En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Andratx - Mirador des Colomer
Result
1
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
4u04'30"
2
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 10"
3
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 13"
4
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 1'34"
5
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'39"
6
Gavin Mannion
Rally Cycling
z.t
7
Maxime Chevalier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
8
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
9
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
10
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
op 1'44"
11
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
op 1'46"
12
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
13
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
14
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
op 1'49"
15
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
op 1'51"
16
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
op 1'54"
17
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 1'55"
18
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
op 1'57"
19
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
op 2'00"
20
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
op 2'03"
21
Mason Hollyman
Israel Cycling Academy
op 2'14"
22
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
op 2'19"
23
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 2'22"
24
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 2'25"
25
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
op 2'26"
26
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 2'31"
27
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'05"
28
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
op 3'11"
29
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
30
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa
op 6'42"
31
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
op 6'50"
32
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
33
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 7'58"
34
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
35
Kyle Murphy
Rally Cycling
z.t
36
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 8'47"
37
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 8'54"
38
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
39
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
op 8'59"
41
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 9'08"
42
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
z.t
43
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 9'10"
44
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
45
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
46
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa
op 9'14"
47
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 9'17"
48
Sergei Chernetski
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Anton Kuzmin
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
op 9'27"
51
Tom Devriendt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'34"
52
Carlos Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 9'35"
53
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'40"
54
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
op 9'56"
55
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 9'59"
56
Sebastian Mora Vedri
Movistar Team
z.t
57
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
op 10'07"
58
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
op 10'30"
59
Dimitri Claeys
Team Qhubeka NextHash
op 11'10"
60
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
op 11'36"
61
Michael Gogl
Team Qhubeka NextHash
op 11'54"
62
Henok Mulubrhan
Team Qhubeka
z.t
63
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
z.t
64
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
z.t
65
Mirco Maestri
Bardiani CSF Faizane'
z.t
66
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa
z.t
67
José Manuel Gutierrez Revuelta
Gios
z.t
68
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
69
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
70
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
73
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
74
Daniel Alejandro Mendez Norena
Equipo Kern Pharma
op 14'43"
75
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
op 15'26"
76
David Gabor Kovacs
Electro Hiper Europa
z.t
77
Alastair Mackellar
Israel Cycling Academy
z.t
78
Magnus Sheffield
Rally Cycling
z.t
79
Nickolas Dlamini
Team Qhubeka NextHash
z.t
80
Andreas Stokbro Nielsen
Team Qhubeka NextHash
z.t
81
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
83
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
z.t
84
Thibault Ferasse
B&B Hotels p/b KTM
z.t
85
Mathias Vacek
Gazprom - Rusvelo
z.t
86
Eddy Fine
Cofidis
z.t
87
Thomas Oliver Stockwell
z.t
88
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Juan Diego Alba Bolivar
Movistar Team
z.t
90
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
91
Oscar Pelegri
Electro Hiper Europa
z.t
92
Corné Van Kessel
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
93
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 15'35"
94
Hector Carretero
Movistar Team
op 15'41"
Saned Abu-fares
Israel Cycling Academy
DNF
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Burgos - BH
DNF
Nicola Bagioli
B&B Hotels p/b KTM
DNF
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Stephen Bassett
Rally Cycling
DNF
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
DNF
Juan Eugenio Belandria Marquina
Gios
DNF
Erik Bergström Frisk
Bike Aid
DNF
Jonathan Bogli
Nippo-Provence-Pts Conti
DNF
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
DNF
Henning Bommel
Team Dauner | Akkon
DNF
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
DNF
Nathan Brown
Rally Cycling
DNF
Jose Bruzual
Gios
DNF
Jorge Bueno Garcia
Gios
DNF
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
DNF
Thomas Champion
Cofidis
DNF
Fabio Christen
Nippo-Provence-Pts Conti
DNF
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Corey Davis
Maloja Pushbikers
DNF
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Robert Donaldson
DNF
Roman Duckert
Team Dauner | Akkon
DNF
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa
DNF
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Michal Galka
Maloja Pushbikers
DNF
Nathan Haas
Cofidis
DNF
Romain Hardy
Team Arkéa - Samsic
DNF
Miká Heming
Maloja Pushbikers
DNF
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
DNF
Claudio Imhof
DNF
Salim Kipkemboi
Bike Aid
DNF
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Marco König
Bike Aid
DNF
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
DNF
Victor Langellotti
Burgos - BH
DNF
Fernando Lopes Gonzalez
Gios
DNF
Miguel Angel López Moreno
Movistar Team
DNF
Víctor Martínez Garcia
Electro Hiper Europa
DNF
Jonas Fabian Messerschmidt
Team Dauner | Akkon
DNF
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
DNF
Jarno Mobach
Leopard Pro Cycling
DNF
Oscar Nilsson-Julien
DNF
Emerson Oronte
Rally Cycling
DNF
Alejandro Osorio Carvajal
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Riley Pickrell
Israel Cycling Academy
DNF
Cédric Pries
Leopard Pro Cycling
DNF
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
DNF
Frederik Raßmann
Team Dauner | Akkon
DNF
Jack Rootkin-Gray
DNF
Max Rushby
DNF
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
DNF
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
DNF
Daniel Savini
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Franz Schlachter
Maloja Pushbikers
DNF
Matthias Schnapka
Bike Aid
DNF
Joab Schneiter
Vini Zabù
DNF
Kilian Steigner
Team Dauner | Akkon
DNF
Jan-Marc Temmen
Team Dauner | Akkon
DNF
Valère Thiébaud
DNF
William Tidball
DNF
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
DNF
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Laurin Von Stetten
DNF
Samuel Watson
DNF
Justin Wolf
Bike Aid
DNF
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Info
Parcours
Result
Palmares