3'04"
17
Soraya Paladin
Canyon//Sram Racing
op 3'07"
18
Nadine Michaela Gill
Sopela Women's Team
op 3'11"
19
Grace Brown
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
op 3'29"
20
Alice Maria Arzuffi
Valcar Travel & Service
op 3'38"
21
Spela Kern
Massi Tactic Women's Team
op 4'01"
22
Johanna Nilsson
Ceratizit - WNT Pro Cycling
op 4'44"
23
Liane Lippert
Team DSM
op 5'09"
24
Jessenia Meneses
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 5'49"
25
Veronica Ewers
EF Education - TIBCO - SVB
op 6'27"
26
Lucinda Brand
Trek - Segafredo Ladies
op 6'44"
27
Quinty Ton
Liv Racing Xstra
op 7'20"
28
Amanda Spratt
Team BikeExchange - Jayco
op 7'22"
29
Jennifer Tatiana Ducuara Acevedo
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 8'09"
30
Floortje Mackaij
Team DSM
op 8'18"
31
Esmée Peperkamp
Team DSM
op 8'23"
32
Barbara Malcotti
Human Powered Health
op 8'27"
33
Sara Martín Martín
Movistar Team Women
op 8'37"
34
Lotte Kopecky
Team SD Worx
op 8'42"
35
Stine Andersen Borgli
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
op 9'05"
36
Jeanne Korevaar
Liv Racing Xstra
op 9'57"
37
Marie Le Net
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
op 10'08"
38
Georgia Williams
Team BikeExchange - Jayco
op 11'00"
39
Kathrin Hammes
EF Education - TIBCO - SVB
op 11'10"
40
Tereza Neumanová
Liv Racing Xstra
op 11'41"
41
Michaela Drummond
BePink
op 12'28"
42
Letizia Borghesi
EF Education - TIBCO - SVB
op 12'54"
43
Laura Asencio
Ceratizit - WNT Pro Cycling
op 13'26"
44
Eleonora Camilla Gasparrini
Valcar Travel & Service
op 13'45"
45
Emma Norsgaard - Bjerg
Movistar Team Women
op 13'51"
46
Nina Buijsman
Human Powered Health
op 15'49"
47
Petra Stiasny
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 16'32"
48
Elizabeth Stannard
Valcar Travel & Service
op 17'00"
49
Urska Zigart
Team BikeExchange - Jayco
op 17'54"
50
Mireia Trias Jordan
Massi Tactic Women's Team
op 18'25"
51
Amalie Dideriksen
Trek - Segafredo Ladies
op 18'58"
52
Magdeleine Vallieres Mill
EF Education - TIBCO - SVB
op 19'23"
53
Aude Biannic
Movistar Team Women
op 19'26"
54
Ines Cantera Carrasco
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 20'34"
55
Aranza Valentina Villalón
Eneicat - RBH Global
op 22'28"
56
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia - Durango
op 22'35"
57
Sandra Alonso
Ceratizit - WNT Pro Cycling
op 23'25"
58
Franziska Koch
Team DSM
op 24'09"
59
Matilde Vitillo
BePink
op 24'15"
60
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
op 24'41"
61
Eukene Larrarte Arteaga
Bizkaia - Durango
op 24'43"
62
Mereia Benito Pellicer
Massi Tactic Women's Team
op 26'14"
63
Nadia Quagliotto
BePink
op 26'42"
64
Olivia Baril
Valcar Travel & Service
op 28'35"
65
Chloe Hosking
Trek - Segafredo Ladies
op 29'02"
66
Andrea Ramírez
Massi Tactic Women's Team
op 29'08"
67
Caroline Baur
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 30'14"
68
Barbara Guarischi
Movistar Team Women
op 31'38"
69
Catalina Anais Soto Campos
Bizkaia - Durango
op 32'23"
70
Laura Tomasi
UAE Team ADQ
op 33'59"
71
Yeny Lorena Colmenares
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 34'06"
72
Natalia Franco Villegas
Wcc Team
op 34'35"
73
Marit Raaijmakers
Human Powered Health
op 35'30"
74
Sofia Rodriguez Revert
Bizkaia - Durango
op 37'13"
75
Marina Varenyk
Eneicat - RBH Global
op 38'24"
76
Juliana Sara Moreno Benitez
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 39'10"
77
Sophie Wright
UAE Team ADQ
op 39'51"
78
Estefania Herrera
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 39'55"
79
Irene Mendez Melgarejo
Bizkaia - Durango
op 39'59"
80
Prisca Savi
BePink
op 41'04"
81
Eri Yonamine
Human Powered Health
op 41'21"
82
Iris Gomez Argiles
Bizkaia - Durango
op 43'56"
83
Aurela Nerlo
Massi Tactic Women's Team
op 46'17"
84
Lily Williams
Human Powered Health
op 47'53"
85
Dziyana Lebedz
Wcc Team
op 48'40"
86
Luciana Roland Crespillo
Wcc Team
op 59'18"
87
Mieke Kroger
Human Powered Health
op 1u04'19"
88
Ziortza Isasi
Eneicat - RBH Global
op 1u12'11"
89
Veronika Jandova
Wcc Team
op 1u15'05"
90
Ana Cristina Sanabria Sanchez
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 1u21'55"
Selam Amha Gerefiel
Wcc Team
DNF
Cristina Barrajon Perez
Sopela Women's Team
DNF
Alice Coutinho
Sopela Women's Team
DNF
Lana Eberle
Ceratizit - WNT Pro Cycling
DNF
Varvara Fasoh
Eneicat - RBH Global
DNF
Isabel Ferreres Navarro
Sopela Women's Team
DNF
Roxane Fournier
Team SD Worx
DNF
Marta Jaskulska
Liv Racing Xstra
DNF
Nora Jencusová
BePink
DNF
Nina Kessler
Team BikeExchange - Jayco
DNF
Alessia Patuelli
UAE Team ADQ
DNF
Elena Pirrone
Valcar Travel & Service
DNF
Sarah Roy
Canyon//Sram Racing
DNF
Elina Tasane
Wcc Team
DNF
Leah Thomas
Trek - Segafredo Ladies
DNF
Elise Uijen
Team DSM
DNF
Lara Vieceli
Ceratizit - WNT Pro Cycling
DNF
Olga Zabelinskaya
Roland Cogeas Edelweiss Squad
DNF
Maria Banlles Santamaria
Sopela Women's Team
DNF
Alena Amialiusik
Canyon//Sram Racing
DNS
Maaike Coljé
Massi Tactic Women's Team
DNS
Pauliena Rooijakkers
Canyon//Sram Racing
DNS
Marta Cavalli
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
DNF
Lija Laizane
Eneicat - RBH Global
DNS
Elisabet Escursell Valero
BePink
DNF
Claire Steels
Sopela Women's Team
DNF
Ashleigh Moolman-Pasio
Team SD Worx
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares