En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/04
Villabassa
Kals am Großglockner
142,4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Miguel Angel López Moreno
Astana Qazaqstan Team
3u29'04"
2
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 7"
3
Romain Bardet
Team DSM
op 15"
4
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
5
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
z.t
6
Sean Quinn
EF Education - EasyPost
z.t
7
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
8
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
9
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
10
Attila Valter
Groupama - FDJ
z.t
11
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
12
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
13
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
14
Michael Storer
Groupama - FDJ
z.t
15
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
16
Richie Porte
Ineos Grenadiers
z.t
17
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
op 31"
18
Lenny Martinez
Groupama - FDJ CT
op 39"
19
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
20
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
21
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Ivan Cobo Cayon
Equipo Kern Pharma
op 48"
23
Florian Lipowitz
Tirol KTM Cycling Team
op 51"
24
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
op 54"
25
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 2'14"
26
Sebastian Henao Gomez
Astana Qazaqstan Team
z.t
27
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - EasyPost
z.t
28
Natnael Tesfatsion Ocbit
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
29
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
30
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'29"
31
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'38"
32
Simone Ravanelli
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
33
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
op 2'42"
34
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
z.t
35
Omer Goldstein
Israel - Premier Tech
z.t
36
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 3'27"
37
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
38
Reuben Thompson
Groupama - FDJ CT
z.t
39
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
z.t
40
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
41
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
42
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
43
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
z.t
44
Magnus Kulset
Uno-X Dare Development Team
z.t
45
Marton Dina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
46
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
z.t
47
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
z.t
48
Merhawi Kudus Ghebremedhin
EF Education - EasyPost
op 4'07"
49
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
51
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
52
Chris Hamilton
Team DSM
op 4'59"
53
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
op 5'12"
54
Calum Johnston
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Karel Vacek
Tirol KTM Cycling Team
z.t
56
Erik Fetter
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
57
William Barta
Movistar Team
z.t
58
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
59
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
60
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
z.t
61
Brandon Rivera
Ineos Grenadiers
z.t
62
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
63
Pepijn Reinderink
Development Team DSM
op 5'30"
64
Luca Rastelli
Bardiani CSF Faizane'
op 5'34"
65
Yesid Albeiro Pira Parada
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
67
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
op 5'43"
68
Alessandro Bisolti
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 6'39"
69
Omar El Gouzi
Bardiani CSF Faizane'
op 7'48"
70
Logan Mclain
Tirol KTM Cycling Team
z.t
71
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
72
Juri Hollmann
Movistar Team
z.t
73
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
74
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
op 7'50"
75
James Gene Piccoli
Israel - Premier Tech
op 8'33"
76
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
op 9'36"
77
Marco Brenner
Team DSM
op 9'38"
78
Max Poole
Development Team DSM
z.t
79
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
z.t
80
Linus Rosner
Tirol KTM Cycling Team
z.t
81
Pedroso Daniel Viegas
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
82
Vinicius Rangel Costa
Movistar Team
z.t
83
Edoardo Zambanini
Bahrain Victorious
z.t
84
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
85
Giacomo Nizzolo
Israel - Premier Tech
z.t
86
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
87
Yuriy Natarov
Astana Qazaqstan Team
z.t
88
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
89
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
90
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
91
Christopher Froome
Israel - Premier Tech
z.t
92
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
93
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
94
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
95
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
96
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
97
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
98
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
99
David De La Cruz Melgarejo
Astana Qazaqstan Team
z.t
100
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
z.t
101
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
102
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
103
Moritz Hörandtner
Tirol KTM Cycling Team
op 14'48"
104
Emanuel Zangerle
Tirol KTM Cycling Team
z.t
Clement Berthet
Ag2r Citroën Team
DNF
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
DNF
Ådne Holter
Uno-X Pro Cycling Team
DNF
Ben Zwiehoff
Bora - HansGrohe
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares