En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Turul Romaniei
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/09
Ploiesti
Piatra Arsa
119.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Savva Novikov
Lokosphinx
3u16'06"
2
Karel Hnik
Elkov - Author
op 27"
3
Serghei Tvetcov
Floyd's Pro Cycling
z.t
4
Attila Valter
CCC Development Team
op 28"
5
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
6
Davide Bais
Cycling Team Friuli
op 29"
7
Emil Dima
Giotti Victoria
op 30"
8
Alex Molenaar
Monkey Town-à Bloc CT
op 31"
9
Piotr Brozyna
CCC Development Team
op 32"
10
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
op 35"
11
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 40"
12
Patryk Stosz
CCC Development Team
op 46"
13
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
op 47"
14
Jakub Otruba
Elkov - Author
op 54"
15
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
op 59"
16
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
op 1'00"
17
Kacper Kistowski
Wibatech Merx 7R
op 1'04"
18
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 1'08"
19
Igor Sidorov
op 1'09"
20
Bartosz Warchol
Wibatech Merx 7R
op 1'18"
21
Evgenii Tikhonin
op 2'16"
22
Emanuele Amadio
op 2'20"
23
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 2'28"
24
Marino Kobayashi
Giotti Victoria
z.t
25
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli
z.t
26
Michal Paluta
CCC Development Team
op 2'29"
27
Simone Casanova
z.t
28
Piotr Pekala
CCC Development Team
z.t
29
Markus Pajur
op 2'30"
30
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
z.t
31
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
op 2'31"
32
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
33
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
34
Jeen de Jong
Monkey Town-à Bloc CT
op 2'33"
35
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
op 4'11"
36
Alexander Evtushenko
Gazprom - Rusvelo
op 4'13"
37
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
op 4'14"
38
Matej Zahalka
Elkov - Author
op 4'25"
39
Mateusz Grabis
Voster Uniwheels Team
z.t
40
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
41
Luca Fioretti
op 4'46"
42
Szymon Krawczyk
Voster Uniwheels Team
op 4'47"
43
Henning Bommel
LKT Team Brandenburg
op 5'32"
44
Adrian Honkisz
z.t
45
Viktor Filutas
Pannon Cycling Team
op 5'53"
46
Daniel Crista
Giotti Victoria
op 6'33"
47
Artur Detko
Team Hurom
z.t
48
Ciprian Jitaru
Giotti Victoria
op 7'06"
49
Vlad-Nicolae Dobre
Giotti Victoria
z.t
50
Joosep Sankmann
op 7'07"
51
Juraj Karas
z.t
52
Aleksandr Barsov
Lokosphinx
op 7'09"
53
Nicola Gaffurini
Monkey Town-à Bloc CT
op 7'10"
54
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
op 7'43"
55
Andrei Cojanu
op 7'59"
56
Matteo Donega
Cycling Team Friuli
op 8'05"
57
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 8'18"
58
Dominik Neumann
Elkov - Author
op 9'43"
59
Michal Schlegel
Elkov - Author
z.t
60
Lorant Balazsi
op 9'50"
61
Sebastian Schmiedel
LKT Team Brandenburg
op 10'41"
62
Richard Banusch
LKT Team Brandenburg
z.t
63
Andras Forray
Pannon Cycling Team
z.t
64
Gergo Orosz
Pannon Cycling Team
z.t
65
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 12'08"
66
Sylwester Janiszewski
Voster Uniwheels Team
op 12'52"
67
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
68
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli
op 12'53"
69
Kacper Walkowiak
CCC Development Team
z.t
70
Miklos Szabo
Pannon Cycling Team
z.t
71
Stanislaw Aniolkowski
CCC Development Team
z.t
72
Siim Kiskonen
z.t
73
Leszek Plucinski
Voster Uniwheels Team
z.t
74
Yehor Dementyev
z.t
75
Karl Patrick Lauk
Groupama - FDJ CT
op 12'54"
76
Viktor Manakov
op 12'55"
77
Daniel Moricz
op 14'51"
78
Sebastian Matusiak
z.t
79
Adam Nocen
op 15'53"
80
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
op 16'04"
81
Krzysztof Domin
z.t
82
tefan Nota
op 16'24"
83
Rait Ärm
op 16'28"
84
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
op 16'44"
85
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
op 17'03"
86
Valentin Vasiloiu
op 17'04"
87
Leonard Barbu
op 17'33"
88
Riccardo Bobbo
op 22'52"
89
Filippo Ferronato
z.t
90
Juraj Lajcha
op 22'53"
91
Norman Vahtra
z.t
92
Gabor Molnar
z.t
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares