En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
03/05
Oviedo
Pola de Lena
180 km
Result
Standings
1
Carlos Julian Quintero Norena
Manzana Postobon Team
4u16'51"
2
Orluis Alberto Aular Sanabria
Matrix Powertag
z.t
3
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
4
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
5
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
6
Johnatan Cañaveral Vargas
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
7
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo Louletano
z.t
8
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
9
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
10
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
11
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
12
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
13
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
14
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular Boavista
z.t
15
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
16
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo Louletano
z.t
17
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
18
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
19
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
20
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
21
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
23
Antonio Gomez De La Torre
Radio Popular Boavista
z.t
24
Michel Ries
Kometa Cycling Team
z.t
25
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
26
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular Boavista
z.t
27
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
28
Aristobulo Cala
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 6"
29
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
op 34"
30
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
32
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
33
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
op 38"
34
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
op 39"
35
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
36
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
37
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
38
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
39
Isaac Canton Serrano
Kometa Cycling Team
z.t
40
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
41
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Brayan Hernandez Gomez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
43
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 44"
44
Pablo Guerrero Bonilla
Radio Popular Boavista
op 51"
45
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
op 54"
46
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular Boavista
op 1'20"
47
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
49
Nicolas Saenz Ballesteros
Manzana Postobon Team
z.t
50
José Fernandes Neves
Burgos - BH
z.t
51
James Mitri
Burgos - BH
z.t
52
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular Boavista
z.t
53
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
54
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
z.t
55
José Manuel Gutierrez Revuelta
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
56
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
57
Diego Fernando Cano Malaver
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
58
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
59
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
60
José Vicente Toribio Alcolea
Matrix Powertag
op 1'40"
61
Mikel Ugarte
Guerciotti - Kiwi Atantico
op 2'02"
62
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
op 0"
63
Andreas Miltiadis
Guerciotti - Kiwi Atantico
op 2'40"
64
Daiki Yasuhara
Matrix Powertag
op 3'08"
65
Francisco Mancebo Perez
Matrix Powertag
z.t
66
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
67
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
z.t
68
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
z.t
69
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
70
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
71
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
72
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
op 3'40"
73
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
z.t
74
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
op 4'30"
75
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
op 4'32"
76
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
z.t
77
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 5'00"
78
Samuele Rubino
Kometa Cycling Team
z.t
79
Juan Camacho del Fresno
Kometa Cycling Team
op 6'14"
80
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
81
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Cycling Team
z.t
83
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Cycling Team
z.t
84
Eduardo Estrada
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
85
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
86
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Sergei Chernetski
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
88
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
89
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 8'30"
90
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
op 11'57"
91
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 12'01"
92
Fernando Lopes Gonzalez
Guerciotti - Kiwi Atantico
op 13'39"
93
André Piedade Evangelista
Aviludo Louletano
z.t
94
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
z.t
95
Francisco Garcia Rus
Aviludo Louletano
z.t
96
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Paulo Silva
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
98
Ryohei Komori
Matrix Powertag
z.t
99
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
100
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
101
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
DNF
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares