En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
10/02
Alès
Alès
10.7 km
Result
Final Classification
Points
1
Christophe Laporte
Cofidis
10u29'35"
2
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 16"
3
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
op 29"
4
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
5
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 34"
6
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
op 36"
7
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
8
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 43"
9
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 46"
10
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
op 48"
11
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
12
Anthony Turgis
Total Direct Energie
op 51"
13
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
14
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
15
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 53"
16
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 54"
17
Bryan Coquard
Vital Concept - B&B Hotels
op 58"
18
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
19
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 59"
20
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 1'01"
21
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'02"
22
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'03"
24
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 1'05"
25
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 1'09"
26
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'10"
27
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
op 1'11"
28
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
29
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 1'13"
30
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'14"
31
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 1'15"
32
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
33
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'16"
34
Sean Bennett
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'17"
35
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 1'18"
36
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
37
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
38
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'22"
39
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
40
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
op 1'23"
41
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 1'25"
42
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
43
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
44
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 1'26"
45
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
46
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 1'27"
47
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 1'28"
49
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 1'29"
50
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 1'30"
51
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'33"
52
Paolo Baccio
Team Colpack
op 1'35"
53
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 1'38"
54
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
55
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'39"
56
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
57
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 1'40"
58
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 1'43"
59
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
op 1'45"
60
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
61
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
op 1'46"
62
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
z.t
63
Davide Rebellin
Sovac
op 1'48"
64
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 1'49"
65
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'50"
66
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 1'51"
67
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 1'54"
68
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
69
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'56"
70
Niccolo Bonifazio
Total Direct Energie
op 2'00"
71
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'01"
72
Alessandro Covi
Team Colpack
op 2'02"
73
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 2'06"
74
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
op 2'08"
75
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
76
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
77
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'11"
78
Andrea Toniatti
Team Colpack
op 2'14"
79
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 2'17"
80
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'18"
81
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
82
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 2'25"
83
Roy Jans
Corendon - Circus
z.t
84
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
op 2'29"
85
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 2'30"
86
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'49"
87
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'40"
88
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 3'50"
89
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 6'24"
90
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 6'30"
91
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 6'33"
92
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 7'28"
93
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
op 10'09"
94
Zico Waeytens
Cofidis
op 11'01"
95
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 13'33"
96
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 13'37"
97
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
98
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
op 13'52"
99
Marco Mathis
Cofidis
op 13'57"
100
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
op 14'01"
101
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 14'03"
102
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
op 14'04"
103
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 14'09"
104
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
op 14'17"
105
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
op 14'20"
106
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 14'31"
107
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 14'33"
108
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
op 14'40"
109
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
op 14'42"
110
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
111
Mickael Delage
Groupama - FDJ
op 14'43"
112
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 14'45"
113
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
z.t
114
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
op 14'55"
115
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 14'59"
116
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 15'03"
117
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
op 15'09"
118
Giulio Masotto
Team Colpack
op 15'12"
119
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 15'15"
120
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 15'24"
121
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
op 15'25"
122
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
123
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 15'36"
124
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
op 15'38"
125
Kenny Dehaes
Wallonie Bruxelles
op 15'39"
126
Loic Chetout
Cofidis
op 15'46"
127
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 15'53"
128
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 15'55"
129
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
130
Luca Colnaghi
Team Colpack
op 16'13"
131
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 16'28"
132
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 16'51"
133
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 17'57"
134
Sacha Modolo
EF Education First Pro Cycling Team
op 18'38"
135
Samy Aurignac
Sovac
op 20'45"
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
DNS
Boualem Belmokhtar
Sovac
DNF
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Prodir
DNF
Mohamed Bouzidi
Sovac
DNF
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
DNF
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Laurent Evrard
Sovac
DNF
Jan Freuler
Amore & Vita - Prodir
DNF
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
DNF
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
DNF
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
DNF
Nassim Saidi
Sovac
DNF
Joeri Stallaert
Corendon - Circus
DNF
Matti Breschel
EF Education First Pro Cycling Team
DNF
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
DNS
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares