En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
L'Etoile d'Or
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
20/07
Montmorillon
Montmorillon
182 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
7u49'21"
2
Kévin Vauquelin
op 6"
3
Filippo Baroncini
Team Colpack Ballan
z.t
4
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
z.t
5
Hugo Page
Groupama - FDJ CT
op 9"
6
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 12"
7
Samuel Watson
op 20"
8
Johan Price-Pejtersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 21"
9
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 22"
10
Paul Lapeira
op 23"
11
Thomas Delphis
op 27"
12
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
op 34"
13
Louis Blouwe
Bingoal WB Development Team
z.t
14
Milan Fretin
Lotto - Soudal U23
z.t
15
Tim Torn Teutenberg
Leopard Pro Cycling
op 37"
16
Rait Ärm
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Nik Cemazar
z.t
18
Joren Bloem
op 44"
19
Raphael Parisella
z.t
20
Maximilien Juillard
op 47"
21
Henri Uhlig
Rad-Net Rose Team
op 48"
22
Paul Penhoet
Groupama - FDJ CT
z.t
23
Artjom Mirzojev
Ampler Development Team
z.t
24
Gleb Karpenko
Ampler Development Team
op 49"
25
Irgens Frederik Jensen
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 50"
26
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 52"
27
Valentin Götzinger
Wsa KTM Graz
z.t
28
Jannis Peter
Rad-Net Rose Team
op 53"
29
Timo Kielich
Alpecin-Fenix Development Team
op 56"
30
Cédric Pries
Leopard Pro Cycling
z.t
31
Rhys Britton
op 1'02"
32
Axel Rambault
z.t
33
Luca De Meester
op 1'06"
34
Brendan Le Cam
op 1'08"
35
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
op 1'10"
36
Maximilian Schmidbauer
Wsa KTM Graz
op 1'11"
37
Mats Wenzel
Leopard Pro Cycling
op 1'14"
38
Mateusz Kostanski
op 1'20"
39
Luca Colnaghi
op 1'22"
40
Enekoitz Azparren Irurzun
op 1'25"
41
Thomas Gachignard
Team Podiocom CC
z.t
42
Daan Hoeks
op 1'27"
43
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
op 1'32"
44
Miguel Teles De José Sousa
Kelly / Simoldes - Udo
op 1'33"
45
Nils Brun
Swiss Mtb Pro Team
op 1'42"
46
Liam Curley
op 1'44"
47
Thomas Oliver Stockwell
op 1'45"
48
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 1'50"
49
Rik Karier
z.t
50
Manuel De Sousa António Ferreira
Antarte - Feirense
op 1'53"
51
Michele Gazzoli
Team Colpack Ballan
op 1'55"
52
Sergio Trueba Cagigas
op 2'03"
53
Javier Serrano Rodriguez
z.t
54
Théo Degache
op 2'05"
55
Joris Delbove
Team S1NEO Loudeac
op 2'26"
56
Valentin Retailleau
op 2'27"
57
Noah Knecht
op 3'18"
58
Marcus Sander Hansen
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 3'58"
59
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 4'06"
60
Bostjan Murn
Adria Mobil
op 4'44"
61
Mads Andersen
Team Coloquick
op 5'07"
62
Matevz Govekar
Tirol KTM Cycling Team
op 7'48"
63
Loïc Bettendorff
Leopard Pro Cycling
op 8'07"
64
Simon Millon
op 8'32"
65
Felix Stehli
op 8'43"
66
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Kelly / Simoldes - Udo
op 8'45"
67
Anže Skok
op 8'48"
68
Pedro Andrade
Hagens Berman Axeon
op 8'50"
69
Maximilian Kabas
Wsa KTM Graz
z.t
70
Adam Ward
op 8'51"
71
Nicolas Hamon
op 8'59"
72
Adam Kus
op 9'07"
73
Louis Hardouin
op 9'12"
74
Jack Bernard Murphy
op 9'14"
75
Lorenzo Milesi
Beltrami Tsa Tre Colli
op 9'16"
76
Patxi Darthayette
op 9'37"
77
Antoine Guedon
op 9'39"
78
Martin Papanov
op 9'46"
79
Vito Braet
Lotto - Soudal U23
op 15'04"
80
Ruben Eggenberg
Swiss Racing Academy
op 15'19"
81
Bartlomiej Proc
op 16'07"
82
Pedro Pinto
Tavfer-Measindot-Mortágua
op 16'17"
83
Luke Smith
op 16'18"
84
Fabian Steininger
Union Raiffeisen Radteam Tirol
op 16'25"
85
Eric Inkster
op 16'29"
86
Alfred George
op 16'49"
87
Pedro Silva
Radio Popular - Boavista
op 16'59"
88
Tom Paquet
op 17'25"
89
Luca Jenni
Nippo-Provence-Pts Conti
op 18'06"
90
Joosep Sankmann
op 21'13"
91
Ryan Rudderham
op 26'05"
92
Philipp Hofbauer
Wsa KTM Graz
op 28'26"
93
Kacper Wiszniewski
op 28'43"
94
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
op 29'23"
95
Elian Prieur
op 29'26"
96
Deniz Ryustemov
op 29'57"
97
Yordan Petrov
op 30'03"
98
Martin Gavenda
op 34'15"
99
Matej Blasko
op 36'57"
Bastien Bareille
DNF
Francesc Bennassar Rossello
DNF
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
DNF
Damian Bieniek
DNF
Petar Dimitrov
DNF
Robert Donaldson
DNF
Leo Doyle
DNF
Brice Dujardin
DNF
Mario Gamper
Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF
Johannes Hodapp
Team SKS Sauerland NRW
DNF
Niek Hoornsman
DNF
Jakob Klahre
DNF
Raphaël Kockelmann
Lviv Cycling Team
DNF
Joonas Kurits
Ampler Development Team
DNF
Matthieu Lavignac
DNF
Guillaume Monmasson
DNF
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
DNF
Sean Richardson
DNF
Antonin Souchon
DNF
Clément Suzzoni
DNF
William Tidball
DNF
Ventsislav Venkov
DNF
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
DNF
Max Warmerdam
DNF
Luca Coati
Team Qhubeka
DNF
Chris Ernst
Xspeed United Continental
DNF
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
DNF
Lybomir Ilchev
DNF
Colin Jacquemin
DNF
Carlo Jurisevic
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Adam Holm Jørgensen
Bhs - Pl Beton Bornholm
DNF
Lilian Langella
DNF
Clement Le Boetez
DNF
Fran Miholjevic
Cycling Team Friuli Asd
DNF
Henri Treimuth
Ampler Development Team
DNF
Florian Gaillard(1)
OTL
Cian Keogh
OTL
Matija Lojen
OTL
2021
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares