En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Grand Prix Cycliste la Marseillaise
Result
1
Anthony Turgis
Total Direct Energie
3u39'47"
2
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
3
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
op 23"
4
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
5
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
6
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
7
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
10
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
11
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Julien Simon
Cofidis
z.t
14
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
15
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
16
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
17
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
18
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
19
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
20
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
21
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
24
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
26
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
27
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
28
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Maxime Bouet
Team Arkéa- Samsic
z.t
30
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
31
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
33
Davide Rebellin
Sovac
z.t
34
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
35
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
z.t
38
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
39
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
40
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
43
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
44
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
z.t
45
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 31"
46
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Anthony Perez
Cofidis
z.t
48
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
49
Loic Chetout
Cofidis
z.t
50
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
op 48"
51
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 3'17"
52
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
53
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
54
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
55
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
z.t
57
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
58
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
59
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
60
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
61
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 4'17"
62
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
63
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
op 4'29"
64
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
65
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
66
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
67
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
68
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
69
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
70
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
z.t
71
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
z.t
72
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
z.t
73
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
74
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
75
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
76
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
77
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 8'46"
79
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
80
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
81
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
82
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 11'04"
83
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 11'21"
84
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
85
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
86
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
87
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
88
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
z.t
89
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
90
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
91
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
z.t
92
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
93
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 14'29"
95
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
96
Axel Journiaux
Total Direct Energie
op 15'11"
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Mohamed Bouzidi
Sovac
DNF
Laurent Evrard
Sovac
DNF
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
DNF
Ayoub Kerrar
Sovac
DNF
Nassim Saidi
Sovac
DNF
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
DNS
Samy Aurignac
Sovac
OTL
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
OTL
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares