En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/02
Bessèges
Bessèges
153 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Bryan Coquard
Team Europcar
3u48'06"
2
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
3
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
4
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
z.t
5
Marc Sarreau
FDJ
z.t
6
Anthony Maldonado
Auber 93
z.t
7
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
8
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
z.t
9
Julien Duval
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
10
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
z.t
11
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
12
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
13
Benjamin Giraud
Team Marseille 13 KTM
z.t
14
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
16
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
17
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
18
André Looij
Roompot Oranje Peloton
z.t
19
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
20
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
21
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
22
Xandro Meurisse
An Post Chainreaction
z.t
23
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
24
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
25
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
26
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
z.t
27
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
28
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Alexandre Blain
Team Marseille 13 KTM
z.t
30
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
32
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles
z.t
33
Ryan Mullen
An Post Chainreaction
z.t
34
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Julien El Fares
Team Marseille 13 KTM
z.t
36
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
37
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
38
Walter Fernando Pedraza Morales
Colombia
z.t
39
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
40
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
z.t
41
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
42
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
44
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
46
Ignatas Konovalovas
Team Marseille 13 KTM
z.t
47
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
48
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Loic Chetout
Cofidis
z.t
50
Steve Morabito
FDJ
z.t
51
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
52
Alistair Slater
An Post Chainreaction
z.t
53
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
54
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
55
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
56
Anthony Geslin
FDJ
z.t
57
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
58
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
z.t
61
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
62
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
63
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Yoann Paillot
Team Marseille 13 KTM
z.t
65
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
66
Wesley Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
67
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
68
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
69
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
70
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
71
Marco Coledan
Trek Factory Racing
z.t
72
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
73
Sebastian Molano
Colombia
z.t
74
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
75
Benoît Sinner
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
76
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
77
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
78
Fernando Grijalba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
80
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
81
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
82
Paulius Siskevicius
An Post Chainreaction
z.t
83
Kevin Reza
FDJ
z.t
84
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
z.t
85
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
86
Julien Guay
Auber 93
z.t
87
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
88
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
90
Yoann Barbas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
91
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
92
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
93
Pierrick Fédrigo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
94
Thomas Damuseau
Roubaix Lille Metropole
z.t
95
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
96
Flavien Dassonville
Auber 93
z.t
97
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
99
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
100
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
101
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
102
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
103
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
104
Carlos Mario Ramirez Botero
Colombia
op 33"
105
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
z.t
106
Thomas Vaubourzeix
Veranclassic - Ekoi
z.t
107
Nico Brüngger
Roth - Skoda
z.t
108
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
109
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
110
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Colombia
z.t
111
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
112
Laurent Pichon
FDJ
z.t
113
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
114
Yann Guyot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
115
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
116
Rudy Molard
Cofidis
z.t
117
Julien Loubet
Team Marseille 13 KTM
z.t
118
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
119
Steven Tronet
Auber 93
z.t
120
Alo Jakin
Auber 93
z.t
121
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
122
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
123
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
124
Théo Vimpere
Auber 93
z.t
125
Maxime Renault
Auber 93
z.t
126
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
z.t
127
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
z.t
128
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 38"
129
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 1'13"
130
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
131
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
op 1'15"
132
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
133
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
134
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
135
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
op 2'07"
136
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
op 2'32"
137
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Ekoi
op 2'51"
138
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
op 0"
139
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 5'01"
140
Alexander Maes
An Post Chainreaction
z.t
141
Alexis Bodiot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
op 13'44"
142
Conor Dunne
An Post Chainreaction
op 17'24"
143
Sébastien Rosseler
Veranclassic - Ekoi
op 18'26"
144
Dylan Page
Roth - Skoda
z.t
145
Francesco Van Coppernolle
Veranclassic - Ekoi
z.t
146
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
z.t
147
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Ekoi
z.t
148
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
149
César Bihel
Auber 93
z.t
150
Evaldas Siskevicius
Team Marseille 13 KTM
op 0"
Bryan Alaphilippe
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
DNF
David Cherbonnet
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
DNF
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Yannick Eckmann
Roth - Skoda
DNF
Julien Gonnet
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
DNF
Lukas Jaun
Roth - Skoda
DNF
Eoin McCarthy
An Post Chainreaction
DNF
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
DNF
Roland Thalmann
Roth - Skoda
DNF
Rémy Di Gregorio
Team Marseille 13 KTM
DNF
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares