En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Romandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/04
Oron
Oron
4.05 km
Result
Standings
Points
1
Rohan Dennis
Ineos Grenadiers
5'26"
2
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
op 9"
3
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
4
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
op 11"
5
Stefan Bissegger
EF Education - Nippo
z.t
6
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 13"
7
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 14"
8
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
op 15"
9
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
11
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
op 16"
12
Ilan Van Wilder
Team DSM
z.t
13
Sepp Kuss
Jumbo - Visma
z.t
14
Stefan Küng
Groupama - FDJ
op 17"
15
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
16
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
op 18"
17
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
18
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 19"
19
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
20
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
z.t
21
Jack Haig
Bahrain Victorious
z.t
22
Owain Doull
Ineos Grenadiers
op 20"
22
Tony Martin
Jumbo - Visma
z.t
24
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 21"
25
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
26
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
27
Chad Haga
Team DSM
z.t
28
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
op 22"
29
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
30
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
z.t
31
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
op 23"
32
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
op 24"
33
Steven Kruijswijk
Jumbo - Visma
z.t
34
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
op 25"
35
Tom Bohli
Cofidis
z.t
36
Michael Woods
Israel Start-Up Nation
z.t
37
Felix Gall
Team DSM
z.t
38
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
z.t
39
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
40
Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
z.t
41
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
42
Alex Dowsett
Israel Start-Up Nation
op 26"
43
Stephen Williams
Bahrain Victorious
z.t
44
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana - Premier Tech
z.t
45
Nico Denz
Team DSM
z.t
46
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
47
José Herrada Lopez
Cofidis
op 27"
48
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
z.t
49
Marc Soler
Movistar Team
z.t
50
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
51
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
52
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
53
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
54
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
op 28"
55
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
56
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
z.t
57
Cyrille Thièry
Switzerland
z.t
58
Damien Howson
Team BikeExchange
op 29"
59
Kenny Elissonde
Trek - Segafredo
z.t
60
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
61
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 30"
62
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
63
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
64
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
z.t
65
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
66
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
67
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
z.t
68
Christoph Pfingsten
Jumbo - Visma
op 31"
69
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
70
Jos van Emden
Jumbo - Visma
z.t
71
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
72
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
73
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
op 32"
74
Tejay Van Garderen
EF Education - Nippo
z.t
75
Marco Brenner
Team DSM
z.t
76
Robert Power
Team Qhubeka NextHash
z.t
77
Andrea Pasqualon
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 33"
78
Mathias Flückiger
Switzerland
z.t
79
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
80
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
80
Davide Villella
Movistar Team
z.t
82
Neilson Powless
EF Education - Nippo
op 34"
83
Mathias Frank
Ag2r Citroën Team
z.t
84
Sergio Luis Henao Montoya
Team Qhubeka NextHash
z.t
85
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
86
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
87
Julien El Fares
EF Education - Nippo
op 35"
88
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
89
Jake Stewart
Groupama - FDJ
z.t
90
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
op 36"
91
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
92
Alexander Edmondson
Team BikeExchange
z.t
93
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
94
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
95
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
op 37"
96
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
97
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
98
Louis Meintjes
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
99
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
100
Brent Bookwalter
Team BikeExchange
z.t
101
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
102
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
103
Thomas Champion
Cofidis
z.t
104
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 38"
105
Antwan Tolhoek
Jumbo - Visma
z.t
106
Filippo Conca
Lotto Soudal
op 39"
107
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
108
Clement Venturini
Ag2r Citroën Team
z.t
109
Claudio Imhof
Switzerland
op 40"
110
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
z.t
111
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
op 41"
112
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
op 42"
113
Dion Smith
Team BikeExchange
z.t
114
Gerben Thijssen
Lotto Soudal
op 43"
115
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
op 44"
116
Simon Pellaud
Switzerland
z.t
117
Joel Suter
Switzerland
z.t
118
Natnael Berhane
Cofidis
op 45"
119
Harry Tanfield
Team Qhubeka NextHash
op 46"
120
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
121
Ariel Maximiliano Richeze
UAE Team Emirates
z.t
122
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
op 47"
123
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
124
Matthew Holmes
Lotto Soudal
op 49"
125
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
126
Matthias Reutimann
Switzerland
z.t
127
Sam Bewley
Team BikeExchange
op 50"
128
Elia Viviani
Cofidis
op 51"
129
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
130
Christopher Froome
Israel Start-Up Nation
op 52"
131
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
z.t
132
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 53"
133
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
134
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 54"
135
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 55"
136
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 56"
137
Joab Schneiter
Switzerland
op 59"
138
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 1'01"
139
Fabio Sabatini
Cofidis
op 1'09"
140
Riccardo Minali
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'19"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares