En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
22/04
Kufstein
Kufstein
144 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
3u30'38"
2
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
op 6"
3
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 10"
4
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
5
Christopher Froome
Team Sky
z.t
6
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
8
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
9
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
10
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
11
Davide Gabburo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
12
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
14
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Simone Ravanelli
Biesse Carrera Gavardo
z.t
16
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
17
Kenny Elissonde
Team Sky
z.t
18
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
19
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
20
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
21
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 14"
22
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1'16"
23
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
24
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 1'26"
25
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1'28"
26
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
27
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
z.t
28
Carlos Julian Quintero Norena
Manzana Postobon Team
z.t
29
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
30
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
31
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
33
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
34
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
35
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
37
Paul Double
Team Colpack
z.t
38
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
39
Manuele Boaro
Astana Pro Team
z.t
40
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
41
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
42
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
43
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
44
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
45
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
46
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
47
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
48
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
51
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
52
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 1'54"
53
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
54
Federico Zurlo
Giotti Victoria
op 1'56"
55
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
z.t
56
Benjamin Brkic
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 1'59"
57
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
z.t
58
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
z.t
59
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
62
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
63
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
64
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 2'16"
65
Umberto Orsini
Bardiani CSF
op 2'25"
66
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
67
Gordian Banzer
Team Vorarlberg Santic
op 4'15"
68
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
z.t
69
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
70
Filippo Rocchetti
Team Colpack
z.t
71
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
72
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 5'10"
73
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 5'44"
74
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
75
Andrea Cacciotti
z.t
76
Cezary Grodzicki
z.t
77
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
78
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
79
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
80
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
81
Davide Botta
Team Colpack
z.t
82
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
z.t
83
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
84
Michele Corradini
z.t
85
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
86
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
87
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
z.t
88
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
op 6'36"
89
Emil Dima
Giotti Victoria
z.t
90
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 7'53"
91
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
92
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
93
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
94
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
z.t
95
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
96
Andrea Toniatti
Team Colpack
z.t
97
Manuele Tarozzi
z.t
98
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
99
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
100
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 8'18"
101
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
103
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
104
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
105
Giacomo Garavaglia
Team Colpack
z.t
106
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
107
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
108
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
109
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
110
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
z.t
111
Daniel Geismayr
Team Vorarlberg Santic
z.t
112
Jalel Duranti
Team Colpack
z.t
113
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
114
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
op 12'08"
115
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
116
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
z.t
117
Simone Sterbini
Giotti Victoria
z.t
118
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
120
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
121
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
z.t
122
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
z.t
123
Manuel Senni
Bardiani CSF
z.t
124
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
125
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 12'18"
126
Ciprian Jitaru
Giotti Victoria
op 15'50"
127
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
128
Vlad-Nicolae Dobre
Giotti Victoria
z.t
129
Moreno Moser
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares