En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro del Trentino
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/04
Arco
Sega di Ala
166.8 km
Result
Final Classification
1
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
4u21'48"
2
Mauro Santambrogio
Vini Fantini
op 8"
3
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
op 44"
4
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
5
Cadel Evans
BMC Racing Team
op 1'02"
6
Stefano Locatelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'10"
7
Stefano Pirazzi
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 1'35"
8
Marcos García Fernandez
Caja Rural
op 1'37"
9
Bradley Wiggins
Sky Procycling
op 1'39"
10
Pierre Rolland
Team Europcar
op 2'20"
11
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
op 2'24"
12
Ivan Rovny
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 2'26"
13
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
op 2'31"
14
Diego Rosa
Androni Giocattoli
op 2'40"
15
Christopher Butler
Champion System Pro Cycling Team
op 2'58"
16
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
op 3'08"
17
Ivan Basso
Cannondale
op 3'44"
18
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
op 3'49"
19
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
op 3'50"
20
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
op 4'16"
21
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 4'27"
22
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 4'42"
23
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
24
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
op 4'58"
25
Miguel Angel Rubiano Chavez
Androni Giocattoli
op 5'02"
26
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
op 5'12"
27
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
28
Alexander Rybakov
Rusvelo
z.t
29
Yonathan Monsalve
Vini Fantini
z.t
30
Cameron Wurf
Cannondale
op 5'53"
31
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia
z.t
32
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
op 6'17"
33
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
op 7'03"
34
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
op 7'26"
35
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
op 7'39"
36
Matteo Rabottini
Vini Fantini
op 7'46"
37
Sergei Pomoshnikov
Rusvelo
op 8'00"
38
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 8'29"
39
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
40
Ryota Nishizono
Champion System Pro Cycling Team
op 9'33"
41
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 10'05"
42
Marco Corti
Colombia
op 10'30"
43
Sylvain Georges
Ag2r - La Mondiale
op 10'31"
44
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
op 10'37"
45
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
46
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
op 11'04"
47
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
48
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
49
Sergey Klimov
Rusvelo
z.t
50
Antonio Santoro
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 11'49"
51
Michael Rodriguez Galindo
Colombia
op 12'30"
52
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
op 12'45"
53
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
54
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
55
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 13'00"
56
Dario Cataldo
Sky Procycling
op 13'34"
57
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
z.t
58
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
59
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
60
Pavel Kochetkov
Rusvelo
z.t
61
Tomas Aurelio Gil Martinez
Androni Giocattoli
z.t
62
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
63
Sergey Firsanov
Rusvelo
op 14'06"
64
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 14'25"
65
Joe Dombrowski
Sky Procycling
z.t
66
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
67
Fabio Felline
Androni Giocattoli
z.t
68
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 15'14"
70
Edoardo Zardini
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
71
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
72
Marco Canola
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 17'32"
73
Chad Beyer
Champion System Pro Cycling Team
op 17'51"
74
Juan Pablo Suarez Suarez
Colombia
op 18'43"
75
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 19'30"
76
Andrea Fedi
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 19'33"
77
Enrico Battaglin
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 19'48"
78
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
79
Marco Pinotti
BMC Racing Team
op 21'28"
80
Stefano Garzelli
Vini Fantini
op 21'35"
81
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
82
Alessandro Proni
Vini Fantini
z.t
83
Cristiano Monguzzi
Vini Fantini
z.t
84
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
85
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
86
Fabio Taborre
Vini Fantini
z.t
87
Yukiya Arashiro
Team Europcar
op 21'37"
88
Ilya Gorodnichev
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 21'53"
89
Nicola Dal Santo
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 22'07"
90
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
op 22'18"
91
Lukasz Owsian
CCC Polsat Polkowice
op 22'22"
92
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
op 22'57"
93
Cristiano Salerno
Cannondale
op 23'03"
94
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
op 23'19"
95
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
96
Meran Russan
MTN - Qhubeka
op 23'48"
97
Tsgabu Gebremaryam Grmay
MTN - Qhubeka
z.t
98
Nicola Boem
Bardiani Valvole - CSF Inox
op 24'03"
99
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
100
Josef Cerny
CCC Polsat Polkowice
op 24'32"
101
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
op 24'39"
102
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
op 24'42"
103
Manuel Antunes Amaro
Ceramica Flaminia - Fondriest
op 24'55"
104
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
op 26'17"
105
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 26'19"
106
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
op 26'56"
107
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
108
Yelko Gomez
Caja Rural
z.t
Natnael Berhane
Team Europcar
DNF
Adam Blythe
BMC Racing Team
DNF
Oscar Gatto
Vini Fantini
DNF
Cyril Gautier
Team Europcar
DNF
Andrea Manfredi
Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF
Juraj Sagan
Cannondale
DNF
Filippo Savini
Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
DNF
Angelo Tulik
Team Europcar
DNF
David Veilleux
Team Europcar
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares