En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Ciclista Asturias
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
01/05
Cafés Toscaf
Alto del Acebo
180.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Francisco Mancebo Perez
Rock Racing
4u44'53"
2
Nuño Ribeiro
Liberty Seguros
op 7"
3
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
op 10"
4
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 11"
5
Santiago Perez Fernandez
Madeinox Boavista
op 29"
6
José Herrada Lopez
Contentpolis-Ampo
op 35"
7
Julian Sanchez Pimienta
Contentpolis-Ampo
op 43"
8
Brice Feillu
Agritubel
op 1'29"
9
Hector Gonzalez Baeza
Fuji - Servetto
op 1'48"
10
Branislau Samoilau
Amica Chips - Knauf
op 2'44"
11
Mirko Selvaggi
Amica Chips - Knauf
op 2'48"
12
Edwin Arnulfo Parra Bustamente
Boyaca Es Para Vivirla
op 3'05"
13
Manuel Calvente Corbas
Andalucia - Cajasur
op 3'09"
14
Freddy Montana
Boyaca Es Para Vivirla
op 3'16"
15
Hector Guerra Garcia
Liberty Seguros
z.t
16
Sergio Pardilla Bellon
CarmioOro & A-Style
op 3'21"
17
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
op 3'26"
18
Tiago José Pinto Machado
Madeinox Boavista
op 3'44"
19
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 3'48"
20
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
op 4'21"
21
Glen Alan Chadwick
Rock Racing
op 4'26"
22
Oscar Sevilla Ribera
Rock Racing
op 5'15"
23
Benny De Schrooder
An Post-Sean Kelly Team
op 5'19"
24
Rafael Valls Ferri
Burgos Monumental
op 5'20"
25
Alberto Fernandez De La Puebla
Fuji - Servetto
op 5'32"
26
Antonio Olmo Menacho
Boyaca Es Para Vivirla
op 5'39"
27
David Belda Garcia
Boyaca Es Para Vivirla
op 5'44"
28
Sylvain Calzati
Agritubel
op 6'31"
29
Manuel Vazquez Hueso
Contentpolis-Ampo
z.t
30
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
31
Victor Hugo Peña Grisales
Rock Racing
op 6'52"
32
David Herrero Llorente
Xacobeo Galicia
op 7'00"
33
Higinio Fernandez Suarez
op 7'51"
34
Christophe Laurent
Agritubel
op 8'40"
35
Diego Gallego Arnaiz
Burgos Monumental
op 9'10"
36
Andres Avelino Antuna Coro
Burgos Monumental
z.t
37
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
op 9'40"
38
Edgar Miguel Lemos Pinto
Liberty Seguros
op 10'11"
39
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
op 10'13"
40
Nicolas Jonathan Castroviejo
Orbea - Oreka S.D.A
op 12'22"
41
Aitor Perez Arrieta
Contentpolis-Ampo
z.t
42
Eros Capecchi
Fuji - Servetto
op 12'27"
43
Aitor Olano Orbegozo
Orbea - Oreka S.D.A
op 20'13"
44
Wilson Fernando Cepeda Cuervo
Boyaca Es Para Vivirla
z.t
45
Miguel Minguez Ayala
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
46
José Santiago Ojeda Sana
op 20'34"
47
Enrique Mata Cabello
Burgos Monumental
op 20'37"
48
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia - Cajasur
op 20'43"
49
Esteban Plaza Mira
Andalucia - Cajasur
z.t
50
Steven Van Vooren
An Post-Sean Kelly Team
z.t
51
Sergio Ferreira Sousa
Madeinox Boavista
op 21'23"
52
Isidro Nozal Vega
Liberty Seguros
z.t
53
Davide Viganò
Fuji - Servetto
op 21'45"
54
Hectór Espasandin Rama
Xacobeo Galicia
op 22'09"
55
Raul Santamarta
Burgos Monumental
op 22'55"
56
Danail Petrov Andonov
Madeinox Boavista
op 23'48"
57
José Joao Pimenta Costa Mendes
Liberty Seguros
op 23'50"
58
Hilton Clarke
Fuji - Servetto
op 24'01"
59
Egoitz Garcia Echeguibel
z.t
60
Eriz Ruiz de Erentxun Antetara
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
61
Andrei Kunitski
Quick Step
op 24'05"
62
Joseba Larralde Alzugaray
Orbea - Oreka S.D.A
op 24'08"
63
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
z.t
64
Carlos Castaño Panadero
Xacobeo Galicia
z.t
65
Rui Miguel Sousa Barbosa
Liberty Seguros
z.t
66
Adrian Palomares Villaplana
Contentpolis-Ampo
op 25'43"
67
Daniel Ania Gonzalez
op 25'48"
68
Romain Sicard
Orbea - Oreka S.D.A
op 26'08"
69
Celio Cristiano Sousa
Madeinox Boavista
op 26'32"
70
Aaron Kemps
Rock Racing
op 27'37"
71
Eduard Prades Reverte
Andorra - Grandvalira
z.t
72
Edoardo Girardi
Amica Chips - Knauf
z.t
73
Matthew Brammeier
An Post-Sean Kelly Team
z.t
73
Matthew Brammeier
An Post-Sean Kelly Team
z.t
74
David Martin Velasco
Rock Racing
z.t
75
Luis Pinheiro
Madeinox Boavista
z.t
76
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Liberty Seguros
z.t
77
Igor Astarloa Ascasibar
Amica Chips - Knauf
z.t
78
Jose Carlos Valdez Calva
Burgos Monumental
z.t
79
Joaquin Sobrino Martinez
Burgos Monumental
z.t
80
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
81
Steven Caethoven
Agritubel
z.t
82
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
z.t
83
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia - Cajasur
z.t
84
Javier Megias Leal
Fuji - Servetto
z.t
85
Ronan Mc Laughlin
An Post-Sean Kelly Team
z.t
86
Pedro Fernandez Hermida
Xacobeo Galicia
z.t
87
Alejandro Paleo
Xacobeo Galicia
z.t
88
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
z.t
89
David Tanner
Rock Racing
z.t
90
Grega Bole
Adria Mobil
z.t
91
Bruno Antero Lima
Madeinox Boavista
op 29'46"
92
Niko Eeckhout
An Post-Sean Kelly Team
z.t
93
Joao Benta
Madeinox Boavista
z.t
94
Simon Clarke
ISD - Neri
z.t
95
Rémi Cusin
Agritubel
z.t
96
Daniel Allonca
z.t
97
Oleg Chuzhda
Contentpolis-Ampo
z.t
98
Fred Rodriguez
Rock Racing
z.t
99
Giuseppe De Maria
Amica Chips - Knauf
z.t
100
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Mikel Gaztañaga Echeverria
Contentpolis-Ampo
z.t
102
Boris Shpilevskiy
Fuji - Servetto
z.t
103
Daniel Sesma
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
104
William Aranzazu
Boyaca Es Para Vivirla
z.t
105
Francisco Jose Pacheco Torres
Contentpolis-Ampo
z.t
106
Ivan Raña Fuentes
Xacobeo Galicia
z.t
107
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea - Oreka S.D.A
z.t
108
Luis Mas Bonet
Burgos Monumental
z.t
David Gutierrez Palacios
DNF
Andoni Lafuente Olaguibel
Euskaltel - Euskadi
DNF
David O'Loughlin
An Post-Sean Kelly Team
DNF
Hernani Broco
Liberty Seguros
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares