En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Liège-Bastogne-Liège
Result
1
Oscar Camenzind
Lampre - Daikin
6u42'38"
2
Davide Rebellin
Liquigas - Pata
z.t
3
David Etxebarria Alkorta
Euskaltel - Euskadi
z.t
4
Francesco Casagrande
Fassa Bortolo
z.t
5
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
6
Raimondas Rumsas
Fassa Bortolo
op 25"
7
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
8
Erik Dekker
Rabobank
z.t
9
Markus Zberg
Rabobank
z.t
10
Beat Zberg
Rabobank
z.t
11
Igor Astarloa Ascasibar
Mercatone Uno - Stream TV
z.t
12
Peter Luttenberger
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
13
Peter Van Petegem
Mercury - Viatel
z.t
14
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
15
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
16
Pavel Tonkov
Mercury - Viatel
z.t
17
Michael Blaudzun
CSC - World Online
z.t
18
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Eroski
z.t
19
Wladimir Belli
Fassa Bortolo
z.t
20
Eddy Mazzoleni
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
21
Massimiliano Lelli
Cofidis
z.t
22
Serge Baguet
Lotto - Adecco
z.t
23
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
24
Francisco Mancebo Perez
iBanesto.com
z.t
25
Paolo Savoldelli
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
26
Geert Verheyen
Rabobank
z.t
27
Cédric Vasseur
US Postal Service
z.t
28
Michele Bartoli
Mapei - Quick Step
z.t
29
Kurt Van De Wouwer
Lotto - Adecco
z.t
30
Alexandre Vinokourov
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
31
Christian Vandevelde
US Postal Service
z.t
32
Andrei Tchmil
Lotto - Adecco
z.t
33
Rik Verbrugghe
Lotto - Adecco
z.t
34
Jens Voigt
Crédit Agricole
z.t
35
Massimo Donati
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
36
Andrei Kivilev
Cofidis
z.t
37
Massimo Codol
Lampre - Daikin
z.t
38
Laurent Dufaux
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
39
Guido Trentin
Cofidis
z.t
40
Matthias Kessler
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
41
Unai Osa Eizaguirre
iBanesto.com
op 45"
42
Axel Merckx
Domo - Farm Frites
op 53"
43
Steven Kleynen
Domo - Farm Frites
op 1'02"
44
Christophe Moreau
Festina
op 1'16"
45
Cesar Solaun Solana
iBanesto.com
z.t
46
Gorazd Stangelj
Liquigas - Pata
z.t
47
Tomasz Brozyna
iBanesto.com
z.t
48
Dariusz Baranowski
iBanesto.com
z.t
49
Marc Lotz
Rabobank
z.t
50
Bo Hamburger
CSC - World Online
op 1'20"
51
Dave Bruylandts
Domo - Farm Frites
op 1'37"
52
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
53
Marcelino Garcia Alonso
CSC - World Online
z.t
54
Laurent Lefevre
Cofidis
z.t
55
Sergio Barbero
Lampre - Daikin
z.t
56
Maarten den Bakker
Rabobank
z.t
57
José Bento Carvalho De Azevedo
O.N.C.E. - Eroski
op 1'45"
58
Niki Aebersold
Team Coast
op 1'57"
59
Dario Frigo
Fassa Bortolo
z.t
60
Mario Aerts
Lotto - Adecco
op 2'01"
61
Ivan Basso
Fassa Bortolo
op 2'38"
62
Luca Mazzanti
Fassa Bortolo
z.t
63
Maximilian Sciandri
Lampre - Daikin
op 2'54"
64
Alex Zülle
Team Coast
z.t
65
Nicolay Bo Larsen
CSC - World Online
op 3'34"
66
Manuel Beltran Martinez
Mapei - Quick Step
z.t
67
Roland Meier
Team Coast
z.t
68
Mauro Gianetti
Team Coast
z.t
69
Andrea Peron (1)
Fassa Bortolo
z.t
70
Jörg Jaksche
O.N.C.E. - Eroski
op 3'39"
71
Gabriele Missaglia
Lampre - Daikin
op 5'33"
72
Ellis Rastelli
Liquigas - Pata
z.t
73
Txema Del Olmo Zendegi
Euskaltel - Euskadi
z.t
74
Bobby Julich
Crédit Agricole
z.t
75
Jan Hruska
O.N.C.E. - Eroski
z.t
76
Andrei Tcherviakov
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
77
Michel Vanhaecke
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
78
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cofidis
z.t
79
Pietro Zucconi
Tacconi Sport - Vini Caldirola
op 5'38"
80
Pavel Padrnos
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
81
Steve De Wolf
Domo - Farm Frites
z.t
82
Koos Moerenhout
Domo - Farm Frites
z.t
83
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
op 10'24"
84
Angel Castresana del Val
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Dmitriy Fofonov
Cofidis
z.t
86
Mikel Artetxe Gezuraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Marco Velo
Mercatone Uno - Stream TV
op 10'44"
88
Andrea Noè
Mapei - Quick Step
z.t
89
Juan Manuel Garate Cepa
Lampre - Daikin
op 13'04"
90
Vincent Cali
Collstrop - Palmans
z.t
91
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
z.t
92
Martin Rittsel
CSC - World Online
z.t
93
Gianluca Bortolami
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
94
William Chann Mcrae
Mercury - Viatel
z.t
95
David George
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
96
Stive Vermaut
Lotto - Adecco
z.t
97
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
z.t
98
Glenn D'Hollander
Lotto - Adecco
z.t
99
Igor Pugaci
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
100
Nicki Sörensen
CSC - World Online
op 15'24"
101
David Muñoz Bañon
Kelme - Costa Blanca
op 18'01"
102
Christophe Brandt
Lotto - Adecco
op 19'45"
103
Fausto Dotti
Liquigas - Pata
z.t
104
Ludovic Martin
Crédit Agricole
z.t
105
Andrey Mizurov
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
106
Steffen Kjaergaard
US Postal Service
z.t
107
David Clinger
Festina
z.t
108
Sascha Henrix
Team Coast
z.t
109
José Luis Rubiera Vigil
US Postal Service
op 20'50"
110
Kristof Trouvé
Collstrop - Palmans
op 25'36"
111
Bert De Waele
Landbouwkrediet - Colnago
op 28'42"
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Michael Andersson
Mercatone Uno - Stream TV
DNF
José Luis Arrieta Lujambio
iBanesto.com
DNF
Niklas Axelsson
Alessio
DNF
Koen Beeckman
CSC - World Online
DNF
Jamie Burrow
US Postal Service
DNF
Patrick Calcagni
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Oscar Cavagnis
Saeco Macchine per Caffe'
DNF
Pascal Chanteur
Festina
DNF
Anton Chantyr
Team Coast
DNF
Iñigo Chaurreau Bernardez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Daniel Clavero Sebastian
Mercatone Uno - Stream TV
DNF
Wilfried Cretskens
Domo - Farm Frites
DNF
Christophe Detilloux
Collstrop - Palmans
DNF
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Ludo Dierckxsens
Lampre - Daikin
DNF
Alberto Elli
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Addy Engels
Rabobank
DNF
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
DNF
Riccardo Forconi
Mercatone Uno - Stream TV
DNF
Cristiano Frattini
Liquigas - Pata
DNF
Sandro Giacomelli
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Igor González de Galdeano
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Alberto Benito Guerrero
iBanesto.com
DNF
Tyler Hamilton
US Postal Service
DNF
Roger Hammond
Collstrop - Palmans
DNF
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
DNF
Christopher Horner
Prime Alliance Cycling Team
DNF
Leif Hoste
Domo - Farm Frites
DNF
Rolf Huser
Team Coast
DNF
Christopher Jenner
Crédit Agricole
DNF
André Korff
Festina
DNF
Claude Lamour
Cofidis
DNF
Floyd Landis
Mercury - Viatel
DNF
Paolo Lanfranchi
Mapei - Quick Step
DNF
Levi Leipheimer
US Postal Service
DNF
Pascal Lino
Festina
DNF
Kevin Livingston
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Joaquim Lopez Torrella
Kelme - Costa Blanca
DNF
Laurent Madouas
Festina
DNF
Fabio Malberti
Liquigas - Pata
DNF
Jesus Maria Manzano Ruano
Kelme - Costa Blanca
DNF
Fabio Marchesin
Liquigas - Pata
DNF
Denis Menchov
iBanesto.com
DNF
David Millar
Cofidis
DNF
Anthony Morin
Crédit Agricole
DNF
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
DNF
Leandro Navarrette
Kelme - Costa Blanca
DNF
Gian Mario Ortenzi
Mercatone Uno - Stream TV
DNF
Luca Paolini
Mapei - Quick Step
DNF
Karl Pauwels
Collstrop - Palmans
DNF
Jason Phillips
Team Coast
DNF
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
DNF
Oscar Pozzi
Fassa Bortolo
DNF
Arnaud Pretot
Festina
DNF
Jacob Moe Rasmussen
CSC - World Online
DNF
Marius Sabaliauskas
Saeco Macchine per Caffe'
DNF
Fabio Sacchi
Saeco Macchine per Caffe'
DNF
Luca Scinto
Mapei - Quick Step
DNF
Marc Streel
Collstrop - Palmans
DNF
David Tani
Mapei - Quick Step
DNF
Andrei Teteriouk
Mercury - Viatel
DNF
Johan Verstrepen
Lampre - Daikin
DNF
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Costa Blanca
DNF
Chris Wherry
Mercury - Viatel
DNF
Peter Wuyts
Collstrop - Palmans
DNF
Constantino Zaballa Gutierrez
Kelme - Costa Blanca
DNF
David Zabriskie
US Postal Service
DNF
Thierry De Groote
Collstrop - Palmans
DNF
Juan José De Los Angeles Segui
Kelme - Costa Blanca
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1909
1908
1894
1893
1892
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares