En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
20/04
Rattenberg
Innsbruck
161.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
18u28'48"
2
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
op 15"
3
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
4
Christopher Froome
Team Sky
op 16"
5
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
op 1'00"
6
Fabio Aru
UAE Team Emirates
op 1'19"
7
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 1'33"
8
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
op 1'35"
9
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
op 1'42"
10
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 1'48"
11
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 3'11"
12
Mark Padun
Bahrein - Merida
op 3'14"
13
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 4'34"
14
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 4'51"
15
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
op 4'52"
16
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 5'18"
17
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
op 5'42"
18
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'54"
19
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 7'40"
20
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 9'36"
21
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 10'00"
22
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 10'43"
23
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 10'46"
24
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 11'09"
25
Kenny Elissonde
Team Sky
op 11'29"
26
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
op 13'50"
27
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 15'11"
28
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 15'35"
29
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 15'50"
30
Giovanni Visconti
Bahrein - Merida
op 16'03"
31
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 22'58"
32
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 25'24"
33
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 25'39"
34
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 26'16"
35
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 26'43"
36
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 28'25"
37
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
op 30'00"
38
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 32'04"
39
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 32'35"
40
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 33'51"
41
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
op 34'11"
42
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
op 36'01"
43
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 36'38"
44
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 37'29"
45
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 37'37"
46
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
47
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 38'01"
48
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 38'13"
49
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 38'42"
50
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 38'48"
51
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
op 39'48"
52
Simone Petilli
UAE Team Emirates
op 40'12"
53
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 40'45"
54
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
op 41'42"
55
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
op 43'59"
56
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 44'36"
57
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 45'21"
58
Alberto Amici
Biesse Carrera Gavardo
op 48'09"
59
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 48'22"
60
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
op 49'23"
61
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 50'15"
62
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 50'41"
63
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 51'01"
64
Steve Morabito
Groupama - FDJ
op 51'13"
65
Alessandro Monaco
op 54'42"
66
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 54'47"
67
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
op 55'04"
68
Natnael Berhane
Team Dimension Data
op 56'17"
69
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 56'46"
70
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 57'51"
71
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 58'59"
72
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 59'51"
73
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 1u01'35"
74
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 1u02'10"
75
Matteo Sobrero
Dimension Data for Qhubeka
op 1u02'58"
76
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
op 1u04'28"
77
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1u07'11"
78
Daan Olivier
Team LottoNL - Jumbo
op 1u07'32"
79
Michel Piccot
Biesse Carrera Gavardo
op 1u08'56"
80
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
op 1u08'59"
81
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
op 1u09'32"
82
Johannes Schinnagel
Tirol Cycling Team
op 1u11'00"
83
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1u11'08"
84
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
op 1u11'32"
85
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
op 1u11'42"
86
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 1u13'37"
87
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
op 1u16'17"
88
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
op 1u16'22"
89
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 1u26'37"
90
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
op 1u34'33"
Johannes Adamietz
Tirol Cycling Team
DNF
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
DNF
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Prodir
DNF
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Luca Covili
DNF
Philip Deignan
Team Sky
DNF
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
DNF
Daniel Lehner
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
DNF
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
DNF
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
DNF
Salvatore Puccio
Team Sky
DNF
Diego Rosa
Team Sky
DNF
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
DNF
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
DNF
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
DNF
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
DNS
Davide Villella
Astana Pro Team
DNS
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
DNF
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Umberto Orsini
Bardiani CSF
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
DNF
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
DNS
William Bonnet
Groupama - FDJ
DNF
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
DNF
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Daniel Knapp
Tirol Cycling Team
DNF
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
DNF
Simone Sterbini
Bardiani CSF
DNF
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
DNS
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
DNF
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
DNF
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
DNS
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
DNF
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares