En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Famenne Ardenne Classic
Result
1
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
4u42'57"
2
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
3
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
4
Rein Taaramae
Direct Energie
z.t
5
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
6
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
7
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
8
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
z.t
9
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
10
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
11
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
12
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
14
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
z.t
15
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
16
Jonathan Hivert
Direct Energie
z.t
17
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
18
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
19
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
21
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
z.t
22
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
23
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
25
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
z.t
26
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
27
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
29
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
30
Julien Simon
Cofidis
z.t
31
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
z.t
32
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
33
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
34
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
35
Stephane Rossetto
Cofidis
op 9"
36
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10"
37
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 14"
38
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
39
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
op 22"
40
Dimitri Claeys
Cofidis
op 29"
41
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
op 49"
42
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
op 1'30"
44
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'37"
45
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 3'22"
46
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
47
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
48
Daan Olivier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
49
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
50
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
51
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
52
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
53
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
54
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'26"
55
Brian Nauleau
Direct Energie
op 4'38"
56
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
z.t
57
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
58
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
59
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
op 6'53"
60
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
z.t
61
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
62
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
op 7'06"
63
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
64
Felix Dopchie
AGO - Aqua Service
op 7'36"
65
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
66
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
67
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
70
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
71
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
72
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
73
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
74
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
75
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
76
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
77
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
78
Fridtjof Roeinaas
Joker Icopal
z.t
79
Arthur Baude
AGO - Aqua Service
z.t
80
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
81
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
82
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
83
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
84
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
85
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
z.t
86
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
87
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
88
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
89
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
90
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
91
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
92
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
93
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 7'43"
94
Marlon Gaillard
Direct Energie
z.t
95
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
96
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
97
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
z.t
98
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
99
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
op 11'22"
100
Tom Van Vuchelen
AGO - Aqua Service
op 13'31"
101
Philipp Mamos
z.t
Aksel Fischer Aasheim
Joker Icopal
DNF
Andreas Andersson
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Dominik Bauer
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Julian Braun
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Tiago Da Silva
Team Differdange - Losch
DNF
Gordon De Winter
AGO - Aqua Service
DNF
Henrik Evensen
Joker Icopal
DNF
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Ole Forfang
Joker Icopal
DNF
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Guillaume Haag
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Hugo Hofstetter
Cofidis
DNF
Ludvik Aspelund Holstad
DNF
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
DNF
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Simon Laib
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
DNF
Remy Mertz
Lotto - Soudal
DNF
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
DNF
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
DNF
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Arthur Pagnaer
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Tom Paquot
AGO - Aqua Service
DNF
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Charlie Quarterman
Leopard Pro Cycling
DNF
Jesper Rasch
SEG Racing Academy
DNF
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
DNF
Yorick Slagmulders
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
DNF
Georgios Stavrakakis
SEG Racing Academy
DNF
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Sven Thurau
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
DNF
Andreas Vangstad
Joker Icopal
DNF
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Minne Verboom
SEG Racing Academy
DNF
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Mathias Le Turnier
Cofidis
DNF
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
Info
Parcours
Result
Palmares