En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
07/02
Alès
Alès
11 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
15'00"
2
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 10"
3
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
op 21"
4
Tim Wellens
Lotto Soudal
op 29"
5
Christophe Laporte
Cofidis
op 31"
6
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
op 34"
7
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
op 35"
8
Owain Doull
Ineos Grenadiers
op 38"
9
Nils Politt
Bora - HansGrohe
z.t
10
Jake Stewart
Groupama - FDJ
op 41"
11
Rigoberto Urán
EF Education - Nippo
op 44"
12
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
13
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
op 47"
14
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 49"
15
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
16
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 51"
17
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
18
Vincenzo Nibali
Trek - Segafredo
op 53"
19
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
op 55"
20
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
z.t
21
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
op 56"
22
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
23
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
op 58"
24
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 1'00"
25
Dylan Kowalski
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 1'01"
26
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 1'02"
27
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
op 1'04"
28
Lukasz Wisniowski
Team Qhubeka NextHash
z.t
29
Greg Van Avermaet
Ag2r Citroën Team
z.t
30
Julius van den Berg
EF Education - Nippo
op 1'06"
31
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
32
Jonas Rutsch
EF Education - Nippo
op 1'07"
33
John Degenkolb
Lotto Soudal
op 1'08"
34
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 1'09"
35
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
36
Bryan Coquard
B&B Hotels p/b KTM
op 1'11"
37
Brent Van Moer
Lotto Soudal
z.t
38
Oliver Naesen
Ag2r Citroën Team
op 1'12"
39
Alexis Gougeard
Ag2r Citroën Team
z.t
40
Clément Carisey
Delko
z.t
41
Andreas Kron
Lotto Soudal
op 1'13"
42
Tom Bohli
Cofidis
z.t
43
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
44
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 1'15"
45
Ivan Centrone
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 1'19"
46
Anthony Perez
Cofidis
z.t
47
Rein Taaramae
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'20"
48
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
op 1'21"
49
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
50
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
51
Evaldas Siskevicius
Delko
op 1'22"
52
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
op 1'24"
53
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
54
Samuel Leroux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
55
Silvan Dillier
Alpecin - Fenix
op 1'26"
56
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
op 1'27"
57
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
op 1'28"
58
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
59
Johan Le Bon
Cambodia Cycling Academy
z.t
60
Louis Louvet
St Michel - Auber 93
op 1'29"
61
Daniel McLay
Team Arkéa - Samsic
op 1'30"
62
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
op 1'31"
63
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
64
Cyril Barthe
B&B Hotels p/b KTM
z.t
65
Joel Suter
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'32"
66
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
67
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
op 1'33"
68
Philippe Gilbert
Lotto Soudal
op 1'34"
69
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
70
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 1'37"
71
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'39"
72
Mauro Finetto
Delko
z.t
73
Jeremy Lecroq
B&B Hotels p/b KTM
z.t
74
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
op 1'40"
75
Danny van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'41"
76
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
z.t
77
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
78
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
79
Tom Devriendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'42"
80
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
81
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 1'43"
82
Samuel Gaze
Alpecin - Fenix
op 1'45"
83
Alexandre Delettre
Delko
op 1'47"
84
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 1'48"
85
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
86
August Jensen
Delko
z.t
87
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
op 1'51"
88
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
op 1'52"
89
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
90
Piet Allegaert
Cofidis
op 1'55"
91
Senne Leysen
Alpecin - Fenix
z.t
92
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
op 1'56"
93
Niki Terpstra
TotalEnergies
z.t
94
Clement Russo
Team Arkéa - Samsic
op 1'58"
95
Boy van Poppel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 2'00"
96
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 2'01"
97
Lawrence Naesen
Ag2r Citroën Team
op 2'03"
98
Anthony Turgis
TotalEnergies
z.t
99
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
100
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'04"
101
Eduard-Michael Grosu
Delko
z.t
102
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
op 2'05"
103
Romain Cardis
St Michel - Auber 93
op 2'07"
104
Julien Duval
Ag2r Citroën Team
op 2'08"
105
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
op 2'09"
106
Arjen Livyns
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'10"
107
Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka NextHash
op 2'11"
108
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
z.t
109
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
op 2'15"
110
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
op 2'17"
111
Tony Hurel
St Michel - Auber 93
op 2'18"
112
Gerben Thijssen
Lotto Soudal
op 2'20"
113
Milan Menten
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
114
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
z.t
115
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 2'21"
116
William Bonnet
Groupama - FDJ
op 2'22"
117
Valentin Tabellion
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 2'25"
118
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
z.t
119
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
op 2'39"
120
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
op 2'41"
121
Maximilien Picoux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 2'42"
122
Pierre Barbier
Delko
op 2'43"
123
Emiel Vermeulen
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
op 2'45"
124
Bram Welten
Team Arkéa - Samsic
op 2'46"
125
Edvald Boasson-Hagen
TotalEnergies
op 2'48"
126
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 2'59"
127
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 3'00"
128
Jens Debusschere
B&B Hotels p/b KTM
op 3'02"
129
Matteo Pelucchi
Team Qhubeka NextHash
op 3'03"
130
Kevin Reza
B&B Hotels p/b KTM
op 3'06"
131
Adrien Petit
TotalEnergies
op 3'07"
132
Cyril Lemoine
B&B Hotels p/b KTM
op 3'23"
133
Jason Tesson
St Michel - Auber 93
op 3'26"
134
Dries De Bondt
Alpecin - Fenix
op 3'31"
135
Samy Aurignac
Cambodia Cycling Academy
op 3'35"
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares