En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Adriatica Ionica Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
15/06
Trieste
Aviano
185.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Elia Viviani
Italy
4u02'02"
2
Davide Persico
Team Colpack Ballan
z.t
3
Luca Pacioni
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
4
Jakub Mareczko
Vini Zabù
z.t
5
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
6
Andrea D'Amato
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
7
Davide Boscaro
Team Colpack Ballan
z.t
8
Matteo Furlan
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
9
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
10
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
11
Samuele Zambelli
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
12
Robbe Ceurens
Team Novo Nordisk Development
z.t
13
Davide Cimolai
Italy
z.t
14
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
15
Florian Gamper
Tirol KTM Cycling Team
z.t
16
Luca Regalli
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
17
Filippo Dignani
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
18
Samuel Quaranta
Team Colpack Ballan
z.t
19
Cristian Rocchetta
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
20
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Brandon Alejandro Rojas Vega
Colombia
z.t
22
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
23
Riccardo Bobbo
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
24
Matteo Baseggio
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
25
Francesco Zandri
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
26
Doriand Percrule
Team Novo Nordisk Development
z.t
27
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana - Premier Tech
z.t
28
Leslie Leander Lührs
Tirol KTM Cycling Team
z.t
29
Oscar Daniel Tellez Reyes
Colombia
z.t
30
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
31
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
z.t
32
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
33
Davide Vignato
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
34
Giosue' Epis
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
35
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
36
Michael Minali
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
37
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
38
Matteo Vettor
Cycling Team Friuli Asd
z.t
39
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
41
Natnael Tesfatsion Ocbit
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
42
Ricardo Tosin
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
43
Giacomo Garavaglia
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
44
Giulio Masotto
Zalf Euromobil Fior
z.t
45
Riccardo Carretta
Cycling Team Friuli Asd
z.t
46
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
z.t
47
Eduardo Sepulveda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
48
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
49
Davide Orrico
Vini Zabù
z.t
50
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
51
Jesus David Pena Jimenez
Colombia
z.t
52
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
53
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
54
Gidas Umbri
Team Colpack Ballan
z.t
55
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
56
Daniel Pearson
Vini Zabù
z.t
57
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
58
Edgar Andres Pinzon Villalba
Colombia
z.t
59
German Dario Gomez Becerra
Colombia
z.t
60
Ettore Pozza
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
61
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
z.t
62
Didier Norberto Merchan Cardona
Colombia
z.t
63
Matteo Zurlo
Zalf Euromobil Fior
z.t
64
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
66
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk Development
z.t
67
Luca Rastelli
Team Colpack Ballan
z.t
68
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
69
Davide Rebellin
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
70
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
71
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
72
Sergio Garcia Gonzalez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
73
Florian Lipowitz
Tirol KTM Cycling Team
z.t
74
Luca Wackermann
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
75
Manlio Moro
Zalf Euromobil Fior
z.t
76
Edoardo Faresin
Zalf Euromobil Fior
z.t
77
Riccardo Lucca
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
78
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
79
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
80
Paul Buschek
Tirol KTM Cycling Team
z.t
81
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
82
Nicola Plebani
Team Colpack Ballan
z.t
83
Matteo Donega
Cycling Team Friuli Asd
z.t
84
Elia Alessio
Cycling Team Friuli Asd
z.t
85
Andrea Debiasi
Cycling Team Friuli Asd
z.t
86
Johan Fernando Porras Caballero
Colombia
z.t
87
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
88
Mattia Petrucci
Team Colpack Ballan
z.t
89
Abderrahim Zahiri
General Store - F.Lli Curia - Essegibi
z.t
90
Stefano Gandin
Zalf Euromobil Fior
z.t
91
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
92
Riccardo Stacchiotti
Vini Zabù
z.t
93
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
94
Pietro Aimonetto
Cycling Team Friuli Asd
z.t
95
Francesco Romano
Italy
z.t
96
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
97
Jan Dunnewind
Team Novo Nordisk Development
z.t
98
Riccardo Verza
Zalf Euromobil Fior
z.t
99
Liam Bertazzo
Vini Zabù
z.t
100
Yaroslav Parashchak
Iseo - Rime - Carnovali
z.t
101
Alberto Dainese
Italy
z.t
102
Nathan Smith (°2000)
Team Novo Nordisk Development
op 40"
103
Federico Burchio
Work Service - Marchiol - Dinatek
op 0"
104
Matevz Govekar
Tirol KTM Cycling Team
op 47"
105
Davide Cattelan
Zalf Euromobil Fior
op 1'58"
106
Kevin Pezzo Rosola
Tirol KTM Cycling Team
op 3'12"
107
Francesco Lamon
Italy
op 3'15"
108
Alessandro Fedeli
Italy
op 4'42"
109
Michele Scartezzini
Italy
op 5'57"
110
Jan Petelin
Vini Zabù
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares