En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Adriatica Ionica Race
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
28/07
Cormons
Trieste
133.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mark Padun
Bahrein - Merida
17u06'45"
2
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
op 15"
3
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 24"
4
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education First Pro Cycling Team
op 29"
5
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 1'26"
6
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 1'42"
7
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 2'58"
8
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 4'20"
9
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'34"
10
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 5'59"
11
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 7'14"
12
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 10'41"
13
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 11'50"
14
Danilo Wyss
Team Dimension Data
op 12'22"
15
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13'11"
16
Filippo Fiorelli
op 13'26"
17
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 15'33"
18
Niklas Eg
Trek - Segafredo
op 18'11"
19
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 19'24"
20
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 22'53"
21
Mattia Bais
Cycling Team Friuli
op 24'34"
22
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
op 25'14"
23
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 26'21"
24
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
op 26'45"
25
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
op 26'51"
26
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
op 27'32"
27
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 27'38"
28
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 30'50"
29
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 31'15"
30
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 32'14"
31
Emanuele Barison
op 32'32"
32
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 34'31"
33
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 34'34"
34
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 34'48"
35
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 35'47"
36
Philippe Gilbert
Deceuninck - Quick Step
op 35'57"
37
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
op 36'37"
38
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 37'16"
39
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
op 37'39"
40
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
op 39'18"
41
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 39'31"
42
Pieter Weening
Roompot - Charles
op 39'57"
43
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
op 40'24"
44
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 40'28"
45
Roberto Gonzalez
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 40'45"
46
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 41'28"
47
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 41'47"
48
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
49
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 45'33"
50
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 45'46"
51
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
op 46'12"
52
Sacha Modolo
EF Education First Pro Cycling Team
op 46'38"
53
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 46'41"
54
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
op 46'45"
55
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 47'53"
56
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 48'11"
57
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 48'18"
58
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
op 51'44"
59
Giovanni Lonardi
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 51'55"
60
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 52'14"
61
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
op 52'24"
62
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
op 53'12"
63
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
op 54'12"
64
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 54'53"
65
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
op 55'09"
66
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 55'41"
67
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 57'58"
68
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
op 58'07"
69
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
op 59'03"
70
Davide Bais
Cycling Team Friuli
op 59'46"
71
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 1u01'30"
72
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
op 1u02'04"
73
James Whelan
EF Education First Pro Cycling Team
op 1u02'06"
74
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u02'10"
75
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 1u04'12"
76
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 1u04'59"
77
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 1u06'19"
78
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 1u08'09"
79
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
op 1u08'38"
80
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
op 1u09'09"
81
Jurgen Roelandts
Movistar Team
op 1u09'38"
82
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 1u10'53"
83
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 1u11'23"
84
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
85
Arjen Livyns
Roompot - Charles
op 1u11'36"
86
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1u11'42"
87
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
op 1u11'55"
88
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
op 1u15'02"
89
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
op 1u15'50"
90
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 1u16'24"
91
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
op 1u16'27"
92
Rasmus Tiller
Team Dimension Data
op 1u16'43"
93
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
op 1u17'00"
94
Mark Renshaw
Team Dimension Data
op 1u19'46"
95
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 1u20'20"
96
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
op 1u21'16"
97
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1u21'32"
98
Oliver Behringer
Team Novo Nordisk
op 1u27'26"
99
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
op 1u28'40"
100
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u28'58"
101
Michael Bresciani
Bardiani CSF
op 1u30'45"
102
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
103
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
op 1u31'05"
104
Boy van Poppel
Roompot - Charles
op 1u31'42"
105
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
op 1u35'23"
Emanuele Amadio
DNF
Davide Ballerini
Astana Pro Team
DNF
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
DNF
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Mark Cavendish
Team Dimension Data
DNF
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
DNF
Gregorio Ferri
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
DNF
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
DNF
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli
DNF
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
DNF
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Massimo Orlandi
DNF
Daniel Savini
Bardiani CSF
DNF
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
DNS
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Nicola Venchiarutti
Cycling Team Friuli
DNF
Daniele Bennati
Movistar Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares