En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Burgos Feminas
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/05
Medina de Pomar
Alto de los Rosales
83 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Soraya Paladin
Ale Cipollini
2u08'29"
2
Stine Andersen Borgli
z.t
3
Urska Pintar
BTC City Ljubljana
z.t
4
Margarita Victoria Garcia
Movistar Team Women
z.t
5
Ingrid Lorvik
Hitec Products - Birk Sport
op 5"
6
Urska Zigart
BTC City Ljubljana
op 8"
7
Tetiana Riabchenko
Doltcini - Van Eyck Sport
op 12"
8
Ella Harris
Canyon // Sram Racing
op 15"
9
Eyeru Gebru
WCC Team
op 17"
10
Alena Amialiusik
Canyon // Sram Racing
op 21"
11
Katia Ragusa
BePink
op 25"
12
Spela Kern
op 28"
13
Johanna Nilsson
BTC City Ljubljana
z.t
14
Maaike Boogaard
BTC City Ljubljana
op 35"
15
Natalie Grinczer
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
16
Daniela Reis
Doltcini - Van Eyck Sport
z.t
17
Anastasiya Kolesava
WCC Team
z.t
18
Teuntje Beekhuis
Biehler Pro Cycling Team
z.t
19
Olivia Baril
op 38"
20
Marissa Baks
Biehler Pro Cycling Team
op 39"
21
Fernanda Yapura
WCC Team
op 52"
22
Manon Minaud
Charente - Maritime Women Cycling
op 54"
23
Hannah Ludwig
Canyon // Sram Racing
op 55"
24
Karlijn Swinkels
Ale Cipollini
op 56"
25
Marion Bessone
op 58"
26
Nicole Steigenga
BePink
z.t
27
Sara Martín Martín
Sopela Women's Team
op 1'01"
28
Monika Kiraly
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
op 1'02"
29
Ahreum Na
Ale Cipollini
op 1'04"
30
Enara Lopez Gallastegi
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
31
Eider Merino Cortazar
Movistar Team Women
z.t
32
Alice Sharpe
WCC Team
op 1'10"
33
Lija Laizane
Eneicue Cycling Team
op 1'12"
34
Anna Potokina
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
op 1'13"
35
Frédérique Larose-Gingras
op 1'28"
36
Jelena Eric
Ale Cipollini
op 1'29"
37
Roos Hoogeboom
Biehler Pro Cycling Team
op 1'32"
38
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
39
Rotem Gafinovitz
Canyon // Sram Racing
op 1'40"
40
Francesca Pattaro
BePink
z.t
41
Agua Marina Espínola Salinas
WCC Team
z.t
42
Irene Mendez Melgarejo
op 1'53"
43
Marion Sicot
Doltcini - Van Eyck Sport
op 1'54"
44
Alicia Gonzalez Blanco
Movistar Team Women
z.t
45
Vania Canvelli
BePink
z.t
46
Paula Sanmartin Rodriguez
Eneicue Cycling Team
z.t
47
Kseniia Dobrynina
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
z.t
48
Alessia Bulleri
Eneicue Cycling Team
op 1'57"
49
Gladys Verhulst-Wild
Charente - Maritime Women Cycling
op 1'59"
50
Eugenia Bujak
BTC City Ljubljana
op 2'04"
51
Belen Lopez Morales
op 2'19"
52
Ariadna Trias Jordan
Sopela Women's Team
op 2'27"
53
Julie Solvang
Hitec Products - Birk Sport
op 2'45"
54
Alba Teruel Ribes
Movistar Team Women
z.t
55
Sofia Rodriguez Revert
Sopela Women's Team
z.t
56
Noemie Abgrall
Charente - Maritime Women Cycling
op 2'52"
57
Christa Riffel
Canyon // Sram Racing
op 3'22"
58
Anaïs Morichon
Charente - Maritime Women Cycling
op 3'40"
59
Lourdes Oyarbide Jimenez
Movistar Team Women
op 3'44"
60
Roxane Fournier
Movistar Team Women
z.t
61
Birgitte Ravndal
z.t
62
Sandra Alonso
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
63
Anna Trevisi
Ale Cipollini
op 4'45"
64
Emilie Moberg
Team Virtu Cycling Women
z.t
65
Ziortza Isasi
Eneicue Cycling Team
op 5'03"
66
Tanja Erath
Canyon // Sram Racing
op 5'43"
67
Desiet Kidane
op 11'41"
68
Elena Perez Munoz
op 11'48"
69
Henrietta Colborne
Biehler Pro Cycling Team
op 11'55"
70
Ainara Elbusto Arteaga
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 12'06"
71
Maria De Los Angeles Medina Gonzalez
op 12'09"
72
Nienke Wasmus
Biehler Pro Cycling Team
op 12'21"
73
Mereia Benito Pellicer
op 12'31"
74
Silvia Magri
BePink
op 13'13"
75
Isabel Martin
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 14'10"
76
Balladyne Tritsch
Charente - Maritime Women Cycling
op 14'45"
77
Teresa Ripoll Sabate
z.t
78
Varvara Fasoh
Eneicue Cycling Team
op 14'49"
79
Francesca Balducci
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
z.t
80
Marjolein Van 't Geloof
Ale Cipollini
z.t
81
Sandra Moral
z.t
82
Isabel Ferreres Navarro
Sopela Women's Team
z.t
83
Sandra Trevilla
op 15'03"
84
Paula Díaz Lopez
op 16'02"
Anisha Vekemans
Doltcini - Van Eyck Sport
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares