En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
02/02
Bellegarde
Bellegarde
160.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
3u32'47"
2
Hugo Hofstetter
Team Arkéa - Samsic
op 1"
3
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
z.t
4
Alberto Bettiol
EF Education - EasyPost
z.t
5
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
6
Christopher Lawless
TotalEnergies
op 4"
7
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
op 7"
8
Benjamin Thomas
Cofidis
z.t
9
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
10
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 11"
11
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
op 13"
12
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
op 18"
13
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
14
Erik Nordsaeter Resell
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
15
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 24"
16
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
op 31"
17
Itmar Einhorn
Israel - Premier Tech
op 32"
18
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 41"
19
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
z.t
20
Guillaume Van Keirsbulck
Alpecin - Deceuninck
z.t
21
Thomas Boudat
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
22
Arne Marit
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
24
Michael Valgren Andersen
EF Education - EasyPost
z.t
25
Jens Keukeleire
EF Education - EasyPost
z.t
26
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
27
Quentin Pacher
Groupama - FDJ
z.t
28
Antoine Raugel
Ag2r Citroën Team
z.t
29
Bryan Coquard
Cofidis
z.t
30
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
31
Magnus Cort Nielsen
EF Education - EasyPost
z.t
32
Samuel Gaze
Alpecin - Deceuninck
z.t
33
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
34
Hugo Houle
Israel - Premier Tech
z.t
35
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
36
Paul Lapeira
Ag2r Citroën Team
z.t
37
Gerben Thijssen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
38
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
39
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
40
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
41
Emmanuel Morin
Team U Nantes Atlantique
op 53"
42
Piet Allegaert
Cofidis
z.t
43
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
z.t
44
Jeremy Cabot
TotalEnergies
op 54"
45
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
z.t
46
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
op 59"
47
Lukasz Wisniowski
EF Education - EasyPost
z.t
48
Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 1'06"
49
Louis Barre
Team U Nantes Atlantique
z.t
50
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Ward Vanhoof
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
52
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 1'11"
53
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
z.t
54
Quentin Jauregui
B&B Hotels - KTM
op 1'15"
55
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'23"
56
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
57
Maxime Jarnet
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 1'24"
58
Sebastian Schönberger
B&B Hotels - KTM
z.t
59
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
60
Magnus Sheffield
Ineos Grenadiers
op 1'27"
61
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
z.t
62
Tony Gallopin
Trek - Segafredo
z.t
63
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Filippo Baroncini
Trek - Segafredo
z.t
65
Eugenio Sanchez Lopez
Equipo Kern Pharma
z.t
66
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
67
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
z.t
68
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
69
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
70
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
71
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
72
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Auber 93
op 1'32"
73
Mael Guegan
Team U Nantes Atlantique
z.t
74
Ayco Bastiaens
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 1'47"
75
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
76
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
77
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
z.t
78
Karl Patrick Lauk
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'01"
79
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'08"
80
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
z.t
81
Norman Vahtra
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 2'11"
82
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
op 2'14"
83
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
op 2'39"
84
Samuel Leroux
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 2'47"
85
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
86
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
op 3'12"
87
Victor Koretzky
B&B Hotels - KTM
op 3'27"
88
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
op 3'29"
89
Louis Blouwe
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
90
Cériel Desal
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
91
Aimé Degendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'55"
92
Thibault Ferasse
B&B Hotels - KTM
op 3'58"
93
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 4'02"
94
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
z.t
95
Guy Sagiv
Israel - Premier Tech
z.t
96
Corbin Strong
Israel - Premier Tech
z.t
97
Tom Scully
EF Education - EasyPost
z.t
98
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 4'36"
99
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
100
Miguel Heidemann
B&B Hotels - KTM
op 5'14"
101
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
102
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
103
Morten Hulgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 6'18"
104
Julius Johansen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
105
Kim Alexander Heiduk
Ineos Grenadiers
op 6'48"
106
Dries De Bondt
Alpecin - Deceuninck
op 7'46"
107
Ben Tulett
Ineos Grenadiers
z.t
108
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
op 9'26"
109
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
110
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
111
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
z.t
112
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
113
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
z.t
114
Owain Doull
EF Education - EasyPost
z.t
115
Kristian Sbaragli
Alpecin - Deceuninck
z.t
116
Alex Colman
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Remy Rochas
Cofidis
z.t
118
Julien Vermote
Alpecin - Deceuninck
z.t
119
Alexys Brunel
UAE Team Emirates
z.t
120
Tom Paquet
Team U Nantes Atlantique
z.t
121
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
122
Raphael Parisella
B&B Hotels - KTM
z.t
123
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
124
Alexandre Delettre
Cofidis
z.t
125
Clément Carisey
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
126
Alessandro Santaromita Villa
Bardiani CSF Faizane'
z.t
127
Evaldas Siskevicius
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
128
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
129
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
130
Joel Suter
UAE Team Emirates
z.t
131
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
132
Jordan Jegat
Team U Nantes Atlantique
z.t
133
Jay Vine
Alpecin - Deceuninck
z.t
134
Tony Hurel
St Michel - Auber 93
z.t
135
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 9'53"
136
Thomas Denis
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
137
Alexis Gougeard
B&B Hotels - KTM
z.t
138
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
139
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
z.t
140
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
op 10'17"
141
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 10'34"
142
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 12'24"
143
Taj Jones
Israel - Premier Tech
op 20'01"
144
Mathias Le Turnier
Team U Nantes Atlantique
op 20'26"
145
Yael Joalland
Team U Nantes Atlantique
z.t
Guillaume Boivin
Israel - Premier Tech
DNF
Romain Cardis
St Michel - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares