En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
30/04
Candás
Cangas del Narcea
202 km
Result
Standings
1
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
5u12'39"
2
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
op 11"
3
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
op 12"
4
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 34"
5
Nicolas Edet
Team Arkéa - Samsic
z.t
6
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
z.t
7
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
op 1'08"
8
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 1'19"
9
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
10
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
op 2'03"
11
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
z.t
12
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
op 2'07"
13
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 2'17"
14
Joaquim Silva
Efapel Cycling
op 2'22"
15
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
op 3'08"
16
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'32"
17
Mikel Nieve Ituralde
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Henrique Casimiro
Efapel Cycling
op 3'46"
19
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 4'45"
20
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
22
Jesus Del Pino Corrochano
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
23
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
op 6'11"
24
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
25
Alan Jousseaume
TotalEnergies
z.t
26
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
op 7'24"
27
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
z.t
28
Joao Benta
Efapel Cycling
op 7'55"
29
Paul Ourselin
TotalEnergies
z.t
30
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
op 8'20"
31
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
op 8'42"
32
Eduardo Perez-landaluce Gonzalez
Manuela Fundacion
z.t
33
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 8'48"
34
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
35
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
op 11'29"
36
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
37
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
38
Tanel Kangert
Team BikeExchange - Jayco
op 11'33"
39
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Simon Yates
Team BikeExchange - Jayco
z.t
41
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
42
Roberto Gonzalez
Java Kiwi Atlantico
op 13'55"
43
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
44
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
45
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
z.t
46
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
47
Yesid Albeiro Pira Parada
Caja Rural - Seguros RGA
op 15'59"
48
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
49
Mario Aparicio Muñoz
Burgos - BH
op 16'02"
50
Alex Martin Gutierrez
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
51
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
52
Mark Christian
EOLO - Kometa Cycling Team
op 17'58"
53
Iñigo Elosegui Momeñe
Movistar Team
op 18'07"
54
Damien Howson
Team BikeExchange - Jayco
op 19'39"
55
Nicholas Schultz
Team BikeExchange - Jayco
z.t
56
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
57
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
58
Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
59
Pedro Andrade
Efapel Cycling
z.t
60
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
61
Michel Ries
Team Arkéa - Samsic
op 20'43"
62
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
op 22'45"
63
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
z.t
64
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange - Jayco
op 22'48"
65
Lawson Craddock
Team BikeExchange - Jayco
op 22'49"
66
Vinicius Rangel Costa
Movistar Team
op 23'36"
67
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
68
Callum Scotson
Team BikeExchange - Jayco
op 23'42"
69
Raul Rota Rus
Manuela Fundacion
z.t
70
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
op 24'22"
71
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 25'41"
72
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
op 29'32"
73
Jose Maria Garcia Soriano
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
74
Francisco Guerreiro
Efapel Cycling
op 30'40"
75
Rafael Silva
Efapel Cycling
z.t
76
Fábio Fernandes
Efapel Cycling
z.t
77
Emanuel Castro Rui Rodrigues
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
78
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Edwin Yair Torres
Java Kiwi Atlantico
z.t
80
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro de Luanda
z.t
81
Joan Marti Bennassar Rossello
Manuela Fundacion
z.t
82
Xavier Canellas Sanchez
Java Kiwi Atlantico
z.t
83
Daniel Jimenez Martinez
Manuela Fundacion
z.t
84
Isaac Canton Serrano
Manuela Fundacion
z.t
85
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
Franklin Chacon
Manuela Fundacion
DNF
Tomas Contte
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
DNF
Alessio Gasparini
Java Kiwi Atlantico
DNF
Benjamin Mestre
Bai Sicasal Petro de Luanda
DNF
José Joao Pimenta Costa Mendes
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
DNF
Mauro Rato Castrillo
Bai Sicasal Petro de Luanda
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares