En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Setmana Valenciana-Volta Comunitat Valenciana Fémines
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
17/02
Tavernes de la Valldigna
Gandia
114 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Elisa Balsamo
Trek - Segafredo Ladies
3u00'30"
2
Ruby Roseman-Gannon
Team BikeExchange - Jayco
z.t
3
Anouska Koster
Team Jumbo - Visma Women
z.t
4
Alexandra Manly
Team BikeExchange - Jayco
z.t
5
Elisa Longo Borghini
Trek - Segafredo Ladies
z.t
6
Soraya Paladin
Canyon//Sram Racing
z.t
7
Karlijn Swinkels
Team Jumbo - Visma Women
z.t
8
Silvia Zanardi
BePink
z.t
9
Grace Brown
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
10
Cecilie Uttrup Ludwig
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
11
Elise Chabbey
Canyon//Sram Racing
z.t
12
Katarzyna Niewiadoma
Canyon//Sram Racing
z.t
13
Ellen van Dijk
Trek - Segafredo Ladies
op 6"
14
Annemiek van Vleuten
Movistar Team Women
z.t
15
Marta Cavalli
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
16
Margarita Victoria Garcia
UAE Team ADQ
z.t
17
Juliette Labous
Team DSM
z.t
18
Eugenia Bujak
UAE Team ADQ
z.t
19
Nadia Quagliotto
BePink
z.t
20
Brodie Chapman
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
21
Katrine Aalerud
Movistar Team Women
z.t
22
Spela Kern
Massi Tactic Women's Team
z.t
23
Clara Koppenburg
Cofidis Women Team
z.t
24
Sandra Levenez
Cofidis Women Team
z.t
25
Johanna Nilsson
Ceratizit - WNT Pro Cycling
z.t
26
Omer Shapira
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
27
Sara Poidevin
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
28
Ane Santesteban Gonzalez
Team BikeExchange - Jayco
z.t
29
Veronica Ewers
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
30
Pauliena Rooijakkers
Canyon//Sram Racing
op 57"
31
Alena Amialiusik
Canyon//Sram Racing
z.t
32
Victorie Guilman
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
33
Tamara Dronova-Balabolina
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 2'13"
34
Sarah Roy
Canyon//Sram Racing
z.t
35
Nina Buijsman
Human Powered Health
z.t
36
Floortje Mackaij
Team DSM
z.t
37
Noemi Rüegg
Team Jumbo - Visma Women
z.t
38
Anne Dorthe Ysland
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
39
Marit Raaijmakers
Human Powered Health
z.t
40
Eleonora Camilla Gasparrini
Valcar Travel & Service
z.t
41
Maria Giulia Confalonieri
Ceratizit - WNT Pro Cycling
z.t
42
Anna Trevisi
UAE Team ADQ
z.t
43
Amber Kraak
Team Jumbo - Visma Women
z.t
44
Marta Bastianelli
UAE Team ADQ
z.t
45
Nadine Michaela Gill
Sopela Women's Team
z.t
46
Matilde Vitillo
BePink
z.t
47
Camilla Alessio
Ceratizit - WNT Pro Cycling
z.t
48
Joscelin Lowden
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
49
Maria Novolodskaya
UAE Team ADQ
op 2'18"
50
Elena Pirrone
Valcar Travel & Service
z.t
51
Marie Le Net
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
z.t
52
Paula Patino
Movistar Team Women
z.t
53
Olga Zabelinskaya
Roland Cogeas Edelweiss Squad
z.t
54
Arianna Fidanza
Team BikeExchange - Jayco
z.t
55
Shirin van Anrooij
Trek - Segafredo Ladies
op 2'21"
56
Barbara Malcotti
Human Powered Health
op 2'22"
57
Erica Magnaldi
UAE Team ADQ
z.t
58
Jeanne Korevaar
Liv Racing Xstra
op 4'27"
59
Sofia Bertizzolo
UAE Team ADQ
z.t
60
Kathrin Hammes
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
61
Kate Archibald
Ceratizit - WNT Pro Cycling
op 4'55"
62
Sandra Alonso
Ceratizit - WNT Pro Cycling
z.t
63
Karolina Kumiega
Valcar Travel & Service
z.t
64
Alison Jackson
Liv Racing Xstra
z.t
65
Corinna Lechner
Massi Tactic Women's Team
z.t
66
Martina Alzini
Cofidis Women Team
z.t
67
Franziska Koch
Team DSM
z.t
68
Danielle Shrosbree
CAMS - Basso
z.t
69
Alice Coutinho
Sopela Women's Team
z.t
70
Georgi Pfeiffer
Team DSM
z.t
71
Claire Steels
Sopela Women's Team
z.t
72
Marta Jaskulska
Liv Racing Xstra
z.t
73
Katia Ragusa
Liv Racing Xstra
z.t
74
Federica Piergiovanni
Valcar Travel & Service
z.t
75
Alicia Gonzalez Blanco
Movistar Team Women
z.t
76
Mereia Benito Pellicer
Massi Tactic Women's Team
z.t
77
Lija Laizane
Eneicat - RBH Global
z.t
78
Alice Maria Arzuffi
Valcar Travel & Service
z.t
79
Teuntje Beekhuis
Team Jumbo - Visma Women
z.t
80
Antri Christoforou
Team Farto - Btc
z.t
81
Emily Newsom
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
82
Idoia Eraso Lasa
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
z.t
83
Nathalie Eklund
Massi Tactic Women's Team
z.t
84
Aurela Nerlo
Massi Tactic Women's Team
z.t
85
Markéta Hájková
BePink
z.t
86
Andrea Ramírez
Massi Tactic Women's Team
op 5'01"
87
Aranza Valentina Villalón
Eneicat - RBH Global
z.t
88
Nina Kessler
Team BikeExchange - Jayco
z.t
89
Georgia Baker
Team BikeExchange - Jayco
z.t
90
Ines Cantera Carrasco
Roland Cogeas Edelweiss Squad
z.t
91
Silke Smulders
Liv Racing Xstra
z.t
92
Wilma Olausson
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
93
Linda Riedmann
Team Jumbo - Visma Women
z.t
94
Teniel Campbell
Team BikeExchange - Jayco
z.t
95
Olivia Baril
Valcar Travel & Service
z.t
96
Emma Langley
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
97
Hayley Simmonds
CAMS - Basso
z.t
98
Neve Bradbury
Canyon//Sram Racing
z.t
99
Lauren Stephens
EF Education - TIBCO - SVB
z.t
100
Becky Storrie
CAMS - Basso
z.t
101
Laura Asencio
Ceratizit - WNT Pro Cycling
z.t
102
Elynor Backstedt
Trek - Segafredo Ladies
op 5'19"
103
Tayler Wiles
Trek - Segafredo Ladies
z.t
104
Kaia Schmid
Human Powered Health
op 7'08"
105
Danique Braam
Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport
z.t
106
Usoa Ostolaza Zabala
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
z.t
107
Letizia Brufani
BePink
z.t
108
Marie-Soleil Blais
Team Farto - Btc
z.t
109
Olha Kulynych
Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport
z.t
110
Irene Mendez Melgarejo
Bizkaia - Durango
z.t
111
Olivia Onesti
Cofidis Women Team
z.t
112
Valentine Fortin
Cofidis Women Team
op 7'14"
113
Iris Gomez Argiles
Bizkaia - Durango
z.t
114
Alba Teruel Ribes
Bizkaia - Durango
z.t
115
Lara Vieceli
Ceratizit - WNT Pro Cycling
z.t
116
Letizia Paternoster
Trek - Segafredo Ladies
z.t
117
Tereza Neumanová
Liv Racing Xstra
z.t
118
Aileen Schweikart
Bizkaia - Durango
op 8'20"
119
Prisca Savi
BePink
op 8'34"
120
Naomi De Roeck
Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport
z.t
121
Lily Williams
Human Powered Health
z.t
122
Aline Seitz
Roland Cogeas Edelweiss Squad
z.t
123
Hannah Buch
Roland Cogeas Edelweiss Squad
z.t
124
Susanne Andersen
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
125
Lorena Wiebes
Team DSM
z.t
126
Amelie Lutro
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
127
Marta Romeu Solaz
Team Farto - Btc
z.t
128
Ariadna Gutierrez Arzaluz
Team Farto - Btc
z.t
129
Hannah Barnes
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
z.t
130
Elizabeth Stannard
Valcar Travel & Service
z.t
131
Megan Barker
CAMS - Basso
z.t
132
Sophie Madelaine Leech
CAMS - Basso
z.t
133
Cedrine Kerbaol
Cofidis Women Team
z.t
134
Charlotte Kool
Team DSM
z.t
135
Ariana Gilabert Vilaplana
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
z.t
136
Lara Crestanello
BePink
z.t
137
Mireia Trias Jordan
Massi Tactic Women's Team
z.t
138
Lourdes Oyarbide Jimenez
Movistar Team Women
z.t
139
Sara Martín Martín
Movistar Team Women
z.t
140
Gloria Rodriguez Sanchez
Movistar Team Women
z.t
141
Eukene Larrarte Arteaga
Bizkaia - Durango
z.t
142
Gabrielle Pilote-Fortin
Cofidis Women Team
z.t
143
Sandra Gutierrez Conde
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
op 11'01"
144
Julie Hendrickx
Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport
op 14'03"
145
Sofia Rodriguez Revert
Teika - Ale
z.t
146
Katie Scott
CAMS - Basso
op 14'49"
147
Mieke Kroger
Human Powered Health
op 15'37"
148
Diana Klimova
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 16'46"
149
Josefine Huitfeldt
Eneicat - RBH Global
op 16'48"
150
Claudia San Justo Mantecon
Eneicat - RBH Global
z.t
151
Gulnaz Khatuntseva
Roland Cogeas Edelweiss Squad
op 17'32"
152
Cristina Barrajon Perez
Sopela Women's Team
z.t
153
Maria Del Pilar Jimenez Martinez
Team Farto - Btc
op 17'33"
154
Irantzu Beloki Arcelus
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
z.t
155
Elena Cuenca Salazar
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
op 25'25"
156
Jessica Finney
CAMS - Basso
z.t
157
Beatriz Pereira
Bizkaia - Durango
z.t
158
Lotte Popelier
Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport
op 25'28"
159
Minke Bakker
Bingoal - Chevalmeire - Van Eyck Sport
z.t
160
Silvia Zuniga Garcia
Eneicat - RBH Global
op 26'44"
161
Agnieta Francke
Sopela Women's Team
z.t
162
Claudia Garcia Salgado
Team Farto - Btc
op 27'02"
Mireia Arriazu Aguado
Laboral Kutxa Fundación Euskadi
DNF
Naroa Fernandez Rodriguez
Sopela Women's Team
DNF
Lur Florido Sedano
Sopela Women's Team
DNF
Liane Lippert
Team DSM
DNS
Hannah Ludwig
Uno-X Pro Cycling Team Ladies
DNS
Paula Soler Llacer
Eneicat - RBH Global
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares