En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Adriatica Ionica Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
08/06
Castelraimondo
Ascoli Piceno
119 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Christian Scaroni
Italy
58
2
Riccardo Lucca
Work Service - Vitalcare - Dynatek
44
3
Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
44
4
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
40
5
Natnael Tesfatsion Ocbit
Drone Hopper - Androni Giocattoli
36
6
Giovanni Carboni
Italy
31
7
Matteo Zurlo
Zalf Euromobil Fior
21
8
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
21
9
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
20
10
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
19
11
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
18
12
Manuele Boaro
Astana Qazaqstan Team
17
13
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
16
14
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
12
15
Paul Double
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
12
16
Riccardo Verza
Zalf Euromobil Fior
12
17
Veljko Stojnic
Team Corratec
12
18
Diego Lopez Fuentes
Equipo Kern Pharma
11
19
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
11
20
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
10
21
Jefferson Alexander Cepeda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
9
22
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
9
23
Alessandro Monaco
Giotti Victoria Savini Due
9
24
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
9
25
Paul Wright
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
8
26
Antonio Nibali
Astana Qazaqstan Team
7
27
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
6
28
Federico Burchio
Work Service - Vitalcare - Dynatek
6
29
Henok Mulubrhan
Bardiani CSF Faizane'
4
30
Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
3
31
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
3
32
Matteo Donega
Cycling Team Friuli Asd
3
33
Nicolas Dalla Valle
Giotti Victoria Savini Due
3
34
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
2
35
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
2
36
Max Stedman
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
2
37
Samuele Zambelli
Work Service - Vitalcare - Dynatek
2
38
Adriano Brogi
Giotti Victoria Savini Due
2
39
Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
1
40
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
1
41
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
1
42
Michele Scartezzini
Italy
1
43
Matteo Malucelli
Italy
-3
44
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
-6
45
Negasi Haylu Abreha
Team Qhubeka
-7
2024
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares