En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro del Trentino
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
22/04
Fiera di Primiero
Trento
164 km
Result
Standings
1
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
4u02'04"
2
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
op 2"
3
Roberto Ferrari
De Rosa - Stac Plastic
z.t
4
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
z.t
5
Simon Clarke
ISD - Neri
z.t
6
Mikhaylo Khalilov
Team Katusha
z.t
7
Daniele Ratto
CarmioOro - NGC
z.t
8
Daniel Oss
Liquigas - Doimo
z.t
9
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
10
Krzysztof Szczawinski
Miche
z.t
11
Damiano Caruso
De Rosa - Stac Plastic
z.t
12
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Didac Ortega
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
14
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
15
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
z.t
16
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
z.t
17
Uros Murn
Adria Mobil
z.t
18
Alexandre Vinokourov
Astana
z.t
19
Riccardo Riccò
Ceramica Flaminia
z.t
20
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
21
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
22
Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
23
Tomaz Nose
Adria Mobil
z.t
24
Ivan Basso
Liquigas - Doimo
z.t
25
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
26
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Mitja Mahoric
Adria Mobil
z.t
28
Robert Kiserlovski
Liquigas - Doimo
z.t
29
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
30
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
32
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
33
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
z.t
34
Evgeny Petrov
Team Katusha
z.t
35
Fortunato Baliani
Miche
z.t
36
Andrea Noè
Ceramica Flaminia
z.t
37
Sergio Pardilla Bellon
CarmioOro - NGC
z.t
38
Alexandre Moos
BMC Racing Team
z.t
39
Reto Hollenstein
Vorarlberg - Corratec
z.t
40
Jure Golcer
De Rosa - Stac Plastic
z.t
41
Santo Anzà
Ceramica Flaminia
z.t
42
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche
z.t
43
Alessandro Bisolti
Colnago - CSF Inox
z.t
44
Roman Kireyev
Astana
z.t
45
Egor Silin
Team Katusha
z.t
46
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
47
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
48
Cesare Benedetti
Team Netapp
z.t
49
Jan Barta
Team Netapp
z.t
50
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
51
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
52
José Humberto Rujano Guillén
ISD - Neri
z.t
53
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
55
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia
z.t
56
Sylwester Szmyd
Liquigas - Doimo
z.t
57
Cameron Wurf
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
58
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
z.t
60
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
61
Valerio Agnoli
Liquigas - Doimo
z.t
62
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
z.t
64
Harald Totschnig
Tyrol Team
z.t
65
Marino Palandri
Adria Mobil
z.t
66
Gilberto Simoni
Lampre - Farnese Vini
z.t
67
Przemyslaw Niemiec
Miche
z.t
68
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
69
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
70
Mateusz Taciak
Mroz Active Jet
z.t
71
Marek Rutkiewicz
Mroz Active Jet
z.t
72
Massimo Codol
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
73
Michele Gaia
Colnago - CSF Inox
z.t
74
Sergey Renev
Astana
op 25"
75
Paolo Tiralongo
Astana
z.t
76
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 28"
77
Emanuele Sella
CarmioOro - NGC
z.t
78
Volodymyr Zagorodniy
Miche
op 30"
79
Claudio Corioni
De Rosa - Stac Plastic
op 39"
80
Riccardo Chiarini
De Rosa - Stac Plastic
op 41"
81
Bolat Raimbekov
Astana
op 49"
82
Pavel Brutt
Team Katusha
op 52"
83
David Wöhrer
Tyrol Team
z.t
84
Yann Huguet
Skil - Shimano
op 1'03"
85
Alexander Gottfried
Team Netapp
z.t
86
Vitaliy Buts
Lampre - Farnese Vini
op 1'47"
87
Marco Cattaneo
De Rosa - Stac Plastic
op 2'09"
88
Simone Ponzi
Lampre - Farnese Vini
op 3'41"
89
Alfredo Balloni
Lampre - Farnese Vini
z.t
90
Florian Gaugl
Tyrol Team
op 4'27"
91
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
op 9'10"
92
Enrico Peruffo
CarmioOro - NGC
z.t
93
Alex Meenhorst
Team Netapp
z.t
94
Patrick Konrad
Tyrol Team
z.t
95
Stefano Borchi
De Rosa - Stac Plastic
z.t
96
Timon Seubert
Team Netapp
z.t
97
Jure Zagar
Adria Mobil
z.t
98
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
99
Sébastian Baldauf
Vorarlberg - Corratec
z.t
100
Andreas Schillinger
Team Netapp
z.t
101
Simone Campagnaro
Miche
z.t
102
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
103
Maxim Belkov
ISD - Neri
z.t
104
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
105
Artem Ovechkin
Team Katusha
z.t
106
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia
z.t
107
Paolo Bailetti
Ceramica Flaminia
z.t
108
Donato Cannone
Ceramica Flaminia
z.t
109
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
110
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
111
Pasquale Muto
Miche
z.t
112
Luca Celli
Ceramica Flaminia
op 9'15"
113
Stefan Mair
Tyrol Team
op 22'05"
114
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
op 26'11"
115
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
z.t
116
Jacek Morajko
Mroz Active Jet
z.t
117
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
118
Matej Gnezda
Adria Mobil
z.t
119
Mariusz Witecki
Mroz Active Jet
z.t
120
Mirko Selvaggi
Astana
z.t
121
Leonardo Pinizzotto
Miche
z.t
122
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
123
Florian Stalder
BMC Racing Team
op 30'33"
124
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
125
Matthias Krizek
Tyrol Team
z.t
126
Marcello Pavarin
Colnago - CSF Inox
z.t
127
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
128
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
129
Thomas Blassnig
Tyrol Team
z.t
130
Scott Davis
Astana
z.t
131
Rafaa Chtioui
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
132
Blazej Janiaczyk
Mroz Active Jet
z.t
133
Daniel Rinner
Tyrol Team
z.t
134
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
z.t
135
Alexander Gufler
Vorarlberg - Corratec
z.t
136
Alberto Loddo
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
137
Matic Strgar
Vorarlberg - Corratec
z.t
Kristjan Fajt
Adria Mobil
DNF
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Matteo Montaguti
De Rosa - Stac Plastic
DNF
Andrea Piechele
CarmioOro - NGC
DNF
Alessandro Raisoni
CarmioOro - NGC
DNF
Thomas Frei
BMC Racing Team
DNS
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares