En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Grand Prix de Denain
Result
1
Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
4u21'39"
2
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 3"
3
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
4
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
5
Emiel Vermeulen
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
6
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
7
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
8
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
9
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
11
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
13
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
14
Marco Mathis
Cofidis
z.t
15
None None
z.t
16
Damien Touzé
Cofidis
z.t
17
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
z.t
18
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
19
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
20
Paulius Siskevicius
z.t
21
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
22
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
24
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
25
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
26
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
z.t
27
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
28
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
30
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
31
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
32
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
33
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
34
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
op 8"
37
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
38
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
39
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
40
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
op 11"
41
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 14"
42
Lars Boom
Roompot - Charles
op 17"
43
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 21"
44
Gianni Vermeersch
Corendon - Circus
z.t
45
Stijn Devolder
Corendon - Circus
op 26"
46
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
op 30"
47
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
48
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 47"
49
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 48"
50
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 1'27"
51
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
52
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
op 2'42"
53
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
54
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 2'43"
55
Jan Freuler
Amore & Vita - Prodir
op 2'53"
56
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
z.t
57
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
58
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Loic Chetout
Cofidis
z.t
60
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
61
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
z.t
63
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
op 2'56"
65
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
66
Adrien Petit
Total Direct Energie
z.t
67
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 3'38"
68
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 3'56"
69
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
op 4'49"
70
Justin Timmermans
Roompot - Charles
op 5'49"
71
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
op 8'03"
72
Jesper Asselman
Roompot - Charles
op 8'37"
73
Maarten Van Trijp
Corendon - Circus
z.t
74
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
75
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
76
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
77
Stijn Steels
Roompot - Charles
op 9'17"
78
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
79
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
80
Julien Morice
Vital Concept - B&B Hotels
op 9'49"
81
Corentin Ermenault
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
82
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
op 10'19"
83
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
op 10'20"
84
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
op 12'14"
85
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 14'03"
86
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'08"
87
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
88
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
89
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
z.t
90
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
91
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
92
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
94
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
Kristers Ansons
Amore & Vita - Prodir
DNF
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
DNF
Jetse Bol
Burgos - BH
DNF
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
DNF
David Boucher
Tarteletto - Isorex
DNF
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
DNF
Dimitri Claeys
Cofidis
DNF
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Leonardo Fedrigo
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Filippo Fortin
Cofidis
DNF
Felix Gall
Development Team Sunweb
DNF
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Damien Gaudin
Total Direct Energie
DNF
Eriks Toms Gavars
Amore & Vita - Prodir
DNF
Yohann Gène
Total Direct Energie
DNF
Matthew Gibson
Burgos - BH
DNF
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Deins Kanepejs
Amore & Vita - Prodir
DNF
Ben Katerberg
Development Team Sunweb
DNF
Niklas Markl
Development Team Sunweb
DNF
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
DNF
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
DNF
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
DNF
Emmanuel Morin
Cofidis
DNF
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Elmar Reinders
Roompot - Charles
DNF
Martin Salmon
Development Team Sunweb
DNF
Miles Scotson
Groupama - FDJ
DNF
Simon Sellier
Total Direct Energie
DNF
Kaspars Sergis
Amore & Vita - Prodir
DNF
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
DNF
Camille Thominet
St Michel - Auber93
DNF
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
DNF
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Troels Ronning Vinther
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Federico Nicolas Vivas
Amore & Vita - Prodir
DNF
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Philipp Walsleben
Corendon - Circus
DNF
Arne De Groote
Tarteletto - Isorex
DNF
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
DNF
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
DNF
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
DNF
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
Info
Parcours
Result
Palmares