En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/02
Bessèges
Bessèges
153 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
11u41'24"
2
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
op 3"
3
Marco Coledan
Trek Factory Racing
op 9"
4
Cyril Gautier
Team Europcar
op 11"
5
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 13"
6
Julien Duval
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
7
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
z.t
8
Loic Chetout
Cofidis
z.t
9
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
10
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
11
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
12
Evaldas Siskevicius
Team Marseille 13 KTM
z.t
13
Bryan Coquard
Team Europcar
op 17"
14
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
op 20"
15
Alexandre Blain
Team Marseille 13 KTM
op 23"
16
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
op 24"
17
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
18
Bob Jungels
Trek Factory Racing
op 26"
19
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
20
Marc Sarreau
FDJ
op 30"
21
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
22
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
23
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
24
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Ignatas Konovalovas
Team Marseille 13 KTM
z.t
26
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Benoît Sinner
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
28
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
29
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles
z.t
30
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
z.t
31
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
32
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
34
Julien El Fares
Team Marseille 13 KTM
z.t
35
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
36
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
37
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
38
Benjamin Giraud
Team Marseille 13 KTM
z.t
39
Steve Morabito
FDJ
z.t
40
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
41
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
42
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
43
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
44
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Kevin Reza
FDJ
z.t
46
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
47
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
op 46"
48
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
op 1'03"
49
Julien Loubet
Team Marseille 13 KTM
z.t
50
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Alo Jakin
Auber 93
z.t
52
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'14"
53
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
op 2'15"
54
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
op 2'17"
55
André Looij
Roompot Oranje Peloton
z.t
56
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
57
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
60
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
61
Alistair Slater
An Post Chainreaction
z.t
62
Yoann Paillot
Team Marseille 13 KTM
z.t
63
Ryan Mullen
An Post Chainreaction
z.t
64
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
65
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
z.t
66
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
67
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
68
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
70
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
71
Walter Fernando Pedraza Morales
Colombia
z.t
72
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
73
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
74
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
75
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
76
Yoann Barbas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
77
Anthony Geslin
FDJ
z.t
78
Pierrick Fédrigo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
79
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
80
Xandro Meurisse
An Post Chainreaction
z.t
81
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
82
Thomas Damuseau
Roubaix Lille Metropole
z.t
83
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
84
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
85
Sebastian Molano
Colombia
z.t
86
Sean De Bie
Lotto - Soudal
op 2'50"
87
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
z.t
88
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 2'55"
89
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 6'54"
90
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 6'55"
91
Flavien Dassonville
Auber 93
op 8'10"
92
Wesley Kreder
Roompot Oranje Peloton
op 8'11"
93
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
94
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
z.t
95
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
96
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
97
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
98
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
99
Anthony Maldonado
Auber 93
z.t
100
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
101
Fernando Grijalba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
op 8'19"
103
Stephane Rossetto
Cofidis
op 8'44"
104
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Colombia
z.t
105
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
z.t
106
Thomas Vaubourzeix
Veranclassic - Ekoi
z.t
107
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
108
Steven Tronet
Auber 93
z.t
109
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
z.t
110
Rudy Molard
Cofidis
z.t
111
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
112
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 9'24"
113
Yannick Martinez
Team Europcar
op 9'26"
114
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
115
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
z.t
116
Alexander Maes
An Post Chainreaction
op 13'12"
117
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
op 14'28"
118
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
119
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
120
Paulius Siskevicius
An Post Chainreaction
z.t
121
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
122
Julien Guay
Auber 93
z.t
123
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
124
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
z.t
125
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
126
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
127
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
128
Pierre Rolland
Team Europcar
op 14'46"
129
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
op 15'01"
130
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
z.t
131
Yann Guyot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
132
Maxime Renault
Auber 93
z.t
133
Théo Vimpere
Auber 93
z.t
134
Laurent Pichon
FDJ
z.t
135
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
op 17'00"
136
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Ekoi
op 17'19"
137
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
op 17'32"
138
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 18'22"
139
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 19'29"
140
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
op 20'43"
141
Nico Brüngger
Roth - Skoda
op 22'57"
142
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
op 24'32"
143
Conor Dunne
An Post Chainreaction
op 25'35"
144
Francesco Van Coppernolle
Veranclassic - Ekoi
op 26'37"
145
César Bihel
Auber 93
z.t
146
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
z.t
147
Dylan Page
Roth - Skoda
z.t
148
Alexis Bodiot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
op 28'12"
149
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Ekoi
op 32'54"
150
Sébastien Rosseler
Veranclassic - Ekoi
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares